Budete potřebovat
- 2 l domácí pálenky nebo vodky
- 0,5 kg zázvoru
- 0,5 kg medu
- 6 citrónů
- celou skořici
- Oloupejte zázvor (slupka jde výborně dolů malou lžičkou), na struhadle ho najemno nastrouhejte a vložte ho do sklenice se širokým hrdlem.
- Oloupejte citróny, nakrájejte je na měsíčky, vložte do sklenice s nastrouhaným zázvorem a rozmačkejte je jako při tlačení zelí.
- Do takto připravené směsi přidejte půl kilogramu medu a několik skořicových dřívek.
- Do sklenice následně nalijte domácí pálenku nebo vodku a směs vařečkou dobře promíchejte.
- Sklenici uzavřete, aby se do ní nedostal vzduch, a odložte na 7 dní na tmavé místo s pokojovou teplotou. Každý druhý den nezapomeňte promíchat.
- Na sedmý den si připravte prázdné lahve a jemné cedidlo. Na cezení můžete použít gázu.
- Před cezením a plněním lahví sklenici ještě jednou důkladně promíchejte.
- Obsah sklenice následně přelijte skrz jemné cedidlo do připravených čistých lahví.
- Hotovou zázvorovici v lahvích odložte na chladné místo a spotřebujte do dvou měsíců.
Jak zázvor ještě spotřebovat
Zázvorové pivo
Oloupejte 30 g zázvoru a rozmačkejte ho. Do větší nádoby dejte 500 g cukru, zalijte 5 l vroucí vody a přidejte šťávu ze 2 citrónů. V malé misce v trochu vlažné vody rozpusťte sáček pivního droždí, které necháte kynout 3 až 4 minuty.
Následně ho vmíchejte do vychladlé zázvorové směsi (pod 50 °C) a nechte zakryté 24 hodin nakvasit. Přefiltrujte do čistých lahví, zazátkujte a nechte pár dní odležet v chladu. Pokud chcete, aby měl nápoj i pěnu, přidejte do něj kousek rozdrceného kořene sladkého dřívka jako pěnotvornou přísadu.
Zázvorový životabudič
Připravte si šálek dobrého zeleného čaje. Do druhé nádoby dejte 300 ml vody, 2 voňavé hřebíčky, 2 cm roztlačeného oloupaného zázvoru, kousek celé skořice, 2 bobkové listy, 3 kuličky nového koření a 1 kardamom – vše vařte, dokud nálev nezíská zářivou barvu. Po scezení smíchejte s čajem a přislaďte medem.
Zázvorová limonáda
V 0,5 l studené vody rozmixujte plnou lžíci nastrouhaného zázvoru a přimíchejte šťávu z jednoho citrónu, limetky nebo grepu (pro zjemnění můžete přidat i půlku jablíčka). Oslaďte medem nebo lístkem stévie a podávejte s ledem.
Přečtěte si také, jak pěstovat zázvor v domácích podmínkách
Mrkvovo-zázvorový elixír
Budete potřebovat
- 3 velké mrkve
- 1/2 jablka
- zázvor velikosti asi 2 × 4 cm
- špetku kurkumy
- 1/2 citrónu nebo pomeranče
- 1/2 lžičky černého pepře
- 1/4 hrnku javorového sirupu
- 4 hrnky vody
Proč právě elixír? Už jedna porce vás na počkání vzpruží a dodá vám novou energii kdykoliv během dne. Mrkve omyjte, oloupejte a nakrájejte na kostky, zázvor očistěte a nakrájejte, citrón zbavte slupky a jadérek. Vše vložte do mixéru. Přidejte koření, kurkumu, javorový sirup a vodu a asi 45–60 sekund dobře mixujte. Před podáváním nápoj pořádně promíchejte.
Detoxikační zázvorová šťáva
Budete potřebovat
- 1 hrnek oloupaného a nasekaného zázvoru
- 14–16 lístků čerstvé máty
- 6–7 hrnků vody
- šťávu ze dvou velkých citrónů
- 1 hrnek cukru (nebo medu)
Zázvor oloupejte a nasekejte na takové kousky, aby se dal snadno rozmixovat v mixéru. Na lehčí rozmixování můžete do mixéru přidat hrnek vody a mixujte, až dokud nezískáte hustou a pastovitou hmotu. V hmoždíři rozdrťte mátu. Zbylou vodu přiveďte k varu.
Následně zázvorovou pastu vložte spolu s rozdrcenou mátou a převařenou vodou do velké mísy a dobře promíchejte. Vzniklou šťávu následně proceďte skrz husté sítko a gázovinu do sklenice, přidejte citrónovou šťávu, cukr a dobře promíchejte. Tento zdravý detoxikační nápoj je možné podávat teplý i studený s ledem.
Text: Lukáš Urblík, redakce
Foto: Lukáš Urblík, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů