Díky tomu v dalším roce vytvoří pevné větve a mnoho zdravých listů.
Příprava půdy před výsadbou stromu
Aby měly stromy co nejlepší start do života a abychom podpořili jejich zakořenění i mimo vykopané jámy, připravíme před výsadbou půdu na mnohem větší ploše v porovnání s výsadbami jiných rostlin. Při výkopu výsadbové jámy se ujistíme, že její dno není příliš zhutněné. Pokud je, snažíme se ho prokypřit, aby rostlina mohla kořenit i do hloubky. Při výsadbě stromu do trávníku ponecháme kolem kmene kruh bez trávy, a to přibližně o poloměru 50 cm.
Jak na to
1 Kořenový bal necháme postát ve vodě, aby ji nasákl. Vykopeme čtvercovou jámu, stejně hlubokou, ale o něco širší než kontejner. Díky ní strom intenzivněji zakoření i do rohů. Vidlemi rozrušíme dno i stěny jámy. Strom vysadíme do správné hloubky – vrchní část kořenového balu má být v úrovni půdy. Hluboká výsadba může vést k odumírání.
2 Strom vybereme z kontejneru. Uvolníme kořeny po obvodu balu, což jim pomůže lépe proniknout do půdy. Strom vložíme do výsadbové jámy. Pomocí rovné desky zkontrolujeme, zda je povrch kořenového balu v rovině s okolní půdou. U prostokořenných stromů místo, které má být pod zemí, rozeznáme podle tmavší barvy na bázi kmene.
3 Volné kořeny nebo kořenový bal zasypáváme rovnoměrně z každé strany vykopanou půdou. Když jsme asi v polovině, stromem trochu zatřeseme, aby půda klesla mezi kořeny. Půdu dosypeme až po vršek a opět stromem zatřeseme. Nohou ji opatrně, avšak zároveň pevně upěchujeme, čímž odstraníme vzduchové mezery mezi kořeny, ty by totiž mohly vést k odumírání stromu.
4 Na větrných místech strom zakotvíme pomocí dřevěné opěry. Jednou z možností je použití jednoho dřevěného kůlu. Zapíchneme ho šikmo do půdy, přibližně v úhlu pětatřiceti stupňů tak, aby křížil strom ve třetině jeho výšky. Kmen ke kůlu pevně přivážeme. Jiným způsobem je svislé zatlučení tří dřevěných kůlů, ke kterým kmen přibližně pod korunou přivážeme.
Tip na článek: Čas na ochranu ovocných stromů: Na co nezapomenout v ovocné zahradě v listopadu?
Dobré rady: Stromy z obchodů
- Mnoho listnatých druhů můžeme koupit jako prostokořenné, včetně okrasných a ovocných stromů, keříků i růží. Jsou výrazně levnější než rostliny v kontejnerech. Rostliny jsou z původního stanoviště vykopány a distribuovány po opadání listů, když jsou už ve stádiu zimního odpočinku. Je důležité co nejdříve je vysadit na nové místo.
- Levné, ale příliš malé rostliny po koupi nevysazujeme, nemusely by přežít zimu. Raději je přesadíme do trochu větších květináčů, ve kterých je pěstujeme až do další sezóny. Vymrznutí během zimy předejdeme zakopáním rostlin v květináčích do pařeniště a přikrytím chvojím. Na trvalé stanoviště je vysadíme, až když zpevní.
- V nabídce zahradních center jsou i velké exempláře stromů, keřů, růží, živých plotů, samozřejmě za vyšší ceny. Jsou skvělou volbou, když rychle potřebujeme efektní výsadbu, ale jsou citlivější na uchycení. Důkladnou zálivku vyžadují celé měsíce po výsadbě, aby dobře zakořenily.
Text: redakce
Foto: iStock.com
Zdroj: časopis Zahrada prima nápadů