Proč je sadební plán důležitý
Pokud máte větší zahradu, je dobré si plán vytvořit, abyste věděli:
- kdy se jednotlivé plodiny sází a
- co všechno si připravit.
Každá plodina totiž vyžaduje jiný čas a jiné podmínky výsadby. Namyslet ideální období je důležité pro to, abyste měli dobrou úrodu. Jednotlivé termíny pro výsadbu si klidně zapište do kalendáře, ať o své zahradě máte pravidelný přehled.
Co sadit už v únoru
Únor je měsícem přípravy půdy na zahradě. Pokud se na ní drží sníh, klidně ji pohnojte, nebo na ni rozložte kompost. Voda do půdy dopraví potřebné živiny. Jestli zemina není zmrzlá, můžete ji urovnat a připravit tak na výsev kořenové zeleniny.
Mezi tím si doma do plastových, nebo ještě lépe kompostovatelných kelímků přichystejte substrát a do něj vysaďte první semínka rajčat, paprik, salátu a bylinek. Rostlinky musí mít dostatek světla, tepla a vláhy. Umístěte je nejlépe na parapet nebo stůl u okna a pravidelně je kontrolujte.
Rajčata i papriky potřebují dostatek času pro růst. Jedná se tak o vůbec první plodiny, které si musíme na výsev připravit.
Co sadit v březnu
Měsíc březen je pro každého zahradníka nejdůležitějším měsícem v roce. Nejen, že dochází k jarnímu ořezu stromů a keřů, ale také k přípravě pařenišť a skleníků. Ty musíte pořádně vyčistit, abyste se zbavili škůdců, kteří v příjemném prostředí přezimovali.
V březnu se také sadí první plodiny do záhonů. Jde hlavně o semena ředkvičky, které mají rády chladnější počasí nebo rukola a špenát. Dále nezapomeňte na cibuli, nejlépe ve formě hotových sazeček. Další zeleninou, kterou můžete sázet od druhé poloviny března na suché stanoviště, je kořenová petržel. Ta nemá ráda příliš vody.
Většina březnových plodin se sice sadí v období, kdy mohou přijít další mrazy, ale právě proto je důležité jim dopřát co nejvíce slunečné stanoviště. To platí hlavně o jarním česneku. Pokud tušíte, že březen a duben budou ve vaší zahradě ještě velmi chladné, využijte pařeniště. Rostlinám dodá dostatek tepla a zmírní povětrnostní podmínky.
Jak na zahradu v dubnu
Duben přináší první opravdu příjemné teploty. Pozor si ale dávejte na několik málo dní, kdy se mohou objevit mrazy. Bohužel se to v Česku děje stále častěji a zelenina, včetně ovocných stromů tím velmi trpí. Můžete tak velmi rychle přijít o většinu úrody.
Pokud je to tedy možné, klidně nechte začátkem dubna na svém místě plodiny, které máte v pařeništích a sklenících. Samozřejmě je ale ideální, pokud už se mohou rozrůstat přímo v záhonech.
V dubnu nezapomínejte vysévat hrách. Od druhé poloviny tohoto měsíce pak přímo do půdy semínka dýní, nebo klidně i zelí, brokolice a květáku.
Jedna z pranostik praví: “Na Marka sa sadí oharka.” Pokud byste nerozuměli, jde o okurky ve slováckém nářečí. Marek má svátek 25. dubna, ale už předtím můžete semínky různých druhů okurek vysázet přímo do skleníku.
Úplný konec dubna je ideálním obdobím pro sázení brambor. Pro vyklíčení potřebují půdu o teplotě minimálně 6 °C. Na výběr máte také několik druhů, záleží na tom, kdy je chcete sklízet.
- Rané brambory (sklizeň za 70 dní)
- Polorané brambory (sklizeň za 130 dnů)
- Pozdní brambory (sklizeň za 145 dnů – ideální pro uskladnění na zimu)
Květen, poslední měsíc výsadby
Co nestihnete zasadit v květnu, už vám pak moc nevyroste. I tak se ale jedná o skvělý měsíc pro sadbu semen řepy, kterou budete sklízet na podzim i v zimě, pak teplomilná kukuřice, cukety a fazole.
A jestli jste náhodou nestihli zasadit některé z předchozích plodin, například kedlubny, mrkev, ředkvičky nebo dýně, klidně to udělejte právě v květnu.
Pokud se budete řídit alespoň základem, který jsme pro vás sepsali, můžete se těšit na bohatou úrodu a spoustu skvělých pokrmů, které budou pocházet z vaší vlastní produkce.
Text: Bára Kocmánková
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů