Období: konec podzimu
Materiál
- písek
- suchá rašelina, piliny nebo hobliny
Nářadí
- zahradnická lopatka
- pracovní rukavice
- zahradnické nůžky
- vidle
- nádoba na odpad
- přepravka
- plastová nádoba
1 Hlízy měčíků můžeme ze záhonů vyjmout asi měsíc po odkvetení. Ideální je, pokud rostliny mají alespoň mírně zežloutlé listy.
2 Pomocí rýče hlízy opatrně vykopeme z půdy. Dejme pozor, abychom nepoškodili hlízu. Proto nekopme těsně u rostliny, ale s dostatečným odstupem.
3 Vyjmuté rostliny si rozložme na záhon, ideálně podle druhu a kultivaru. Podle toho si později hlízy budeme ukládat do bedniček.
4 Mečíkům odstraníme listy, případně můžeme rostliny nechat na chráněném a sušším místě zaschnout a až potom odstraníme listy.
5 Na starých hlízách jsou drobné hlízky. Vybereme největší z nich, osušíme a později je zasypeme vlhkým pískem. Na jaře je můžeme použít na výsadbu.
6 Nezapomeňme odstranit kořeny i starou, už seschlou hlízu. Postupujme opatrně, jde to trochu ztěžka. Snažme se nepoškodit novou hlízu.
7 Očištěné hlízy zbavíme i starých a suchých šupin. Nejprve zkontrolujeme jejich zdravotní stav.
8 Hlízy měčíků po úpravě a označení uskladníme volně uložené v mělké přepravce v chladné místnosti s teplotou od 2 do 10 °C.
9 Nezapomeňme ani na zazimování exotických hlíznatých rostlin v nádobách. Odstranit jim můžeme suché listy a přeneseme je do sklepa.
10 Šťavel po sezoně přestaneme zalévat, později odstraníme seschlé listy a květináče i s hlízami a substrátem na zimu umístíme do sklepa.
Nezapomeňme ani na jiřiny. I tyto nádherně kvetoucí rostliny potřebují včasné zazimování. Venku během zimy zůstat nemohou.
Jak zazimovat begonie
Hlíznaté begonie patří ke stálicím našich balkonů a teras. I v jejich případě platí, že sezonou jejich životnost nekončí. Ideální je počkat, až mráz jemně poznačí nadzemní část. Potom je třeba opatrně nadzemní část odstranit, ideálně odkroucením, opatrně vyjmout hlízy ze substrátu, osušit na dobře větraném a vzdušném místě. Pokud první mrazy nepřicházejí, bude lepší rostlinám omezit zálivku, počkat, až zvadnou a následně odstranit nadzemní část. Po osušení můžeme hlízy zazimovat. Ideálně volně rozložené v bedničkách, na místě s teplotou od 2 do 10 °C, případně zasypané suchou rašelinou nebo pilinami či dřevěnými hoblinami. Takto nám vydrží až do raných jarních měsíců, tehdy je opět můžeme vysadit.
Může se hodit: Zahrada krásna i v mrazu a závějích
Text a realizace: Daniel Košťál
Foto: autor, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Zahrada prima nápadů