Pokud máte na zahradě dobře vyhnojený záhon na slunci, pak si kukuřici jednoduše vypěstujete z přímého výsevu. Kromě klasických cukrových odrůd vyzkoušejte odrůdu pukancovou nebo okrasnou, která překvapí svou barevností.
Kukuřice setá cukrová, „sladká kukuřice“ (Zea mays)
Jak ji pěstovat
Jednoduché pěstování kukuřice potěší i méně zkušené zahrádkáře. Semena se vysévají přímo na záhon od začátku dubna ideálně do května, nejpozději pak do konce tohto měsíce. Nikdy nevysévejte do jednoho dlouhého řádku, kvůli mělkému zakořenění by se rostliny při větru vyvracely. Mnohem efektivnější je výsev do čtverce nebo do více řádků za sebou. Pro pěstování volte plně osluněné stanoviště.
Na půdu je kukuřice poměrně nenáročné, nejlépe ale poroste v půdě dobře propustné, která ale navíc drží vodu. Je proto dobré několik týdnů před výsevem do půdy zapravit větší množství kompostu nebo vysévat do vyhnojené půdy po předplodině. Ideální pH půdy se pohybuje v rozmezí 5,5 až 7, těsně před výsevem se do půdy doporučuje zapravit granulované vícesložkové hnojivo. Zálivka je pro rostliny nejdůležitější v období nakvétání a pak při tvorbě klasů. Výsev do čtverců nebo do „bloku“ je nutný kvůli opylení, pyl se totiž přenáší větrem.
Kukuřice cukrová vznikla křížením kukuřice seté, která je typická vysokým obsahem škrobu a je pěstována jako krmivo pro hospodářská zvířata.
Kalendář výsevu, předpěstování a sběru kukuřice
Výsev: duben, květen
Předpěstování: březen, květen (výsadba ven)
Sběr: srpen,září
Rozestupy: 40 – 50 x 40 – 50 cm, (někdy se uvádí i spon menší 40 × 25 cm)
Sběr
Klasy dozrávají v období srpna až září. Cukrová kukuřice se sklízí ve stádiu „mléčné“ zralosti, kdy zrna ještě netvrdnou, jsou sytě žlutá a při naříznutí roní bílou škrobovatou tekutinu. Zralost také poznáte podle zhnědnutí blizen, tedy pro kukuřici typických vlásků.
Uskladnění
Krátkodobé skladování v rámci tří dnů je možné v chladničce při teplotě maximálně 5 °C, klasy ale zabalte do vlhké utěrky. Zrna se dají i zamrazit nebo nakládat do nálevu.
Naše volba
Tramunt
Nehybridní odrůda vhodná pro vlastní semenaření, mimořádně sladká a chutná
Simona F1
Pozdní hybrid pukancové kukuřice, úrodná pozdní odrůda
Ramondia F1
Odrůda se zrny ve žluté a bílé barvě, která vytvářejí dekorativní mozaiku, středně raný hybrid s vysokým obsahem cukru
Kukuřice v kuchyni. 2 způsoby, co s ní
Kukuřice chutná skvěle na sladko i slano. Můžete ji jednoduše zavařit, podusit v páře a použít jako zdravou přílohu nebo si ji ugrilovat a jíst samotnou. Kromě toho, že je díky své sladké chuti oblíbená u dospělých i u dětí, je také velice zdravá a výživná.
Sterilovaná kukuřice
Z uvařeného klasu vyloupeme zrna a necháme vychladnout. Na dno zavařovací sklenice dáme 2 ks celého černého pepře, plátek oloupané světlé cibule, teprve poté plníme zrny. Zalejeme nálevem z 1 l vody, 250 ml octa, 100 g cukru a 30 g soli. Zrna zalejeme horkým nálevem, uzavřeme víčkem a sterilujeme 0,5 hodiny při 90 °C.
Grilovaná kukuřice
Očištěné klasy povaříme ve vodě bez soli asi 10 min. Osušíme a poté ugrilujeme. Hotový klas potřeme bylinkovým máslem (40 g změklého másla se utře s 2 lžícemi česrstvých bylinek – pažitka, majoránka, petržel kudrnka).
Dokonce i okrasné odrůdy jsou jedlé, ale mnohem lépe uděláte, když se z nich budete těšit v sušené podobě ve formě krásných podzimních dekorací.
Výživová hodnota
Energetická hodnota se pohybuje poměrně vysoko, tedy okolo 430 kJ na 100 g čerstvé hmoty. Klasy obsahují cenné proteiny a vlákninu. Zrna bohatá na škrob obsahují také vitamíny skupiny B, vitamín C, kyselinu listovou a z minerálních látek pak draslík, železo, hořčík a vápník. Působí protirakovinně a silně povzbudivě.
4 zajímavosti o kukuřici
- Kukuřice se dá i předpěstovat. Semena po dvou kusech vysévejte do vhodných květináčů, po vzejití obou rostlin tu slabší odstraňte. Sázet se dají po polovině května na stanoviště.
- Dá se pěstovat po luštěninách nebo v jejich blízkosti. Ve stínu kukuřice se dají pak pěstovat třeba okurky, melouny nebo tykve.
- Semena po výsevu často vyzobávají ptáci, půdu je tedy vhodné zakrýt bílou netkanou textilií.
- Semenáčky je nutné mnohdy chránit před slimáky.
Text: Ing. Lucie Peukert
Foto: iStock, Unsplash
Zdroj: časopis Zahrada prima nápadů