Cuketa (Cucurbita pepo, convarieta giromontiina)
Cuketa se u nás v minulosti začala pěstovat jako náhrada za okurky napadané plísní okurkovou. Úplně mladé plody okurku v salátu nahradí.
Jak ji pěstovat
Pochází z Itálie a je výrazně teplomilná. Vyséváme ji při prohřátí půdy na 15 °C. Optimální teploty pro růst a vývoj jsou 20 – 30 °C, při ochlazení pod 5 °C se růst zastavuje. První úrody velmi raných odrůd sbíráme už za 40 – 45 dnů od výsevu. Vyžaduje slunné stanoviště, chráněné před větrem, hlinitopísčité, lehčí až středně těžké půdy. Podobně jako jiným tykvovitým jí na podzim vyhovuje zapracování chlévského hnoje nebo kompostu do půdy. Pěstujeme ji z přímé setby, nebo ze sazenic. Přímo vyséváme do hnízd s vyvýšeným okrajem po dvou až třech semínkách. V hnízdě necháme jen jednu nejkrásnější rostlinu.
Předpěstování sazenic je náročnější na prostor, ošetřování, výsadbu. Vyséváme po jednom semínku do kelímků, květináčů, přibližně tři týdny před předpokládanou výsadbou. Sazenice mají mít při výsadbě vyvinuté dva pravé listy. Během vegetace potřebuje dostatek živin, vody, kypření půdy. Výhodou je odolnost vůči plísni okurkové.
Sběr
Jedna rostlina přináší úrodu i dvaceti plodů. Sbíráme je mladé, pravidelně, každé dva až tři dny, protože rychle přerůstají.
Výsev, výsadba a sběr
Uskladnění
Krátkodobě při teplotě kolem 12 °C. Plody rychle měknou, ztrácejí křehkost, zhoršují se chuťové vlastnosti. Starší se dají skladovat déle, kvalita dužiny je však horší.
Naše volba
Ambassador F1, Nefertiti, Terminator F1 – zelené podlouhlé plody
Gold Rush F1, Orelia F1 – žluté plody
Costata Romanesco, Bush Baby F1 – páskované plody
One Ball F1, Piccolo F1 – kulaté plody
Zucchino da Fiori, Green Tiger F1 – jedlé květy
Partenon F1 – pro pěstování v nádobě
Víte, že pro dobrou úrodu je důležitý pravidelný sběr? Když dva až tři plody necháte, zastaví se rozkvétání samičích květů, které nyní až shnijí. Jev se označuje jako „dominance prvního plodu“, u nějž se cuketa „soustředí“ na výživu semen v dozrávajících plodech. Když je posbíráme, za deset až čtrnáct dnů se tvorba samičích květů obnoví.
Výživová hodnota
Nízkokalorická cuketa, s obsahem vody cca 90 %, má málo minerálních látek (draslík, vápník, hořčík, fosfor, měď, zinek), vitamínů, cukrů, tuků, bílkovin i vlákniny.
Víte, že květy některých odrůd se podávají plněné a smažené? Při redukční dietě se plody dají nastrouhat speciálním struhadlem na „špagety“ a jakožto nízkokalorické mohou ty opravdové nahradit.
3 způsoby přípravy cukety
Tip na článek: Zdravé zeleninové pomazánky: Ideální při hubnutí a chutnají i dětem!
Příloha
Plody oloupejte a nastrouhejte. Osmažte cibulku, přidejte cuketu, osolte. Chvíli poduste, vlijte jíšku a krátce povařte.
Grilovaná, opékaná
Plody nakrájejte příčně nebo podélně na tloušťku 0,3 až 1 cm, vložte na asi hodinu do ochucené olejové marinády (například se solí, bylinkami a česnekem). Osmažte či grilujte do sklovita z obou stran.
Placky
Připravují se stejně jako bramborové, jen brambory úplně nahraďte cuketou.
Text: Ing. Anna Szabóová
Foto: isifa/Shutterstock, iStock
Zdroj: časopis Zahrada prima nápadů