Důvodem výskytu chorob bývá narušení určité rovnováhy. Většinou může být tímto výkyvem například nevyrovnaná výživa, zamokření, nepravidelná seč nebo třeba zátěž během zimy, kdy by se po okrasném trávníku nemělo chodit. Problémy ale může způsobit i spadané listí na podzim. A jak už to tak bývá nejen v případě trávníku, nejlepší je vždy prevence.
Na choroby a škůdce trpí spíše trávník intenzivně udržovaný, zatímco květnatá louka nebo trávník bylinný bývají vůči chorobám odolné. Mezi nejčastější problémy spojené s okrasným trávníkem se řadí kromě hub, plísně sněžné a výskytu krtků také ponravy, rez travní, nebo dokonce domácí mazlíčci.
Plodnice v trávníku
Důvod: obsah dřevní hmoty v půdě, nedostatečné hnojení, vlhká půda
Prevence a ošetření: důkladná příprava půdy před založením trávníku, pravidelné hnojení, někdy je nutné vyrytí půdy do hloubky 50 cm s následnou výměnou zeminy a celkovou obnovou trávníku v místě výskytu plodnic.
Plíseň sněžná
Důvod: nedostatečné hnojení draselnými hnojivy, spadané listí, pohyb po trávníku během zimy, skalpování při seči.
Prevence a ošetření: vertikutace, správný režim hnojení se zastoupením draselných hnojiv, včasný úklid spadaného listí, správná výška i četnost seče, omezení pohybu po trávníku během zimy, dá se použít vhodný postřik.
Výskyt krtků a hlodavců
Důvod: živočichové v půdě hledají hmyz a jejich larvy, většinou není jejich cílem likvidovat trávník
Prevence a řešení: téměř žádné řešení není stoprocentně účinné, důležité je včasné rozhrnování krtinců, případně doplnění zeminy a následný dosev trávníku.
Věděli jste, že…
… i po aplikaci hnojiva je nutné trávník pečlivě zalít, jinak by hrozilo popálení porostu?
… k boji proti plevelu můžeme během roku použít i speciální trávníková hnojiva s obsahem selektivních herbicidů? Trávník vyhnojí a zároveň ho zbaví nejčastějšího dvouděložného plevele.
Text: Ing. Lucie Peukert, Ing. Monika Králová
Foto: Lucie Peukert, iStock
Zdroj: časopis Zahrada prima nápadů