Zdraví

Zaměřeno na ledviny: Poznejte, které potraviny je nejvíce posílí

Ledový měsíc není jen poetickým názvem pro leden, ale také tradičním konceptem v čínské medicíně spojeným s ledvinami. Jak se o tento důležitý životní orgán v zimním období starat, abychom podpořili své celkové zdraví?

Ledviny
Zdroj: Shutterstock

Podle tradiční čínské medicíny jsou ledviny spojené s vodou a zimou, symbolizující klid a odpočinek. Ledviny jako takové jsou pak považovány za orgán, který uchovává esenciální životní energii. Proto je právě v zimním období důležité naše ledviny chránit a posilovat. 

Víte, že?

Ledviny se spojují také s oslabením kostí, kontrolovaným procesem stárnutí a vitalitou těla jako takovou.

Jaká je funkce ledvin

Ledviny v našem těle čistí krev od odpadních látek vylučovaných s přebytečnou vodou v podobě moči. Pokud jsou naše ledviny oslabené, býváme více unavení, máme málo energie, často chodíme močit, bolí nás v kříži, špatně spíme a zhorší se nám stav vlasů i kůže. Kromě těla se pak oslabené ledviny projeví také na duši – můžete pozorovat sklony k depresi a pocity nedůvěry v okolí i v sebe.

Potraviny podporující zdraví ledvin

Ledvinám dáváme zabrat především nezdravým životním stylem. Proto bychom si je měli hýčkat tím, že jim aspoň dvakrát ročně dopřejeme péči a detox. S podporou ledvin vám mohou pomoci hlavně černé potraviny.

Jde například o černou rýži, černé fazole, černou quinou, černou čočku či černou ředkev. My se v našem článku podrobněji zaměříme na černou sóju a černý sezam a také na houbu Reishi. I když nemá tmavou barvu, na ledviny, a nejen na ně, má doslova blahodárné účinky. 

Černá sója

Černá sója je velmi podobná té světlé, od které se příliš neliší. Pro své vlastnosti a benefity zaujímá místo v kuchyních po celém světě a stejně tak je součástí tradičních léčitelských receptů.

Černá soja
Zdroj: Shutterstock

Za svou barvu černá sója vděčí vysokému obsahu antioxidantů, především anthokyaninů, které mají protizánětlivé vlastnosti, a které této sóji dávají výraznější chuť. Kromě toho je černá sója bohatým zdrojem bílkovin, vlákniny, vitamínů a minerálů. 

Jak zapojit černou sóju do jídelníčku

  • Vařenou černou sóju můžete přidat do polévek, salátů, i do zapékaných jídel. 
  • Vyzkoušejte tofu vyrobené z černé sóji a použijte ho jako tofu klasické. 
  • Černou sóju můžete také přidat do smoothie.
  • Coby příloha je černá sója vhodnou alternativou bílé rýže. Dále ji lze přidat do směsi na saláty, nebo do obilovin.

Černý sezam

Semínka černého sezamu mají silné charakterické aroma, velmi dobře chutnají, a jsou navíc doslova nabitá živinami. Oproti světlému sezamu je ten černý plný antioxidantů, minerálů a dalších zdraví prospěšných látek, které mohou mít pozitivní vliv nejen na ledviny, ale tělo jako takové.

Černý sezam
Zdroj: Shutterstock

V černém sezamu najdete vysoké množství bílkovin, vlákniny, vápníku, železa a hořčíku. A stejně jako u černé sóji, mohou za tmavou barvu černého sezamu antioxidanty anthokyaniny, které organismus pomáhají chránit před oxidačním stresem.

Jak zapojit černý sezam do jídelníčku

  • Přidejte černý sezam do těsta na pečivo, koláče, nebo sušenek. 
  • Černým sezamem můžete posypat svou oblíbenou kaši i jogurt. 
  • Dále je černý sezam skvělou přísadou do salátů (zeleninových i ovocných), stejně jako do smoothie.

Reishi

Je jednou z klíčových bylin v tradiční čínské a japonské medicíně. Tato houba je často označována jako houba nesmrtelnosti a je spojována s dlouhověkostí a celkovým zdravím.

Reishi
Zdroj: Shutterstock

Reishi totiž obsahuje spoustu bioaktivních sloučenin včetně polysacharidů, triterpenů, ganoderických kyselin a mykosterolů. Tato komplexní směs bioaktivních látek mívá pozitivní vliv na náš imunitní systém a pomáhá také se snižováním zánětů. 

Reishi má pozitivní vliv především na funkci kůry nadledvinek, které například řídí tělesnou teplotu, nebo připravují organismus na zátěž. Celkově pak Reishi podporuje ledviny samotné, stejně jako i slezinu, plíce, játra a srdce. Tedy klíčové orgány lidského těla. 

Jak zapojit Reishi do jídelníčku

  • Pohodlným způsobem je používání ve formě extraktů a kapslí, tedy coby doplňků stravy. 
  • Z Reishi si také můžete připravit houbový čaj.
  • Možné je samozřejmě také zapojení do pokrmů, například do polévek či omáček, kterým Reishi dodá jemnou houbovou chuť. 

I přesto, že je Reishi dobře snášená a jedná se o bezpečnou houbu, raději se před jejím užíváním poraďte se svým ošetřujícím lékařem, a to zvlášť v případě pravidelného užívání léků, chronických obtížení, těhotenství i kojení.

Fotogalerie

Text: Barbora Kocmánková
Foto: Shutterstock
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů