Dům a stavba Zahrada

Jak na obnovu dřevěné terasy? (video)

Dřevo dokáže vzdorovat vrtochům počasí celá desetiletí. Je-li však celou svou plochou vystaveno dešti, slunci, sněhu a střídání teplot, potřebuje o trochu více péče.

obnova dřevěné terasy
Zdroj: Milan Gigel

Materiál

(celkově 740 Kč / 16 m2)

  • odmaštění (25 Kč)
    ​například domácí osvědčený saponát
  • povrchová úprava (592 Kč)
  • brusivo (25 Kč)
    např. 125 mm kruhové výseky P120, brusný arch P120, ocelová vlna
  • malířské nářadí (94 Kč)

Nářadí a pomůcky

  • smeták
  • kartáč
  • dláto
  • vyfukovací pistole
  • bruska

Rady, které se hodí

Počasí

Do údržby terasy se pouštíme vždy po několika suchých slunečných dnech. Dřevo je suché, takže se bude snadno brousit a povrchovou úpravu přijme do potřebné hloubky. Ráno vyčkáme, až oschne rosa a slunce zahřeje desky tak, aby byly příjemné na dotek. To je signál, že nadbytečná vlhkost je už pryč. Zakrývání terasy plachtami nepomáhá přesušení, vlhkost se do dřeva tlačí i z podkladu.

Napouštění

Každý spoj, ve kterém vzniká úzká spára, je v dřevěných konstrukcích rizikový. Vtahuje do sebe vodu, která se jen velmi neochotně odpařuje. Tuto vlastnost využijeme při dávkování biocidního napouštědla. Suché dřevo ho vtáhne hluboko do spáry, takže ho dávkujeme balonem ve štědré dávce. Uvidíme, jak se vpíjí do nedostupného místa, kde zastaví rozvoj hub, které se snaží proniknout do dřeva.

Odmaštění

Pokud terasa potřebuje novou povrchovou úpravu, odmaštění je klíčový krok, který byste určitě neměli vynechat. Tuková patina se vytvořila z bosých nohou, grilování a jezení na terase. Při volbě saponátu čtěte jeho složení. Neměl by obsahovat žádné zušlechťující a ošetřující složky. Pěnivost nerozhoduje, důležitá je schopnost rozpouštět mastnotu. Dvě kola mytí dají záruku, že brusný papír se nezanese a dřevo nebude odpuzovat nátěr.

Šrouby

Pokud jste při montáži terasy použili hřebíky nebo houževnaté šrouby určené na vysoké namáhání, nebudete mít při jejich utahování a noření pod okolní povrch žádný problém. U laciných vru­tů do dřeva však můžete zjistit, že více než polovina z nich námahu neustála a zlomily se. Oprava je poměrně náročná, vytáhnout zlomené šrouby vyžaduje hodně námahy a úsilí. Tímto poučením prošel nejeden domácí kutil.

Nátěr

Terasový olej, olejová lazura, napouštěcí lazura – to všechno jsou receptury, které zaručují, že povrchová úprava se vsákne do dřevěných vláken. Vysoký podíl sušiny je pozitivum, kromě pigmentu by neměly chybět přísady, které dřevo ochrání proti UV záření. Investice do dražšího nátěru se může ve finále ukázat nejúspornějším řešením, protože místo roku či dvou vydrží povrchová úprava mnohem déle. To šetří nejen čas a práci, ale i peníze.

Text: Marcela Gigelová
Foto: Milan Gigel
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů