Vaření

Jak zavařovat lesní houby. Uchovejte jejich chuť na dlouhou dobu

Zavaření lesních hub je skvělý způsob, jak uchovat jejich chuť a výživné látky na dlouhou dobu. Tento proces zahrnuje konzervaci hub v kyselém nálevu, což zajišťuje jejich dlouhou trvanlivost a bezpečnost při konzumaci.

Zavařování hub
Zdroj: Shutterstock

Jak zavařovat lesní houby?

Houby očistěte a předvařte v osolené vodě (přibližně 1 polévková lžíce soli na 1 litr vody) a vařte je pět až deset minut, aby se odstranila hořkost a případné nečistoty. Po uvaření houby sceďte a opláchněte pod tekoucí studenou vodou.

Nechte je důkladně okapat. Mezitím si připravte nálev z vody, octu, cukru a koření. Houby naložte do sterilizovaných sklenic, zalejte horkým nálevem a sterilizujte v horké vodě dvacet až třicet minut. Uzavřené sklenice skladujte na chladném a tmavém místě.

Nálevy na zavařené houby

Sladkokyselý

Potřebujete: 1,5 litru vody, 3 dcl octu, 70 g krystalového cukru, špetka soli

Jak na to: Vše smíchejte ve větším hrnci, přiveďte k varu a krátce povařte. Nálev potom nechte vychladnout a až studeným zalévejte houby ve sklenicích.

Kořeněný

Potřebujete: 2 kg hub, 780 ml vody, 220 ml octu, 90 g krystalového cukru, 25 g soli, 5 ks černého pepře, 1 kulička jalovce, 20 ks nového koření, 1 hřebíček, 1 bobkový list, 1½ lžičky hořčičného semínka, ½ lžičky koriandru

Jak na to: Vše spolu povařte asi pět minut a nechte celou noc macerovat. Druhý den sceďte a zalejte houby naložené v zavařovacích sklenicích.

Houby očistěte a předvařte v osolené vodě
Houby očistěte a předvařte v osolené vodě. | Zdroj: Shutterstock

Na italský způsob

Potřebujete: 3 l vody, 3 dcl bílého vinného octa, 30 g soli, 4 větvičky rozmarýnu, 6 hřebíčků, 2 větvičky tymiánu, 6 bobkových listů, 1 litr olivového oleje

Postup: Vše vložte do hrnce a povařte. Když začne nálev vřít, přidejte kilo nakrájených hub a vařte společně dalších pět minut. Potom dejte do zavařovacích sklenic.

Houby naložené v soli

Budete potřebovat:

  • 1 kg čerstvých hřibů
  • 200 g hrubé soli
  • 2–3 bobkové listy
  • 10–15 kuliček černého pepře
  • 5–7 kuliček nového koření
  • 3–4 hřebíčky (volitelné)
  • 1–2 stroužky česneku (volitelné)

Hřiby důkladně očistěte a opláchněte pod tekoucí vodou. Větší kousky můžete překrojit na menší, aby se snáze vešly do nádob. Hřiby dejte do velkého hrnce s vroucí vodou a nechte je blanšírovat asi pět až sedm minut. Potom je sceďte a nechte vychladnout. v misce smíchejte hrubou sůl s kořením a případně i s hřebíčky a se stroužky česneku. Na dno sterilizovaných sklenic nasypte vrstvu soli s kořením. Na tuto vrstvu poskládejte vrstvu hřibů.

Postup opakujte, až vyplníte celou sklenici, přičemž poslední vrstvou by měla být sůl. Sklenice důkladně uzavřete víčky. Je důležité, aby byly hřiby úplně pokryté solí, aby se zabránilo vzniku plísní. Následně sklenice skladujte na chladném a tmavém místě po dobu alespoň dvou až tří týdnů, aby se hřiby správně naložily.

Před konzumací nakládané hřiby propláchněte pod tekoucí vodou, abyste odstranili přebytečnou sůl. Můžete je přidat do různých jídel, jako jsou saláty, omáčky, nebo je použít jako přílohu k masu. K takovému zpracování jsou vhodné tvrdé druhy hub.

Text: Jana Komadelová
Foto: Shutterstock
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů