Interiér

Jak docílit, aby vánočné pokojovky kvetly přímo na svátky? Tajemství je v načasování jejich koupy

Koupi pokojových rostlin typických pro vánoční období si můžeme naplánovat, abychom si to nejkrásnější z nich, tedy krásné květy, vychutnali v pravý čas.

Co dělat aby vánočné květiny vykvetly do Vánoc

Oblíbené vánoční rostliny

Hvězdník

Nepřehlédnutelné hvězdníky vnesou do interiéru závan slavnostnosti a až okázalé elegance. Rustikální „výzdobou“, jejich „okázalost“ zmírníme, ale když k nim přidáme světýlka a lesklé vánoční ozdoby, tak ji naopak podpoříme. Po výsadbě cibule do květináče může do vykvetení uběhnout šest až osm týdnů, a to v závislosti na odrůdě a teple v místnosti, takže přesné načasování by bylo náročné. Koupí už pučící rostliny, případně ve stádiu před rozkvetením, můžeme její kvetení naplánovat přesněji.

Azalka

Azalku kupujeme, když má ještě nerozkvetlé pupeny, potom by měla kvést i pár týdnů. Na přenos ji necháme dobře zabalit. Situujeme ji na světlé místo blízko studeného okna či v chladnější místnosti. Substrát udržujeme vlhký.

Brambořík

Zajímavé jemné květy a listy ve tvaru srdce doplní jakýkoliv vánoční interiér. Kupujeme v rozpuku a doma dáme na světlé a chladné místo (přibližně 15 °C). Substrát udržujeme vlhký, ne přemokřený.

Orchidej

Svátečního vyznění orchideje docílíme změnou nádoby. Například ji můžeme z květináče přesadit do jednoduché skleněné vázy. Jednou týdně zalijeme asi 0,5 dl vody, orchidej nesnáší přemokření.

Jak docílit, aby orchidej vykvetla do Vánoc

Hyacint

Když si koupíme mladé rostliny s listy a stonkem s květními pupeny, měly by vykvést přibližně za dva týdny. Termín kvetení můžeme ovlivnit i doma: chladné a tmavé místo růst zpomaluje, teplé a světlé urychluje.

Bílý narcis ‚Paperwhite‘

Preparované cibule těchto něžných narcisů kvetou asi až za čtyři až šest týdnů po vysazení. Krátce před Vánocemi proto v obchodě sáhneme už po rostlinách s pupeny.

Vánoční hvězda

Tento symbol Vánoc si necháme v prodejně dobře zabalit, je citlivý na prochladnutí. Reaguje na ně opadáním okrasných listů. Uvnitř ho umístíme na světlé místo a zaléváme, když povrch substrátu proschne.


Kdy si rostliny pořídit a jak se o ně postarat, abychom z jejich květů měli co největší užitek?

4 týdny do Vánoc: Koupě

  • Dáme přednost rostlinám, které ještě nekvetou a jejich pupeny jsou ukryty v rostoucích listech.
  • Dřevité rostliny, jako je vánoční hvězda a azalka, mají mít svěží zdravé listy, a to i úplně od spodu rostliny. Rostlinu si proto před koupí prohlédneme z více úhlů.
  • Už kvetoucí rostlina je sice silné lákadlo, ale pokud chceme, aby květy vydržely až do Vánoc, sáhneme raději po nerozkvetlém kuse.

3 týdny do Vánoc: Přesazení

  • Je vhodná doba na přesazení rostliny do krásnějšího květináče či obalu, než bývá ten plastový z květinářství. Využít můžeme různé košíky, bedničky, skleněné nebo keramické vázy, džbány, dózy a jiné nádoby. Alternativou je rostlinu i s plastovým květináčem vložit do okrasného obalu na květináč, nejlépe v téže barvě a stylu jaké má převládající vánoční výzdoba.
  • Pokud rostlinu přesadíme do nádoby bez odtokového otvoru, jsme při zálivce obzvlášť opatrní, abychom ji nepřelili, protože voda nemá kam odtéci. Rostlina by mohla začít zahnívat.
  • Při přesazování azalek a orchidejí dáme pozor na použitý substrát. Azalky vyžadují kyselý substrát stejně jako rododendrony, orchideje zase speciální vzdušnou směs.

Jak docílit, aby hyacint vykvetl do Vánoc

2 týdny do Vánoc: Ovlivnění růstu

  • Růst rostlin můžeme zpomalit nebo zrychlit podle jejich momentální zralosti tak, aby byly na Vánoce co nejkrásnější.
  • Pro urychlení vývoje pupenů rostlinu přeneseme na teplejší místo (světlo je též podmínkou). Vyhneme se ale stanovišti blízko radiátorů či jiných výhřevných těles, to by už na ně bylo příliš.
  • Ke zpomalení růstu a rozkvétání pupenů dva až tři týdny před Štědrým večerem rostliny přeneseme na chladnější a světlé místo, avšak ne chladnější než 15 °C. Dáme pozor, aby nezůstaly na okenním parapetu se zataženými závěsy na noc, kde by mohla teplota do rána klesnout výrazněji. Nevhodné jsou i tmavé sklepy a suterény.

1 týden do Vánoc: Dekorování

  • Dokud ještě nejsme v největším vánočním stresu, rostliny ozdobíme. Začneme dekorativním štěrkem, kterým můžeme posypat substrát, nebo ho zakryjeme mechem, lišejníky či šiškami. Ty můžeme nasbírat v zahradě, při procházce venku nebo si je zakoupíme v květinářství či v zahradním centru.
  • Výzdobu květináče přizpůsobíme výzdobě místnosti nebo stromku, a to co se týče barevnosti i použitého materiálu.
  • Zapojíme i děti, tato kreativní činnost by se jim mohla velmi líbit. Mohou například něco vánočního nakreslit, potom to vystřihneme, přilepíme na špejli a zapíchneme do substrátu.
  • U cibulovin, včetně hvězdníku, se nám hodí i větvičky ze zahrady, protože po jejich zapíchnutí do substrátu mohou nenápadně podpírat těžké květy. Můžeme je nechat v přírodní barvě, nebo je nasprejujeme například bílou barvou nebo umělým sněhem.

Text: redakce
Foto: iStock
Zdroj: časopis Zahrada prima nápadů