Česnek
Česnek je přírodní antibiotikum, které ničí viry a bakterie a posiluje imunitu. Pomůže vám i s odkašláním v případě nachlazení.
Přidávejte ho všude, kde to jde. V chladných měsících často vařím česnečku, do které dám těsně před koncem vaření 10 stroužků česneku. Někdy se doporučuje jíst syrový česnek jen tak samotný, ale pokud to nezvládáte tak jako já, dejte si ho naložený do medu.
Česnekový med
Česnek oloupeme a naskládáme do sklenice (do ¾). Zalijeme medem. Další možnost je česnek nakrájet na menší kousky (nebude mít tak výraznou chuť jako v případě celých stroužků). Necháme 7 dní stát při pokojové teplotě. Poté uložíme do lednice.
Užíváme 1 lžičku denně nalačno.
Kurkuma
Nejsilnější přírodní antibiotikum, pořádná dávka antioxidantů, zmírňuje záněty a podporuje trávení. To je kurkuma. Může se užívat každý den v mnoha různých podobách – jako lahodné kurkumové mléko, v jídle, smoothie, v kurkumovém čaji nebo si dejte kurkumový med (smícháte med a kurkumu).
Účinky kurkuminu obsaženého v kurkumě posiluje černý pepř, a proto by se měl vždy užívat společně s kurkumou.
Na čerstvou kurkumu v obchodě moc nenarazíte, ale sušenou kurkumu v prášku seženete skoro v každém obchodě. Kurkuma by měla být v bio kvalitě, je účinnější.
Kurkumové mléko
V Indii se z kurkumy připravuje kurkumové mléko nebo také zlaté mléko. Má antivirové a antibakteriální účinky. Tento nápoj se používá snad na všechno – na posílení imunity, při nachlazení i chřipce, bolestech kloubů či zubů. Také vyplavuje z těla škodlivé látky.
Přiveďte k varu 250ml mléka, 1 lžičku mleté kurkumy, špetku mletého černého pepře, odstavte a nechte 5 minut louhovat. Přidat můžete i kousek zázvoru a lžičku ghí másla. Podávejte horké.
Kurkumový čaj
Do hrnku dejte 1 lžičku mleté kurkumy, špetku pepře a zalijte 250ml vroucí vody. Podávejte oslazené medem, případně s citronem.
Zázvor
Dalším přírodním prostředkem na posílení imunity je zázvor. Nejčastěji si z něj dělám zázvorový čaj nebo med. Na co ještě nedám dopustit, jsou šoty z čerstvé pomerančové, citronové a zázvorové šťávy.
Zázvorové šoty
Smíchejte 250ml pomerančové šťávy, 50ml citronové šťávy a šťávu ze 110 g zázvoru (nemám změřené množství získané šťávy, protože ho vždy odšťavňuji společně s pomerančem). Pak nápoj přelijte do lahve a uložte do lednice.
Užívejte 60 ml denně (1 malý panák). Přidat můžete i trochu kurkumy. Na toto množství přidávám ½–1 lžičku mleté kurkumy, aby nápoj nebyl hořký.
Zázvorový čaj
Čaj připravíte z 250 ml vroucí vody a 1 lžičky strouhaného zázvoru. Zázvor zalijte vroucí vodou a nechte pár minut louhovat. Podle chuti oslaďte medem nebo dochuťte citronem.
Zázvorový med
Smíchejte 100 g medu a 5 g sušeného mletého zázvoru. Promíchejte a nechte 1 týden stát při pokojové teplotě. Užívejte 1 lžičku každý den.
Sklenice horké vody
Tuhle radu jsem pochytila z ájurvédy a praktikuju ji nejen v chladném období, ale i po celý rok. Stačí ráno nalačno vypít sklenici horké vody (ještě lépe 2 sklenice). Jestli je vám pití horké vody nepříjemné, začněte vlažnou vodou a postupně se dopracujte k vodě horké (pozor, má být horká, nikoliv vařící). Vodu nijak nedoslazujte ani neochucujte.
Teplá voda po ránu nastartuje organismus, zvyšuje imunitu a zlepšuje naši kondici. Pro maximální účinek se doporučuje po vypití horké vody alespoň 30 minut nejíst a nepít.
Bylinné čaje
Na výběr je nespočet bylinných čajů na posílení imunity. Můj favorit je ájurvédský čaj Tulsi, který je dobrý nejen jako prevence, ale i pro úlevu od příznaků respiračních onemocnění. Dále sáhněte po echynacee, černém bezu, šalvěji nebo ostropestřci mariánském.
Citrusy
Citrusové plody mají vysoký obsah vitamínu C a ten je pro naši imunitu velice důležitý. Zařaďte proto do jídelníčku citrusové plody, jako jsou citrony, grep, pomeranče nebo mandarinky. Ráno si dejte sklenici vlažné vody s citronem anebo si uvařte čaj (například zázvorový) a přidejte do něj citron.
Otužování
Přestože nemám ráda studenou vodu, zařadila jsem se mezi příznivce otužování i já. Každé ráno nebo večer si během sprchování přepnu vodu na tu nejstudenější a tou se osprchuji. Důležitá je pravidelnost, otužovat se každý den a nevynechávat. Pokud se ale necítíte dobře nebo jste nemocní, není otužování rozhodně vhodné. Také v případě zdravotních problémů je dobré poradit se s lékařem, jestli můžete otužovat.
Moje postřehy: Na začátku je lepší začít vlažnou vodou a postupně si každý den snižovat teplotu, až se dostanete k té nejstudenější. Začněte na pár sekundách studené sprchy, poté ji můžete prodloužit i na 2 minuty nebo tak dlouho, jak vám to bude příjemné.
Pitný režim
Nezbytnou součástí v boji proti chřipce a pro posílení imunity je dodržení pitného režimu. Denně vypijte alespoň 2 litry čisté vody. Voda z těla odstraňuje škodlivé látky a toxiny a díky tomu se lépe ubráníte možné nákaze.
Výplach nosu pomocí konvičky
Pravidelné vyplachování nosu je něco, na co nedám dopustit. Možná to vypadá složitě a nepříjemně, ale nemusíte se ničeho bát. Výplachy nosu jsou vhodné i pro děti. Techniku se naučíte během pár minut, a i když to ze začátku bude divné, snadno si na to člověk zvykne.
Do konvičky patří izotonický roztok – dá se koupit v lékárně anebo si ho můžete vyrobit z mořské či himálajské soli.
Pravidelný výplach nosu je účinnou prevencí proti virovým respiračním onemocněním.
Vyhněte se stresu
Jestli něco oslabuje naši imunitu, tak je to stres. Navíc se často stresujeme kvůli zbytečným věcem a maličkostem. V takové chvíli se raději zastavte a zamyslete se, zda vám daná situace opravdu za ty nervy stojí. Dlouhodobé vypětí totiž může mít nepříznivé dopady na naše zdraví. Vyzkoušejte meditaci, pomůže vám uklidnit se a lépe zvládat stresové situace. Také sport může být způsob, jak ventilovat nahromaděnou negativní energii, stačí si vybrat aktivitu, která vám bude vyhovovat. Z čajů pak sáhněte po těch, které upokojí vaši mysl, například po levanduli nebo třezalce. Kurkumové mléko zvyšuje produkci serotoninu, budete se po něm cítit lépe a působí i proti depresím a úzkostem.
Spánek
Nakonec bych ráda zmínila i spánek, protože i ten má velký podíl na našem zdraví. Pravidelný spánek je velice důležitý. Když se dobře vyspíte, bude se vaše tělo lépe bránit proti různým nemocem. Ideální je 8 hodin spánku. Nedaří se vám usnout? Vyzkoušejte výše zmíněné kurkumové mléko, čaj z kozlíku lékařského nebo levandule. Pomůže i meditace, procházka před spaním anebo různé dechové techniky.
Text: Veronika Poláčková
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů