Zahrada

Podzimní průvodce výsadbami: Jak sázet popínavé rostliny

Vše, co potřebujete vědět o výsadbě popínavek na podzim v kostce.

pavinič na rodinném domě

Od popínavých rostlin, lián, se očekává rychlý růst, během něhož dosáhnou mnoha metrů. Vytvářejí velký nadpovrchový „objem“ v porovnání s rozlohou půdy, kterou zabírají. Navíc místa obvyklé výsadby jsou často u zdi, plotu a jsou mnohem chudobnější na živiny než běžné záhony. Často jsou tyto plochy malé a možnost kořenů rozrůstat se do šířky i hloubky je omezená, případně jsou i ve srážkovém stínu. Proto věnujeme pozornost přípravě půdy před výsadbou a potom i samotné výsadbě. Zvážíme všechny možnosti a pro popínavé rostliny se snažíme najít stanoviště, kde se budou moci kořeny dobře rozrůstat. Na druhé straně schopnost růstu na malém prostoru je právě jejich velkou předností.

Po výsadbě rostliny zaléváme dřív, než na nich zpozorujeme známky vadnutí.

4 kroky výsadby popínavých rostlin

1 Ujistíme se, že opora pro popínavou rostlinu, ať už dřevěná treláž, nebo dráty na fasádě, je dobře upevněna. Na výsadbovou plochu přidáme hodně organického materiálu a zapracujeme ho do hloubky přibližně dvou rýčů. Je-li výsadbové místo malé a půda v něm chudobná, odstraníme ji a nahradíme půdou kvalitní.

2 Popínavou rostlinu v kontejneru vydatně zalijeme. Potom ji vybereme z květináče i s kořenovým balem. Kořeny po obvodu kořenového balu se snažíme opatrně uvolnit, čímž podpoříme dobré zakořenění do stran. Bal však nerozebíráme.

3 Aby měly rostlina a její kořeny dostatek místa pro růst, výsadbovou jámu vykopeme dále od plotu či zdi, minimálně 30 cm, ideálně alespoň 45 cm. Zatímco většinu druhů popínavých rostlin sadíme do stejné hloubky, v jaké byly v květináči, plamének (Clematis) dáme o něco hlouběji. Popínavé růže sadíme tak, aby místo štěpování bylo na úrovni půdy.

výsadba plaménku do země

4 Dobře zalijeme. Rozvážeme stonky, rovnoměrně je rozložíme a přivážeme k opoře. K rostlinám s úponky připevníme jako přemostění mezi místem výsadby a konstrukcí na popínání dřevěné kolíky. Rostliny díky nim další rok porostou šikmo směrem k připravené konstrukci a nebudou se plazit po půdě. Určitě je čas od času zkontrolujeme, případně přivážeme. Během první sezóny v období sucha zaléváme.

Tip na článek: Nechte popínavé rostliny zkrášlit vaši zahradu

Zálivka nových rostlin

  • Rostliny před výsadbou vydatně zalejeme. Prostokořenné kusy, stejně tak kontejnerované s prosušenou půdou ponoříme do kbelíku s vodou přibližně na hodinu až dvě, aby dobře nasákly. Den před výsadbou zalejeme plánované místo výsadby, aby půda nebyla příliš suchá.
  • Po výsadbě rostliny zavlažíme, což umožní půdě optimálně se usadit kolem kořenů.
  • Povrch půdy mulčujeme kompostem nebo kůrou, která v ní udržuje vlhkost a brání klíčení plevele. Mulčujeme po zálivce na mokrou půdu.
  • Je-li po výsadbě během podzimu málo srážek, zaléváme jednou za týden.
  • Následující rok během suchého období rovněž zaléváme, a to jednou až dvakrát týdně podle potřeby.
  • U velkých rostlin se ujistíme, že se zálivková voda dostává ke kořenům. Do půdy můžeme při výsadbě vložit drenážní trubku nebo plastovou lahev s odstraněným dnem, jimiž následně zaléváme cíleně ke kořenům.


Text: redakce
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Zahrada prima nápadů