Zahrada

I v prosinci máte čas zazimovat trvalky ve vegetačních nádobách

Na důkladné zazimování rostlin není nikdy pozdě. Zameškané práce v zahradě, které souvisejí s přípravou na zimu, ještě můžeme dohnat začátkem prosince.

Jak na zazimování trvalek ve vegetačních nádobách

Často se zapomíná na zazimování zahradních rostlin, například dřevin nebo trvalek, které pěstujeme ve vegetačních nádobách. Přestože v případě slabých zim obvykle bez problémů přezimují, je lepší pojistit se proti silným mrazům a zabezpečit jim vhodnou ochranu. Vyplatí se zároveň umístit je na více chráněné místo, například ke stěně domu nebo do prázdného pařeniště. Budeme mít jistotu, že je nepoškodí mráz ani silné zimní slunce.


Postarat bychom se měli nejen o výsadby z tohoto roku, ale i o zakoupené trvalky v plastových kontejnerech, které jsme zatím nestihli vysadit. Nejdůležitější je izolovat nádoby ze spodní strany, a to tak, aby nebyly v přímém kontaktu s chladnou půdou. Zároveň bychom měli izolovat od vnějšího prostředí vhodným materiálem i stěny nádob.

Připravujeme trvalky v květináči na zimní období

Z vegetační nádoby nejdříve odstraníme všechny suché nadzemní části, případně uhynuté jedince i s kořeny.

Zazimování trvalek v nádobách: odstránění suchých částí

Ponechaným trvalkám odstraníme všechny odkvetlé květy, ostatní necháme. Pokud ještě mají zelenou nadzemní část, nestříháme je.

Zazimování trvalek v nádobách: odstránění odkvětlých květů

Květináč vložíme do menší plastové přepravky. Na dno dáme vrstvu opadaného listí. Okolo se vejdou malé květináče s trvalkami.

Zazimování trvalek v nádobách: květináč v přepravce

Mezi stěny přepravky a květináče soustředíme další opadané listí. Přepravku umístíme na chráněné místo k domu nebo do volného pařeniště.

Zazimování trvalek v nádobách: izolace

Text a realizace: Daniel Košťál
Foto: Miro Pochyba
Zdroj: časopis Zahrada prima nápadů