Připravila jsem si pro vás hned několik tipů, co se s kávovým lógrem dá dělat a kde všude ho můžete využít.
Jak si udělat zásobu kávového lógru?
Při přípravě kávy z namletých zrnek vám zůstane lógr. Někdo si dělá „turka“ a někdo používá kávovar či jiný přístroj na přípravu kávy.
- U takzvaného turka vám lógr zůstane na dně hrnku se zbytkem kávy. Obsah hrnku vylijte do síta a nechte okapat.
- U kávovaru je lógr skoro suchý, stačí ho jen vyklepnout ven. Jiné kávovary mají zase nádoby, do kterých lógr padá. Tyto zásobníky je třeba pravidelně vysypávat, protože stačí den nebo dva a může se v lógru vytvořit plíseň.
Lógr nasypte v tenké vrstvě na pečící papír a dejte schnout na teplé místo. Ideální místo je u okna, na balkoně nebo tam, kde je dostatek sluníčka. Lógr občas promíchejte, ať se suší rovnoměrně. U většího množství použijte více papíru, pokud by byla silnější vrstva, mohl by zplesnivět dříve, než uschne. Papíry podložte tácem, ať se vám snadno přenáší.
Další možnost je použít troubu nastavenou na nízkou teplotu. Sušit můžete i více plechů najednou.
Suchý lógr dejte do nádoby a uzavřete. Tento lógr pak můžete použít na zahradě i v domácnosti.
V některých případech se dá lógr využít i mokrý, záleží na tom, na co ho budete používat.
Jak tedy kávový lógr využít?
Domácnost
Výroba svíčky
Na výrobu svíčky dejte rozpustit včelí nebo sójový vosk. Knot dejte do vhodné nádoby. Po rozpuštění vosku vmíchejte suchý kávový lógr, promíchejte a ihned nalijte do připravené nádoby s knotem. Vosk tuhne velice rychle, proto s nalitím vosku dlouho neotálejte.
Kolik vosku použít? Na každých 50 gramů vosku přidávám 1 lžičku kávového lógru.
Umyvadla, dřez
Kávový lógr se dá použít i jako přírodní písek na mytí. Nasypte ho do dřezu, umyvadla nebo vany, přidejte trochu vody a vydrhněte. Funguje to moc dobře, a přitom nepoškrábe povrch.
Občas, když mi přijde, že je cítit dřez nebo umyvadlo, nasypu trochu lógru do odtokového kanálku. Lógr tam nechám, dokud něco nepotřebuji umýt.
Mytí nádobí
Lógr je taková přírodní drátěnka – je účinný, přesto ale povrch nádobí nepoškrábe. Nasypte ho do pánve, hrnce nebo třeba na talíř a vydrhněte. Umýt s ním také můžete dřevěné prkénko a jiné kuchyňské náčiní ze dřeva. Pohlcuje pachy, takže až budete připravovat rybu nebo krájet česnek, sáhněte po lógru (anebo po jedlé sodě, ta také funguje skvěle).
Odstranění zápachu z rukou
Při kontaktu s česnekem, rybami nebo jinými aromatickými potravinami zůstane nepříjemný zápach na rukou, kterého se jen tak nezbavíte. Umytí pouhým mýdlem nestačí. Taky se vám to už někdy stalo?Až k tomu dojde příště, naberte hrst lógru, přidejte trochu vody a pořádně je lógrem vydrhněte. Nechte chvilku působit a smyjte. Pokud je to nutné, ještě jednou opakujte.
Tento trik můžete použít nejen na ruce, ale i na materiály, jako je dřevo (například dřevěné prkénko, vařečku…).
Barvení vajíček
I když je to jen lógr, stále barví. Na Velikonoce se dá použít jako přírodní barvivo na vajíčka. Použitím různého množství lógru dosáhnete světlejších až tmavých odstínů. Důležité je použít vajíčko s bílou skořápkou, aby to bylo vidět. Přeci jen to na těch hnědých tolik nechytá.
Pohlcovač pachů
Kávový lógr je sám o sobě pohlcovač pachů – 100% přírodní, a navíc i zero waste. Stačí nasypat dostatečné množství lógru do misky. Jednu misku dávám do lednice, druhou na toaletu a do každé místnosti pak také jednu. Trochu lógru přidávám i do odpadkového koše – jen tak pro jistotu.
Zahrada
Repelent proti škůdcům
Stačí lógrem posypat hlínu kolem rostlin, které chcete ochránit. Škůdci jako jsou mravenci nebo slimáci nemají vůni kávy rádi (na rozdíl od lidí). Loni jsem se takto konečně zbavila mšic, které mi každý rok obsypaly růže.
Hnojivo
Další možností, jak lógr na zahradě využít, je přidat ho do hlíny nebo substrátu, promíchat a do této hlíny zasadit květiny, zeleninu a jiné. Kávový lógr funguje v tomto případě nejen jako ochrana proti škůdcům, ale i jako hnojivo. Káva totiž obsahuje plno cenných látek, které rostlinky ocení.
Kávový lógr má ještě jednu velkou výhodu – přitahuje žížaly. Když ho přidáte do hlíny, přiláká žížaly, které za vás zem pěkně prokypří, a to rostlinám svědčí. Loni jsem na jedno místo nasypala větší množství lógru a letos jsem při sázení zjistila, že je to tam samá žížala. Všemu, co jsem tam zasadila, se skvěle daří.
Kompost
Nevím přesně, která složka kávy to je, ale něco v kávě přitahuje žížaly jako magnet. Kam dáte lógr, tam bude plno žížal. Přidáním lógru na kompost uděláte dobře – přiláká žížaly, které kompost provzdušní, a tím urychlíproces rozkladu.
Na zmrzlý chodník
Ne každý chce před svým barákem nebo na zahradě používat sůl. My doma sypeme na zmrzlé plochy kávový lógr. Máme doma nasušené celé kbelíky (je nás tu hodně). Samozřejmě pokud pijete kávu jednou za čas, nebude to stačit. Jedině poprosit nějakého hodného souseda nebo kamaráda, aby vám lógr na zimu schovával.
Když vidím, že je někde led, posypu ho lógrem. Zrnka vám zabrání uklouznout, a až led i sníh sleze, spláchne je déšť do okolí, což ani trochu nevadí. Naopak, jestli máte v okolí zahradu nebo pole, lógr jim ještě prospěje.
Péče o tělo a vlasy
Kávové mýdlo
Jednoduchý recept na výrobu mýdla s kávovým lógrem: V hrnci dejte rozpustit 100 gramů mýdlového základu (seženete v e-shopech se surovinami na výrobu kosmetiky). Základ nakrájejte na kostky a dejte rozpustit ve vodní lázní. Po rozpuštění vmíchejte 2 lžičky suchého kávového lógru, promíchejte a nalijte do formiček na mýdlo. Nechte ztuhnout a vyklopte.
Mýdlo se dá použít na celé tělo a funguje zároveň i jako peeling. Existuje několik druhů mýdlového základu – s kozím mlékem, bambuckým máslem… Stačí si vybrat. Pro suchou pokožku doporučuji přidat do mýdla 1 lžíci mandlového nebo olivového oleje.
Tip: Jako formičky používám silikonové formičky na muffiny, které koupíte ve většině obchodů s kuchyňskými potřebami.
Peeling
Až se budete příště sprchovat, naberte si trochu lógru a krouživými pohyby promasírujte pokožku. Soustřeďte se hlavně na problematické partie jako je zadeček, stehna, boky a bříško. Opláchněte. Kofein obsažený v kávě pomáhá zlepšit vzhled celulitidy a zpevňuje pokožku. Zároveň také masáží lógrem odstraníte odumřelé buňky, takže bude pokožka krásně hebká.
Tělový peeling s olejem
Smíchejte 2 díly suchého kávového lógru a 1 díl oleje. Olej používám mandlový, olivový nebo kokosový. Tento peeling má jednu výhodu – když ho použijete až po sprchovém gelu a jen opláchnete vodou, nebudete už muset používat tělový krém. Díky oleji bude pokožka dostatečně hydratovaná.
Péče o rty
Během minuty si také snadno můžete vyrobit peeling na rty, který vám pomůže zbavit se rozpraskaných a suchých rtů. Smíchejte 2 lžíce kávového lógru a 1 lžíci medu nebo mandlového či kokosového oleje.
Použití: Naneste na rty a jemně je masírujte po dobu minuty. Opláchněte. Nakonec na rty naneste nějaký výživný balzám.
Masáží se rty pěkně prokrví a budou vypadat červenější, zdravější, a navíc i větší :).
Pleťová maska
Maska na rozjasnění pleti, hydrataci a výživu. Kofein je dobrý i proti vráskám, na zpevnění pokožky, prokrvení a také dodá pleti zdravější vzhled.
Smíchejte 2 lžičky kávového lógru, 2 lžičky hořkého kakaa, 1 lžičku bílého jogurtu a 1 lžičku medu. Promíchejte a naneste na obličej. Nechte 10–15minut působit, poté opláchněte.
Tip: Když jogurt nahradíte mandlovým nebo jiným olejem, můžete si masku vyrobit i ve větším množství do zásoby. Lógr ale musí být zcela suchý, aby maska nezplesnivěla.
Chladivý peeling na nohy
Ideální na obroušení tvrdé kůže a hydrataci. Peeling díky eukalyptu krásně chladí, a to je moc příjemné, když vás bolí nohy nebo máte za sebou hodně dlouhý den.
Smíchejte 2 díly oleje (olivový, mandlový…), 1 díl lógru a pár kapek eukalyptové silice (může přidat i pár kapek máty peprné).
Peeling naneste na suchá chodidla, promasírujte, nechte působit a nakonec opláchněte. Tento peeling ráda používám, když mám pocit těžkých nohou – eukalyptus, máta a kofein obsažení v lógru vás tohoto pocitu za chvilku zbaví a cítíte se zase dobře.
Kávový olej
Kávový olej má hned několik možností využití, a proto stojí za to si ho vyrobit. Dá se použít samotný jako tělový olej, na obličej – pomáhá zesvětlit kruhy pod očima anebo ho můžete použít při výrobě kosmetiky namísto samotného oleje (balzámy na rty, tělové krémy…).
Nejčastěji tento olej používám jako problematické partie. Díky obsaženému kofeinu pomáhá zlepšit vzhled celulitidy, zpevňuje pokožku a dodávají zdravý vzhled.
Kávový olej si vyrobíte smícháním 150ml mandlového nebo olivového oleje s 50 gramy suchého kávového lógru. Tuto směs nechte v uzavřené nádobě 1 měsíc. Když si na to vzpomenete, olej protřepejte. Po měsíci olej přeceďte přes plátýnko.
Tip: Lógr, který vám zbyl v plátýnku, použijte večer při sprchování jako tělový peeling.
Sérum na kruhy pod očima
Z výše popsaného kávového oleje se dá vyrobit jedna úžasná věc – sérum na kruhy pod očima. Díky kofeinu i mandlovému oleji pomáhá zesvětlit kruhy po očima. Osvědčil se mi i na oteklé oči a váčky pod očima.
Kávový olej vyrobte podle výše uvedeného receptu. Důležité je, abyste použili mandlový oleje, který je ideální pro oční okolí.
Sérum vyrobíte smícháním 3 lžic kávového oleje s ½ lžičky vitaminu E (je to žlutý olejíček, dá se koupit i gelových kapslích v lékárně – stačí je propíchnout a jejich obsah přidat ke kávovému oleji). I bez vitaminu E funguje olej moc dobře, takže pokud ho neseženete, vynechte ho. Jako obal jsou ideální lahvičky s kuličkou, díky které je masáž účinnější a sérum pak bude fungovat ještě lépe.
Použití: Každý večer před spaním naneste sérum pod oči i kolem očí. Důkladně promasírujte (kuličkou nebo klepáním).
Maska na kruhy pod očima
Kruhy pod očima trápí většinu z nás a ani mně se to nevyhnulo. Někdo má od přírody kruhy hodně viditelné, někdo jen po probdělé noci nebo při větší únavě. Masky s kávou jsou na kruhy či oteklé, unavené oči asi ty nejúčinnější, které znám. Kromě toho mají zpevňující účinek, a tím zlepšují vzhled očního okolí.
Smíchejte 2 lžičky kávového lógru a 2 lžičky mandlového oleje. Mandlový olej jsem použila proto, že umí kruhy zesvětlit. Masku naneste pod oči a nechte 10 minut působit. Opláchněte.
Masku si můžete udělat i do zásoby, stačí dodržet výše uvedený poměr.
Proti padání vlasů
Kofein obsažený v lógru je skvělý pomocník proti padání vlasů, posiluje je a podporuje v růstu.
Použití: Namočte si vlasy, naberte hrst lógru (může být mokrý) a několik minut masírujte vlasovou pokožku. Při masáži netlačte, buďte jemní. Nechte ještě alespoň 3 minuty působit, klidně i déle a poté umyjte šamponem a opláchněte.
Já si nechávám misku suchého lógru v koupelně a před každým mytím vlasů si udělám tuto masáž.
Text: Veronika Poláčková
Foto: iStock, isifa/Shutterstock