Zahrada

Nemáte zahradu? Plaménky můžete pěstovat i v květináčích

Ovíjivé plaménky, typické záplavou velkých květů, můžeme pěstovat a obdivovat i v květináčích na terase.

Pěstujeme plaménky v květináčích

Plaménky jsou dostupné v ohromném množství kultivarů. Do květináčů jsou vhodné hlavně velkokvěté kultivary ze skupiny Clematis x hybrida, které jsou v růstu kompaktnější než původní druhy. Přesto jejich výhony mohou ve volné půdě dosáhnout i více než tří metrů. Nemusíte se toho bát, v omezeném prostoru květináče to tolik nebude. Navíc jde spíše o subtilnější typ popínavky, která dobře snáší řez. Naopak, růst do výšky může být cíleně předností květináče. Po přivázání k opoře a jejím porostení se dá dobře použít jako atraktivní sezónní optická clona.

Hlavní kvetení hybridních druhů probíhá v květnu a červnu, přičemž většina z nich po ořezání a pohnojení rozkvete ještě jednou, i když slaběji, a to přibližně koncem srpna až v září. Aby byl květinový efekt během sezóny zaručený, vyplatí se je zkombinovat s jinými rostlinami.

  • Většině plaménků vyhovuje polostín a některým kultivarům i stín. V každém případě mají rády, když je plocha kolem kořenů vysazena rostlinami, protože slunce u kořenů dobře nesnášejí.
  • Na pěstování v květináči vybereme nádobu s objemem minimálně 12 litrů, a pokud ho plánujeme podsadit dalšími rostlinami, klidně může být ještě větší. Plamének zkombinujeme s různými letničkami, například s okrasným tabákem, hledíkovkou, menší trvalkovou funkií, ve větším stínu s polodřevitými fuchsiemi. Jelikož květy plaménku mají nezřídka kolem 10 cm, svědčí mu to hlavně s druhy, které mají drobnější květy. Zajímavé je vysadit do jednoho květináče dva až tři odlišné kultivary plaménku.
  • V jedné nádobě, když se bude přihnojovat a v zimě chránit před velkými mrazy, vydrží klidně i pět let. Potom se dá vysadit do půdy na trvalé stanoviště. Do nádoby mu připravíme humózní půdu a dobrou drenáž.
  • Dobrý měsíc na výsadbu plaménku je březen, aby co nejdříve zakořenil. V tomto období se spolu s ním dají vysadit břečťany, funkie, růže nebo trávy. Některé letničky se prodávají až později, přibližně od konce dubna, a když pomine riziko mrazů, mohou se do nádoby dosadit.


Jak na smíšený záhon plaménku s drobnokvětou růží a břečťanem

Skutečně vděčnou kombinací jsou růže a plaménky vysazené v silné terakotové nádobě. Nádobu s rostlinami můžeme postavit vedle vstupu do interiéru domu nebo na terasu. Výraznou šarlatovou barvu růže ‘Alpenglühen’ s jednoduchými květy a fialový kultivar plaménku ‘The President’ zjemňuje bíle panašovaný břečťan. Použila se nejen jako podrost, ale i jako převis. Letnička hledíkovka přidává této kombinaci další modrý odstín. Plamének během růstu přivazujeme k opoře.

Seznam

  • Plamének ‘The President’ 1 ks
  • Růže ‘Alpenglühen’ 1 ks
  • Panašovaný břečťan 8 ks
  • Modře kvetoucí hledíkovka 2 ks
  • Čtvercová terakotová nádoba 1 ks
  • Dřevěné oporné tyčky

1 Velkou terakotovou nádobu naplníme substrátem na kvetoucí rostliny smíchaným s víceúčelovým substrátem v poměru 2 : 1.
2 Do substrátu nasypeme hydrogel pro lepší hospodaření s vodou a hnojivo. Dobře promícháme.
3 Růži vysadíme do popředí, plamének do středu. Jeho kořenový bal má být alespoň o 5 cm níže, než byl v květináči. Přidáme břečťan. Mezery vyplníme substrátem.
4 Do středu stran květináče zapíchneme až ke dnu oporu, buď bambusové, nebo dřevěné tyčky. Nahoře je svážeme k sobě.
5 Výsadbu dobře zalijeme, místa s vyplaveným substrátem doplníme. Výhonky plaménku přivážeme k opoře.
6 Zamulčujeme drtí a udržujeme vlhký, ne promočený. Na jaře a na podzim přidáváme do zálivky hnojivo na podporu kvetení.

Text: redakce
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: Zahrada prima nápadů