Zatížení vodou
Každá stavba, která je podsklepená nebo je postavena na zemině, musí být dostatečným způsobem izolována proti vodě. Aby se zabránilo škodám na podzemních částech stavby, je nutné znát a vyhodnotit typy zatížení vodou, které lze na stavbě očekávat. Obecně se rozlišují tyto typy zatížení vodou: zemní vlhkost nebo tlaková voda, případně zachycená/nezachycená vsakující voda. Od příslušného typu zatížení vodou se potom odvíjí výběr vhodné hydroizolace.
Čím izolovat
K izolování spodní části stavby lze použít jednosložkové nebo dvousložkové silnovrstvé bitumenové izolační stěrky, které jsou z větší části vyrobeny ze soudržného, elastického, syrového bitumenu, polymerů, zpevňujících látek a tixotropních přísad. Jsou většinou vhodné, v závislosti na složení, k vertikálnímu i horizontálnímu utěsnění proti zemní vlhkosti, netlakové vodě či zachycené vsakující vodě. Některé jsou vhodné i proti pronikání radonu.
Nanášení izolační stěrky
Nanášejí se zednickým hladítkem celoplošně beze spojů. Jsou vhodné na podlahy a stěny. Není nutné je následně omítnout a lze je nanášet i na mírně vlhký podklad. Před nanesením samotné hydroizolační stěrky se na podklad nanáší vhodný penetrační nátěr. Stěrka se nanáší ve dvou, případně ve třech vrstvách. K překlenutí trhlin se doporučuje první vrstvu vyztužit sklotextilní tkaninou. Na podklad s vytvrdnutou hydroizolační stěrkou je možné lepit perimetrickou izolaci nebo desky z extrudovaného polystyrenu.
Přečtěte si také: Hydroizolace spodní stavby pomocí gumoasfaltové hydroizolace
Text: Andrea Dingová ve spolupráci s firmami
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů