Mnozí z nás začínají den kávou. Probere nás, nabudí do dalších aktivit, zrychlí metabolismus. Jak však káva ovlivňuje rostliny? Je vůbec dobré zalévat rostliny kávou?
Káva jako hnojivo
Používat kávu jako hnojivo není žádný nový nápad. Mnoho zahradníků přidává do kompostu kávovou sedlinu. Tam se rozkládá a promíchává s jinou organickou hmotou. Výsledkem je výživný doplněk do půdy, který podpoří růst rostlin, jejich zdraví a bohatou úrodu. Můžete dosáhnout podobného efektu, když zalijete rostliny ředěným zbytkem vaší ranní kávy?
Kávová sedlina versus ředěná káva
Kávová sedlina obsahuje asi dvě procenta dusíku, přičemž víme, že dusík je důležitou složkou pro pěstování rostlin. Kompost obsahuje mikroorganismy, které rozkládají a uvolňují dusík, tak vzniká teplota, která pomáhá při zrání kompostu a zároveň i při ničení semen plevele a patogenů. Takže je to velmi užitečná věc. Dobrou zprávou je, že skutečně můžete podpořit zdraví rostlin i uvařenou kávou, ale má to svá pravidla.
Cenný hořčík a draslík
Uvařená káva obsahuje měřitelné množství hořčíku a draslíku, které jsou stavebními kameny pro růst rostlin. Proto zalévání rostlin vychladlou rozředěnou uvařenou kávou může být skutečně velmi prospěšné.
Rozhodně však nepoužívejte zbytky vaší kávy, zvlášť když si do ní přidáváte trochu smetany nebo mléka, různá aromata, cukr nebo jeho náhrady. Ačkoliv přírodní cukr by rostlinám nezpůsobil problémy, mléko nebo smetana rostlinám určitě neudělají dobře. Nemluvě o vlivu umělých sladidel…
Jak připravit kávový roztok na zalévání rostlin?
Nepoužívejte ani strojovou kávu z kapslí, protože často obsahuje různé příměsi. Nejlepší je použít klasickou mletou kávu a zalít ji. Kávu je třeba nechat vychladnout a zředit. Káva má pH od 5,2 do 6,9, v závislosti na odrůdě a přípravě. Čím je pH nižší, tím je kyselejší, jinými slovy – káva je dost kyselá. Většina rostlin nejlépe roste při mírně kyselém až neutrálním pH půdy (5,8 až 7).
Na druhé straně voda z vodovodu je mírně zásaditá a pH má vyšší než 7. Zaléváním zředěnou kávou tedy zvýšíme kyselost půdy. Tradiční chemická hnojiva, přidávání síry nebo rozklad listů na povrchu půdy také snižují pH půdy.
Jak zředit kávu na hnojení?
Klasickou zalévanou nebo filtrovanou kávu nechejte vychladnout a potom ji zřeďte stejným množstvím studené vody, tedy v poměru 1 : 1. Tímto roztokem můžete bez obav zalévat kyselomilné rostliny (pozor, nepříliš často, jen jednou za dva tři týdny). Patří mezi ně africké fialky, azalky, hvězdníky, bramboříky, hortenzie, bromélie, gardénie, hyacinty, netýkavky, aloe, gladioly, můrovce, orchideje, růže, begónie, kapradě.
Ředěnou kávu nepoužívejte k zalévání rostlin, které nemají rády kyselou půdu. Když se půda stane příliš kyselou, rostliny onemocní nebo odumřou. Příznakem přílišné kyselosti může být například žloutnutí listů, v tom případě rostliny nezalévejte kávou a přemístěte je do nádob s čerstvou půdou s vyváženým pH.
V interiéru, i venku
Zředěná káva funguje skvěle u mnoha druhů kvetoucích pokojových rostlin, ale dá se použít i venku. Do půdy přidává právě tolik organického hnojiva, aby podpořila silnější, zdravější rostliny a bohatší, chutnější úrodu.
Fotogalerie
Text: Sabína Zavarská
Foto: Shutterstock
Zdroj: gardeningknowhow.com