Zdraví

Milovníci kávy pozor! Těchto 9 věcí se stane s vaším tělem, pokud se jí vzdáte

Samozřejmě vám tímto neříkáme, že byste měli přestat pít svou milovanou kávu. Pokud se vám však zdá, že možná pijete kávy až příliš mnoho, a tak uvažujete o jejím omezení, nejprve si přečtěte, co by se mohlo stát s vaším tělem, pokud ji skutečně vynecháte. Možná budete sami překvapeni, jak se tělo bez pravidelné dávky kofeinu mění.

Zdroj: Shutterstock

1 Můžete přibrat na váze

Zažili jste někdy, že když jste si jednoho rána odpustili svou pravidelnou dávku kofeinu, tak jste začali mít podivné chutě? Je to způsobeno tím, že káva může dočasně potlačit chuť k jídlu.

Díky tomu se pak může stát, že jakmile přestanete pít svůj každodenní šálek kávy, sáhnete po náhražkách s obsahem tuku nebo cukru častěji, než je obvyklé. To platí zejména tehdy, když se dostaví odvykací fáze kofeinu, a vaše tělo tak začne hledat rychlou dávku cukru, což zvýší hladinu cukru v krvi a denní spotřebu kalorií.

2 Můžete mít častější bolesti hlavy

Každý milovník kávy moc dobře ví, jaké to je, když se dostaví obávané kofeinové bolesti hlavy, pokud tělo nedostane ranní dávku kofeinu. Když přestanete pít kávu, připravíte své tělo o adrenalin a dopamin, hormony, které působí jako přirozené stimulanty a které mají za cíl udržovat vás vzhůru. Místo toho se vám do hlavy nahrne záplava adenosinu – hormonu zodpovědného za odpočinek a únavu – a způsobí změnu chemie mozku, která vyústí v bolest hlavy.

bolesti hlavy
Zdroj: Shutterstock

Pokud se chcete tomuto jevu vyhnout, snižte příjem kávy o každé dva nebo tři dny (dávejte si kávu jednou za dva či tři dny). Konzumací pouze půl šálku kávy místo celého šálku, čaje místo kávy nebo tím, že vyzkoušíte smíchat normální kávu s kávou bez kofeinu se můžete vyhnout těmto nepříjemným abstinenčním příznakům a budete tak na dobré cestě, abyste se zcela zbavili závislosti na kofeinu.

3 Může se vám zlepšit spánek

Zpočátku se samozřejmě budete cítit unavení. Je to způsobené tím, že díky konzumaci kávy bylo vaše tělo zvyklé na dostatek stimulantů, které vás držely čilé a aktivní, a jakmile si tělo začne odvykat, tak se to projeví zvýšenou únavou.

Kromě únavy to má ale také jednu velkou výhodu, a to tu, že z dlouhodobého hlediska by se vám měl díky vynechání kofeinu zlepšit spánek. A to platí zejména pro ty lidi, kteří byli zvyklí pít kávu odpoledne nebo večer. Pokud byste si dopřáli kávu byť šest hodin před spaním, tak se tím může narušit spánkový cyklus pro následující noc a to přece nechcete.

4 Může vám být špatně

Bolesti hlavy nejsou jediným bolestivým příznakem odvykání kofeinu. Ti, kteří přestali konzumovat kávu, poznali také další vedlejší účinky, jako jsou deprese, úzkost, závratě, příznaky podobné chřipce, nespavost, podrážděnost, výkyvy nálad a malátnost.

Unavený řidič
Zdroj: Shutterstock

Zažít takové stavy samozřejmě není nikterak příjemné, dobrá zpráva ale je: nebudete se tak cítit navždy. Většina fyzických příznaků odvykání kofeinu pomine po prvních dvou dnech, zatímco ostatní vedlejší účinky nebudou trvat déle než týden nebo dva.

5 Budete mít zářivější úsměv

Asi pro vás nebude žádným překvapením, že nápoje typu káva, čaj, víno či kola zabarvují (ať už se jedná o zuby, či např. skvrny na oblečení). Káva je navíc vysoce kyselá (to opět znají ti z vás, kterým se po ní překyselí žaludek), což znamená, že narušuje zubní sklovinu a s každým douškem vám tak nepříjemně zabarvuje zuby. Snažte se proto kofein co nejvíc omezit a nebo kávu vynechte úplně. Díky tomu budete mít oslnivý, zářivý a hlavně zdravý úsměv.

6 Můžete přijít o antioxidanty

Abychom tu nepsali jen o negativních věcech, co se kávy týká, tak zde máte jednu pozitivní. Věděli jste, že káva je nejčastějším zdrojem antioxidantů ve stravě člověka? To znamená, že pokud byste denně vypili více než tři šálky kávy, můžete tím snížit riziko vzniku různých onemocnění od rakoviny prsu až po Parkinsonovu chorobu a také zlepšit zdraví kostí.

Pokud se tedy rozhodnete kávu omezit, pamatujte na to, že spolu s tím přijdete také o její zdravotní přínosy. Ale v dnešní době již není naštěstí nijak složité nahradit pravidelný příjem kávy tím, že si místo ní budete dopřávat čaje bohaté na antioxidanty, ovoce či zeleninu.

ovoce a zelenina
Zdroj: Shutterstock

7 Mohou se dostavit potíže se soustředěním

Po vynechání konzumace kávy se začnou objevovat dva vedlejší účinky – únava a podrážděnost. Ty také přispívají k tomu, že se začnete hůře koncentrovat na věci. Většina lidí začne po vynechání či omezení kávy pociťovat kofeinový absťák, což má za následek, že jejich produktivita v práci výrazně poklesne. Na vině je nedostatek stimulantů, které se dostávají do těla díky kávě, a také zvýšení adenosinu, otravného hormonu, který způsobuje pocit únavy.

Pokud jste se rozhodli přestat pít kofein, ale potřebujete být v práci soustředění, zkuste žvýkat mentolovou žvýkačku, která udrží váš mozek ve střehu. Nejen že žvýkání, jak je známo, zbavuje stresu, ale také budete mít rychlejší reakce při řešení úkolů, zejména ke konci pracovní doby. Navíc už po týdnu bez kofeinu zjistíte, že se vaše produktivita zvýšila. No nezní to skvěle?

8 Možná se vám dostaví zácpa

Mnoho lidí pije kávu ještě z jednoho dobrého důvodu – dobře se jim po ní chodí na toaletu. Kofein totiž udržuje pohyb ve vašich střevech. Proto když přestanete s konzumací kávy, začnete mít pocit, že se vám již nechce na toaletu tak často.

I toto má své řešení. Existuje spousta dalších způsobů a náhražek, jak si udržet pravidelný rytmus návštěv toalet: jezte hodně vlákniny (obsažené v celozrnných obilovinách, zelenině a fazolích), pijte hodně vody a pravidelně cvičte. Váš trávicí systém vám poděkuje.

návštěva toalety
Zdroj: Shutterstock

9 Budete se cítit klidnější

Pokud se vám někdy stalo, že jste se po nadměrném množství kofeinu začali cítit slabě, rozbušilo se vám srdce nebo se vám třásly nohy či ruce, je čas rozloučit se s vaší oblíbenou kávou. Jelikož je kofein stimulant, přirozeně zvyšuje hladinu adrenalinu a stresových hormonů ve vašem těle.

Pokud se tedy kofeinu vzdáte, budete se cítit méně vystresovaní a úzkostní. Ne nadarmo se lidem, kteří trpí na úzkosti či panické ataky, nedoporučuje konzumace kávy, která jejich stav ještě více zhoršuje.

Text: Claudie Kornelová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroje:

  • What Happens to Your Body When You Quit Coffee – Best Life (bestlifeonline.com)
  • Quitting Caffeine: Here’s What Happens to Your Body When You Stop Drinking Coffee and Soda | EatingWell
  • 7 Things That Might Happen If You Stop Drinking Coffee (purewow.com)
  • What Happens When You Give Up Caffeine (webmd.com)
  • Co se stane, když přestanete pít kávu? Život bez kofeinů má řadu přínosů – Světkreativity (svetkreativity.cz)
  • Dopřejte si kávovou detoxikaci: Co se stane s vaším tělem, když na sedm dnů vyřadíte kofein? | JenŽeny.cz (jenzeny.cz)
  • Co se stane, když přestanete pít kávu? – NašeHvězdy.cz (nasehvezdy.cz)