Vnitřně se aloe vera užívá ve formě nápoje pro zvýšení hydratace, podporu trávení a očistu. Možná nevíte, že obsah listů je skvělý prostředek na dezinfekci rukou, ale pomáhá i v zahradě.
Jak pěstovat aloe vera?
Aloe vera se snadno pěstuje v nádobách uvnitř, ale během teplých měsíců ji můžeme pěstovat i venku v zahradě. Rozmnožuje se odnožemi, které vyrůstají pod mateřskou rostlinou a okolo ní. Stačí je oddělit a zasadit samostatně. Uvolněte a odhrňte půdu kolem dceřiné odnože, jemně ji podkopejte a vytáhněte i s kořeny. Někdy je snazší vytáhnout celou rostlinu a následně oddělit dceřiné. Potom všechny rostlinky, mateřskou i „děti“ zasaďte do půdy.
Citlivost na mráz
Chcete-li rostlinu pěstovat venku, myslete na to, že na zimu ji budete muset přesunout do tepla, nebo speciálně chránit. Tato tropická sukulentní trvalka je totiž citlivá na mráz. Nejvhodnější volbou je tedy pěstování v nádobě, kterou můžete snadno v případě potřeby přemístit na chráněné místo. Myslete na to, že velikost květináče určuje i velikost výsledné rostliny. Aloe vera v menších nádobách je třeba postupně přesadit do větších.
Snese slunce, ale nevadí ani stín
Aloe vera odolá teplu i přímému slunci, i když na horkém letním poledním slunci se může spálit. Nemá problém růst ani v polostínu. Nejlépe se jí bude dařit na místě, kde dostává jasné okolní světlo a ranní až polední slunce, v létě vítá odpolední stín.
Pokud pěstujete rostlinu uvnitř, dopřejte jí rozptýlené světlo. Nemusí být nutně na parapetu na přímém slunci, ale v tmavém koutě se jí dařit nebude.
Půda a voda
Dužnaté listy aloe vera jsou plné vody a léčivého gelu. Neznamená to však, že potřebuje každodenní zálivku, spíš naopak. Podobně jako kaktusy dává přednost suché půdě před mokrou. Zabezpečte jí pravidelnou, lehkou zálivku a nechejte půdu mezi zaléváním mírně vyschnout. Stojatá voda nebo nadměrná zálivka rostlinu zničí!
Proto je důležité, aby byla zasazená v propustné půdě. Ideální je směs kaktusové půdy nebo zemina v květináči doplněná perlitem, pemzou nebo hrubým pískem. Pěstujete-li rostlinu v nádobě, zkontrolujte, zda má květináč dobrý drenážní otvor.
Při výsadbě můžete do půdy přidat trochu kompostu, jinak aloe vera nepotřebuje moc hnojiva. Stačí jí jednou nebo dvakrát za rok jemný kompostový čaj nebo zředěný extrakt z mořských řas.
Jak zužitkovat aloe vera?
V případě potřeby oddělte od rostliny vnější zralý dužnatý list, odřežte z něj plátek a zbytek listu odložte do lednice. Z plátku vymačkejte dužinu a použijte ji podle potřeby na ošetření pokožky, vlasů nebo na přípravu nápoje. Pokožku krásně zvlhčí, napne a má i protizánětlivé účinky. Pozor, existuje i alergie na aloe vera, proto ji nejprve vyzkoušejte na malém kousku kůže.
Pomáhá i jiným rostlinám
Chcete dopřát vašim zahradním rostlinám speciální pochoutku? Připravte jim zálivku ze směsi vody a aloe vera. Toto ošetření speciálně ocení čerstvě přesazené sazenice, nově vysazené stromy a stresované rostliny.
Jak připravit půdní zálivku z aloe vera
Potřebujete pár vnějších listů rostliny. Jemně za list táhněte a kývejte z jedné strany na druhou. Základna listu se často snadno odpojí od zbytku rostliny, někdy se může odlomit v blízkosti základny. To je v pořádku. Také můžete list odstranit nožem, ale pozor, abyste nepořezali zbytek rostliny.
Celé listy nakrájejte na velké kousky, smíchejte s vodou v mixéru a rozmixujte. Směs bude pěnit, proto mixér nenaplňujte vodou až po okraj.
Chcete-li, můžete předem vymačkat jen gel z listů a ten rozmixovat s vodou, ale není to nutné. Smíchaný roztok přidejte do většího množství filtrované nebo dešťové vody a můžete zalévat. Ze dvou velkých listů vyrobíte dvacet litrů zředěné zálivky.
Fotogalerie
Text: Sabína Zavarská
Foto: Shutterstock