Někteří lidé ani neví, jak se rybenky jmenují. Co však ví každý je, že s nimi ve své domácnosti rozhodně nechce bydlet. Prozradíme, jak se rybenek zbavit.
Co jsou rybenky domácí zač?
Rybenka je malý bezkřídlý hmyz z řádu zygentoma. Má obvykle stříbrnou nebo šedou barvu a zploštělé tělo dlouhé zhruba centimetr. Tělo má pokryto šupinami. Rybenka domácí je noční tvor a lze ji najít na tmavých a vlhkých místech, například v koupelnách, sklepech a kuchyních.
Živí se organickým materiálem a předměty z něj vyrobenými, jako jsou knihy, tapety, textilie a potraviny (především cukr a škrob). I proto jsou poměrně běžně se vyskytujícím škůdcem v domácnosti. Jsou taky známé svou jedinečnou schopností velmi rychle běhat bez únavy – nezastaví se, dokonce ani na chvíli nezpomalí. Kromě toho dokáží přežít bez potravy a vody po dobu až jednoho roku.
Instinktivně se vyhýbají světlu, což jim pomáhá skrývat se před predátory a také před potenciální lidskou hrozbou. Proto mohou často zůstat nepovšimnuty, dokud nezačnou pod rouškou noci vylézat ven. Jakmile se v prostředí usadí, velmi rychle se rozmnožují. Rybenky se vyskytují na naší planetě už od období triasu, což znamená, že jsou jedním z nejstarších žijících druhů hmyzu a živočichů vůbec.
Nebezpečnost rybenek
Ačkoliv rybenky nepředstavují pro člověka výrazné nebezpečí, je důležité odstranit je z domova včas, abyste předešli škodám, které mohou způsobit. A nejde jen o to, že je nechceme mít za spolubydlící. Rybenky mohou také přenášet různé nemoci, a proto určité riziko pro zdraví člověka, i když poměrně malé, představují.
Rybenka je neuvěřitelně odolný druh, kterého je velmi těžké se zbavit. Jinými slovy – když už si u vás jednou rybenky zřídí trvalý pobyt, bude těžké je odehnat. Pomocí správných technik však můžete zabránit tomu, aby si rybenky k vám vůbec našly cestu.
Jak předejít zamoření rybenkou?
Nejlepším způsobem, jak zabránit zamoření, je dodržovat některé základní zásady údržby domu. Jde hlavně o udržování čistoty, bez nepořádku, snižování vlhkosti ve všech místnostech a utěsnění míst vstupu, kudy by se rybenky mohly dostat.
Kromě toho byste měli zkontrolovat, jestli se ve vaší domácnosti nenachází potenciální zdroj potravy, která může být pro rybenky lákavou. Může se jednat například o drobečky, staré knihy a časopisy nebo hromádky cukru rozsypané v komoře.
Když už máte rybenky doma
I pro ty, kteří mají již domácnost zamořenu rybenkami, existuje několik jednoduchých způsobů, jak se jich zbavit. Vysávání nebo zametání rybenek, které vylezou ze svých úkrytů, může pomoci snížit jejich množství. Mělo by se provádět opakovaně, aby zaručilo vyšší účinnost.
Také vám doporučujeme zvážit použití insekticidů, které jsou zaměřeny speciálně na rybenku domácí. Při používání těchto chemikálií je důležité pozorně si přečíst pokyny na etiketě a přesně je dodržovat, abyste se vyhnuli případným rizikům nebo vedlejším účinkům prostředku.
Kromě toho byste se měli zaměřit i na odstranění nahromaděné vlhkosti v domácnosti nebo vlhkosti v oblastech okolo domu. Ta totiž může vytvořit příjemné prostředí pro rybenky a pro účinné odstranění rybenek je třeba v prvé řadě odstranit přirozené prostředí, ve kterém žijí.
V případě, že se rozhodnete pro tento způsob likvidace rybenek, použijte odvlhčovače nebo jiné formy větrání. Jen tak dokážete snížit množství vlhkosti v domě. Nevynechejte ani utěsnění všech trhlin nebo štěrbin, jimiž mohou rybenky proniknout zvenčí.
Pasti, predátoři a jiné účinné metody proti rybenkám
Dalším způsobem, jak se můžete rybenek zbavit, jsou pasti. Ty mohou být naplněny potravou, jako je cukr a škrob, které tyto tvory doslova lákají, a tím se samy chytí. Měli byste je umístit na místa, kde se rybenky zdržují nejčastěji. Jde především o koupelny a toalety, šatníky či různá jiná tmavá a vlhká místa. Kromě toho můžete použít i lepicí destičky, na které se rybenky zachytí.
Mezi další metody vyhubení patří použití přirozených predátorů. Jedním z příkladů jsou parazitické hlístice, Steinernema carpocapsae, což je druh škrkavky, která se živí rybenkami. Tito červi se mohou vypouštět do zamořených oblastí, protože aktivně vyhledávají a živí se rybenkami, čímž pomáhají snížit jejich populaci v průběhu poměrně krátké doby.
Kromě toho existují i určité druhy dravých brouků a pavouků, o kterých je známo, že se zaměřují na rybenky jako potravu. Pokud se rozhodnete použít přirozené predátory, měli byste být připraveni na to, že se můžete potýkat s novým problémem. A to, jak se zbavit samotných predátorů. I proto toto radikální řešení nedoporučujeme.
Naopak účinně pomoci může používání repelentů nebo regulátorů růstu hmyzu. Repelenty emitují určité pachy nebo chemické látky, které odpuzují škodlivý hmyz z oblastí, do kterých by jinak mohl vejít nebo se v nich usadit.
Regulátory růstu hmyzu fungují tak, že narušují reprodukční cykly škodlivého hmyzu a zabraňují mu v rozmnožování dalších generací. Repelenty i regulátory se mohou používat spolu s jinými metodami hubení, aby se dosáhlo co možná nejúčinnějších výsledků.
Pokud nic na rybenky nepomáhá
Máte-li podezření, že se situace u vás doma nedá vyřešit běžnými způsoby, určitě co nejdříve kontaktujte profesionální dezinsekční nebo deratizační firmu, která vám s tímto problémem pomůže.
Fotogalerie
Text: Lucia Gáborová
Foto: Shutterstock
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů