Tradiční pivní guláš
Budete potřebovat
- 500 g předního hovězího masa (nejlépe kližky)
- 2 cibule
- 2 lžíce sádla
- kousek slaniny
- sůl
- mletý pepř
- mletá sladká paprika
- 1 lžíce rajčatového protlaku
- česnek
- drcený kmín
- 1 dl světlého piva (nikoliv plzeňské)
- 1 krajíček chleba
- majoránka
Hovězí maso naklepeme a nakrájíme na stejně velké kostky. Cibule nakrájíme na plátky, osmahneme do zlatova na sádle a na kostičkách slaniny, přidáme maso a za stálého míchání je opékáme, až se štáva vydusí. Posypeme mletou paprikou, necháme ji zpěnit, zalijeme je částí piva a trochou vody, osolíme, opepříme, přidáme rajčatový protlak, rozetřený česnek, kmín a dusíme na malém plameni, až maso téměř změkne. Chléb namočíme v troše vody, přidáme k masu a dusíme dále, až maso změkne. Guláš zalijeme zbylým pivem, okořeníme majoránkou a krátce převaříme.
Smažené koblížky s ocásky
Budete potřebovat
- 1 velký bílý jogurt (380–400 g) vybírejte spíš tučný
- 2 hrnky polohrubé mouky
- 1 prášek do pečiva
- 2 vejce
- 2 sáčky vanilkového (vanilinového) cukru
- špetka soli
- olej na smažení (bude jej potřeba docela dost)
Do menšího kastrůlku nalijte olej a začněte jej zahřívat. Počítejte s tím, že koblížky musí v oleji plavat, když se smaží. Olej musí být před smažením horký, aby se koblížky po vložení do oleje začali hned smažit. V míse smíchejte všechny suroviny: jogurt, mouku, prášek do pečiva, vejce, vanilkový cukr, sůl. Těsto by mělo být mírně lepivé. Pomocí dvou lžiček tvarujte z těsta malé koblížky a vkládejte do horkého oleje. Smažte, dokud nebudou mít koblížky krásnou hnědou barvu. Během smažení se pěkně nafouknou a většinou se samy obracejí. Abyste se zbavili přebytečného oleje, po usmažení koblížky osušte na papírovém ubrousku.
Ocásky se dělají samy od lžíce, když z ní jde poslední kapka těsta.
Tvarohové fánky s rumem
Budete potřebovat
- 250 g hladké mouky
- 1 lžíci krystalového cukru
- 1 lžíci sody bikarbony
- 3 lžíce rumu
- 125 g jemného tvarohu
- 1 ks vejce
- 1 špetka soli
- 4 lžíce mléka
- sádlo nebo olej
Všechny ingredience kromě oleje dobře vymíchejte na těsto. Z těsta vykrajujte ostrým nožem nebo rádýlkem malé obdélníky. V jejich středu nařízněte podélnou štěrbinu a provlečte skrz ní jeden kraj. V hrnci se silným dnem rozpusťte sádlo nebo ohřejte olej. Fánky smažte dorůžova a ještě teplé je pocukrujte.
Škvarkové pagáče
Budete potřebovat
- 400 g vepřových škvarků
- 500 g hladké mouky
- 2 ks zakysané smetany
- 4 lžíce oleje
- 1 ks vejce
- 25 g čerstvého droždí
- 1 lžíce mletého kmínu
- 4 lžíce soli
- trochu mléka a cukru na kvásek
- vepřové sádlo
- hladkou mouku
- vejce
- celý kmín
Do vlažného mléka dejte rozmělněné droždí, trochu cukru, sůl a nechte vzejít kvásek. Vepřové škvarky pokrájejte na menší kousky (nemelte je). Do mísy k mouce přidejte smetanu, vejce, olej, sůl, kmín, kvásek a škvarky. Vypracujte nelepivé těsto, přikryjte ho a nechte 30 minut odležet na teplém místě. Těsto přeložte na pomoučenou desku a rozválejte na plát silný asi 1 cm. Potřete ho vepřovým sádlem a popřekládejte ho: třetinu zleva, třetinu zprava, třetinu shora, třetinu zdola a nechte 20 minut odležet. Opakujte ještě 2x.
Poskládané těsto rozválejte na tloušťku 1 cm a okrouhlou formičkou vykrajujte pagáče. Uložte na plech vyložený papírem na pečení a nechte 10 minut odstát. Potřete rozšlehaným vejcem, posypte kmínem a v troubě vyhřáté na 180 °C upečte.
Text: redakce
Foto: iStock
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů