Chřest (Asparagus officinalis)
Jde o trvalou dvoudomou rostlinu vysokou až 2 metry. Na jednom stanovišti ji pěstujeme 15 až 20 let. Samčí rostliny lépe odnožují, proto je při výsadbě upřednostňujeme. Chřest pěstujeme na slunném a bezvětrném stanovišti. Vyžaduje propustnou, dobře vyhřátou hlinitopísčitou až písčitohlinitou, hluboko zpracovanou půdu bohatou na živiny. V případě velmi lehké propustné půdy a sucha je důležitá i závlaha.
Při pěstování ze semen sbíráme úrodu poprvé ve třetím roce, ze zakoupených sazenic ve druhém roce. Semeno vyséváme přímo na záhon v dubnu, klíčí 2 až 4 týdny. Mladé sazenice rozsazujeme do sponu cca 30 × 30 cm nebo do řádků. Bílé odrůdy sázíme hlouběji a postupně je zahrnujeme. Před každou zimou nať ostříháme a zlikvidujeme. Výsadbu překryjeme slámou nebo kukuřičnými slupkami jako ochranu před holomrazy. Hnojíme každý třetí rok kompostem nebo kompostovaným hnojem dávkou 40 až 50 kg na 10 m2.
Bílý chřest
… se považuje za chuťově jemnější. Bělosti stonků se dosáhne nahrnutím hlíny na rostlinu. Zelené odrůdy jsou kořenitější a pěstují se nad hlínou.
Sběr
Sbíráme (zhruba do konce června) maximálně ¾ výhonů, a to postupně, když dosáhnou průměru min. 1 cm a délky 10 až 20 cm, jsou silné a hlavičky mají pevně sevřené. Zelené odrůdy sbíráme z povrchu půdy, bílé speciálním nožem přímo zpod hlíny, nebo ji nejdříve odhrneme. Dáváme pozor, abychom nepoškodili růstové srdíčko.
Výsev a sběr chřestu
Uskladnění
Čerstvý chřest zpracujeme hned, nebo ho uchováváme v chladničce zabalený v mokré utěrce cca 5 dní. Oloupaný a zamrazený ho skladujeme až 6 měsíců při teplotě −18 ⁰C. Před tepelnou úpravou ho nerozmrazujeme.
Naše volba
Mary Washington – zelený, odolný proti rzi
Argenteuil – vhodný na bělení
Výživová hodnota
Chřest je nízkokalorická zelenina vhodná při redukčních dietách. Je zdrojem vitamínů (např. A, B, C, E), minerálních látek (např. draslíku, vápníku, hořčíku, železa) a vlákniny.
Jak chřest zpracovat
Výhonky chřestu oloupeme asi 1 cm pod hlavičkou až k odříznutému konci. Dřevnatý konec odřízneme. Svážeme bílou nití do svazku a vložíme hlavičkami do vroucí vody se solí a trochou cukru, povaříme 10 až 12 minut. Pozor na rozvaření.
Chřest v kuchyni
Milánský chřest
Uvařený horký chřest naservírujeme, posypeme výrazným italským strouhaným sýrem a polijeme horkým máslem. Ochutíme čerstvými nasekanými bylinkami.
Chřestová polévka
Nakrájený chřest zalijeme horkou osolenou vodou, přidáme trochu másla, uvaříme do měkka. Scedíme, do vývaru přidáme jíšku, žloutek, trochu mléka, povaříme. Polovinu scezeného chřestu rozmixujeme a společně s druhou polovinou vrátíme do polévky.
Účinky na zdraví
Chřest je zelenina velmi prospívající zdraví. Preventivně pomáhá zachovat si zdravé a vitální srdce, játra, močový systém, chrání nás před záněty. Jako lék i potravinu ho používali už ve starém Egyptě, Římě a v Číně. Je také doporučeným afrodiziakem, má pomáhat při impotenci, neplodnosti a sexuálních problémech.
Text: Ing. Jaroslav Pížl
Foto: isifa/Shutterstock, iStock
Zdroj: časopis Zahrada prima nápadů