Dům a stavba

Měníte elektřinu? Poradíme, jak se z toho nezbláznit a vše udělat, jak má být

Bydlíte ve starším domě nebo bytě a kombinace zapnuté pračky a varné konvice vám vyhodí pojistky. Přesně toto je jeden z možných důvodů, proč je nutné přistoupit k rekonstrukci elektřiny. To ale není jen tak. Něco zvládnete sami, něco musí zase udělat odborník. Poradíme vám, jak na to.

elektrikář
Zdroj: Pixabay

Koupili jsme starý dům

Naše rekonstrukce se bude týkat konkrétní situace. Noví majitelé koupili dům ze 70. let, jehož původní majitelé si vše dělali sami. A bohužel včetně elektřiny. Proč bohužel? Protože neodborně řešené rozvody a nelogicky zapojené okruhy jsou postrachem každé domácnosti.

Hrozí totiž nejen problémové situace a značné omezení každodenního života, ale především zkrat a vyhoření domu. Renovace elektřiny bez elektrikáře může být fatální chybou.

První náznaky

Že je nutné elektřinu rekonstruovat bylo jasné už ze slov bývalých majitelů, kteří popisovali zmíněné zapojení varné konvice a pračky a vyhození elektřiny v celém patře. Část rozvodů navíc zůstala v hliníku, jiná část v mědi. Při koupi tohoto domu tedy noví majitelé museli počítat s úpravami, ale už tady narazili na své limity, jelikož s takovou prací neměli žádné zkušenosti.

Zeptejte se toho, kdo elektřině rozumí

Prvním krokem by mělo být v takovém případě pozvání elektrikáře, který může udělat revizi a navrhnout, jak by se situace dala zrealizovat. V našem konkrétním případě šlo o oddělení prvního patra domu od spodního, tedy s vlastní rozvodovou skříňkou s jističi.

To zabrání tomu, aby na příliš málo slabých kabelů bylo napojeno hned několik spotřebičů v několika místnostech. Kdyby se cokoliv v patře stalo, lze to řešit pomocí jističů bez narušení přízemí.

Důležité je také si stanovit, jak bude řešena dispozice obytného prostoru. Zda vše zůstane při starém, nebo dojde k úpravám, kdy se například zruší kuchyně a koupelna a postaví se úplně jinak. Pro počáteční kroky při rekonstrukci elektřiny musí mít majitelé jasně stanovené plány, kde budou umístěny nové spotřebiče, osvětlení a zásuvky.

Je jisté, že se budou do stěn sekat drážky a proto není nutné se k místnostem chovat jako v bavlnce. Elektrikář mimo jiné dodá informace o normách, které určují vzdálenost rozvodů a zásuvek od vodovodního potrubí, výšku od země, nebo kudy kabely vůbec vést.

Příprava na sekání drážek

Pokud se do drážek pouštíte sami, místnosti si prochoďte, poměřte vzdálenosti od budoucího nábytku, ujasněte si rozvržení veškerého vybavení. Vezměte tužku, na podlahy a stěny si vše nakreslete, včetně stropního osvětlení, imaginárních vypínačů, zásuvek a vedení kabelů.

Samotné sekání drážek může být poměrně namáhavá práce na několik dní, vždy záleží na velikosti prostoru a materiálu, ze kterého jsou zdi postaveny. Drážky budou mít také různou velikost, protože některé jsou určeny jen pro jeden kabel (doporučená velikost drážky minimálně 3 cm), jiné klidně i pro šest, včetně přívodních kabelů, které jsou tlustší (doporučená velikost drážky minimálně 15 cm).

Jaké nástroje k vysekání drážek použít:

  • drážkovací frézu
  • elektrické kladivo
  • vrták na elektroinstalační otvory
  • ruční kladivo a majzlík pro drobné úpravy drážek

Někdy je nutné vysekat velký prostor v podlaze. V takovém případě musíte kabely izolovat ochrannou trubicí, jelikož budete podlahu betonovat.

Ochranná trubice před betonováním podlahy
Ochranná trubice před betonováním podlahy | Zdroj: Bára Kocmánková

Součástí drážkování je i vyřezání dostatečně velkých otvorů pro elektroinstalační krabičky. Poznáte je jednoduše, jsou zakulacené, mohou se často skládat dohromady, nebo už se prodávají dvojité a přes otvory se do nich vkládají kabely. Slouží pro vypínače a zásuvky.

Elektroinstalační krabičky spojené dohromady
Elektroinstalační krabičky spojené dohromady | Zdroj: Bára Kocmánková

Tip 1:

Drážkovací fréza s diamantovými kotouči je výborný nástroj. Drážky vyvrtá rychle a dá se k ní připojit vysavač, takže drobný prach rovnou uklízíte. Ale stejně pak musíte zbytek otvoru odsekat kladivem a majzlíkem, což může být zbytečně zdlouhavé a namáhavé. Mnohem rychlejší tak je použití elektrického kladiva, i když zanechává větší nepořádek.

Vytvoření drážek pomocí elektrického kladiva
Vytvoření drážek pomocí elektrického kladiva | Zdroj: Bára Kocmánková

Nechte pracovat elektrikáře

Pokud se vám podařilo všechny drážky a otvory vyřezat, pak přichází na řadu vkládání samotných kabelů. Rozvržení celé sítě doporučujeme nechat na odborníkovi, protože jakmile si spletete vodiče, riskujete zbytečný chaos a práci navíc.

Typy vodičů:

Fázový černá/hnědá barva připojení na svorku “L”, přenos elektřiny do spínače a zásuvky
Střední modrá barva připojení na svorku “N”, vrací elektřinu do sítě
Zemnící žlutá/zelená barva uzemnění se zemí

V čem můžete pomoci?

Přeci jen při pokládání kabelů můžete sami přispět do díla. Je nutné totiž kabely udržet v drážkách. Zprvu se používají dostatečně velké hřebíky, ale zásadní je sádra, která poměrně rychle schne. Nutno dodat, že k sádrování jsou někdy zapotřebí dva. Jeden sádruje a druhý drží kabely v drážkách tak, aby nepřesahovali jejich otvor. To je totiž zásadní pro následné zarovnání stěn jádrovou omítkou.

Tip 2:

Předtím, než kabel začnete sádrovat, navlhčete si prostor drážky slabým proudem vody. To umožní lepší přilnavost sádry.

elektrické kabely ve vysekané zdi pod stropem
Takto vypadá chuchvalec několika kabelů ve zdi pod stropem před sádrováním. | Zdroj: Bára Kocmánková
Sádrování kabelu s elektroinstalační krabičkou.
Sádrování kabelu s elektroinstalační krabičkou | Zdroj: Bára Kocmánková

Text: Bára Kocmánková
Foto: Bára Kocmánková, Pixabay