Ledviník je asi nejznámější a tedy nejrozšířenější kapradina. Protože jeho působivé listy mohou dorůst až do délky jednoho metru, dokáže v interiéru vytvořit „wau“ efekt. Určitě mu dopřejme dostatek prostoru, aby mohl růst do všech stran. Umístit ho můžeme na nižší skříňky či samostatný podstavec na květiny.
TOP TIP: Rostlinu jednodušeji rozdělíme, když její listy při množení přidržíme směrem od kořenového balu. Následně od sebe rozdělené kořeny odtáhneme.
Skvěle působí též v závěsném květináči, ze kterého mu listy dokola visí. Všude, kam ho dáme, vnese závan džungle či lesní nespoutanosti a divokosti a upoutá na sebe pozornost. Ledviník plný vitálních, mírně převislých listů je poměrně odolný, hodí se proto i pro pěstitele začátečníky. I díky tomu je jednou z nejoblíbenějších kapradin, které se dají pěstovat uvnitř.
Jak na správnou péči
Ledviník původem z tropických lesních oblastí světa vyžaduje polostín a vyšší vzdušnou vlhkost, proto ho umístíme dále od světlých oken. Předejdeme tak popálení listů i škodám způsobeným průvanem. Nejdůležitější, co je potřeba při jeho pěstování kromě vhodného stanoviště dodržet, je dostatek zálivky. Nemá totiž rád proschnutí, proto ho častěji kontrolujeme.
Prsty se dotkneme půdy v květináči, a když je suchá, zalijeme ho. Obvykle mu nevadí, ani když v podmisce po zálivce zůstane stát voda. Často se prodává v malých květináčích, ve kterých však kořenová část poměrně rychle proschne. Proto má smysl rostlinu po zakoupení přesadit do většího květináče.
Substrát vytvoříme ze čtyř dílů víceúčelového kompostu a jednoho dílu písku a doplníme hrstí pomalu se uvolňujícího hnojiva. Po přesazení můžeme květináč vložit do okrasné nádoby, která zároveň poslouží jako podmiska.
V létě čas od času ponoříme celý kořenový bal i s květináčem do vody. Až dobře nasákne, necháme ho okapat a vrátíme do nádoby či na podmisku. Podobně se dají během léta sem tam „zavodniť“ i jiné druhy pokojových rostlin.
Co musíte o ledviníku vědět
- Stanoviště: Daří se mu obvykle v koupelnách a kuchyních, kde je přirozeně vysoká vzdušná vlhkost, jinde mu několikrát týdně rosíme listy.
- Péče: Odumřelé či odumírající listy odstraňujeme z báze rostliny, to podpoří růst nových. Hnojíme od jara do podzimu vyváženým hnojivem určeným pro rostliny okrasné listem, nejlépe poloviční dávkou, jaká je doporučená na obalu.
- Zajímavost: Víte, že ledviník podle studie NASA pomáhá čistit vzduch? Dokáže absorbovat formaldehyd uvolňující se z barev, lepidel použitých na nábytku nebo z plynu při používání plynového sporáku.
Jak rozmnožit ledviník
- Rostlinu vyjmeme z květináče i s kořenovým balem. Položíme ji na bok a podíváme se, zda je dostatečně prokořeněná. Abychom ji mohli rozdělit, měli bychom vidět hodně vláknitých kořenů. Kořenový bal přidržíme a ostrým nožem ho rozřízneme přesně na polovinu.
- Najdeme dva květináče, které jsou o trochu větší než původní. Do poloviny je naplníme substrátem, jak je popsáno výše. Vložíme rozdělenou rostlinu, bal zanoříme do substrátu a dosypeme další substrát až po okraj. Mírně upěchujeme, postavíme na podmisku a vydatně zalijeme.
Text: Miranda Janatka
Foto: iStock, Shutterstock
Zdroj: časopis Zahrada prima nápadů