Plaménků (Clematis) vhodných na pěstování v našich zahradách existuje mnoho druhů a kultivarů a každoročně ještě i přibývají. Rozeznáváme druhy kvetoucí na jaře a v létě.
K první skupině patří například plamének horský (Clematis montana) a jeho kultivary. Rozkvétá od května do června. Mezi plaménky kvetoucími v létě (kvetou od června do září) najdeme mnoho atraktivních zástupců, malokvětých i velkokvětých, s jednoduchými, poloplnými či plnými květy. Barevná rozmanitost květů je ohromná, od jednobarevných po vícebarevné. Nejtypičtější jsou fialové nebo fialovomodré květy, kromě nich si můžeme vybrat plaménky s bílými, růžovými, bordó nebo i žlutými květy. Některé přitom kvetou v daném roce opakovaně, jiné nepřetržitě delší období.
Pozor, tyto rostliny vyžadují oporu. Charakter růstu příslušného druhu a kultivaru je předurčuje k výsadbě na konkrétní místa, například k plotům, zdem, květinovým obloukům, trelážím, pergolám, ke starým stromům, k altánům i zahradním domkům.
Výsadba, kvetení a řez
Stanoviště
Tyto popínavky kvetou nejkrásněji na slunném stanovišti, ale porostou i v polostínu. Důležité je vybrat pro ně místo chráněné před větrem s hlubokou, výživnou, mírně vlhkou a zásaditější, ne příliš prosychající půdou. Ploška, odkud plamének vyrůstá, musí být zastíněná, například listy středně vysokých trvalek. Kolem vysazené rostliny se také vyplatí rozprostřít vyšší vrstvu kůrového nebo kompostového mulče.
Výsadba
Plamének vysazujeme s kompaktním kořenovým balem během celého vegetačního období, i když termín začátkem podzimu se jeví jako nejlepší. Rostlinu vysazujeme asi o 10 cm hlouběji, než rostla v kontejneru. Přinutíme ji tak lépe se zakořenit a vytvořit nové silné výhonky. Sadíme ji vždy mírně šikmo – kořeny dál od opory, nadzemní část blíž k ní.
Pěstování
Během suchých letních dnů tato popínavka ocení doplňkovou závlahu. Přísun živin ovlivní množství květů, potřebné je proto přihnojování během vegetace. Nezbytný je pravidelný řez, při němž však rozlišujeme, o jaký druh plaménku jde. Požadavky jednotlivých druhů se v tomto často odlišují.
Náš výběr druhů
Clematis ‚Dr. Ruppel‘
Kultivar s nápadnými, většími, světle růžovými květy s tmavými pruhy přes okvětní lístky. Bohatě kvete během celého léta a rychle se rozrůstá.
v × š: 2 × 2 m
Clematis ‚Multi Blue‘
Atraktivní velkokvětý kultivar s plnými, sytě zbarvenými, fialovými nebo namodralými květy. Je zajímavou raritou. Vyznačuje se bujnějším růstem.
v × š: 2,5 × 2 m
Clematis ‚Madame Le Coultre‘
Kvete od června až do podzimu, květy jsou větší, bílé, vynikne v moderních zahradách. V ideálních podmínkách kvete velmi bohatě.
v × š: 3 × 2 m
Clematis tangutica
Nenáročný plamének tangutský má sice menší květy, avšak kvete často až do konce září. Zvonkovité květy lákají motýly. Po odkvětu se vytvoří plody – ochmýřené nažky, které vypadají velmi dekorativně.
v × š: 2 × 2 m
Clematis × Jackmanii
Často pěstovaný plamének Jackmanův je bohatě kvetoucí druh. Kvete až do podzimu. Květy jsou velké – tmavě fialové, se čtyřmi okvětními lístky. Na jaře je potřebné ořezat všechny loňské výhonky asi 30 cm nad půdou.
v × š: 2 × 1 m
Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock, iStock
Zdroj: časopis Zahrada prima nápadů