Zdraví

Zdraví na okenním parapetu: Vypěstujte si mikrobylinky a klíčky

Hodnotné vitamíny a minerální látky si tělo žádá i během zimního období. Vyběhnout do zahrady pro čerstvé ovoce nebo zeleninu se však v zimě nedá. Stačit musí uskladněná úroda nebo nákup ze supermarketu. Dávku hodnotných přírodních látek si však můžete v chladném období roku dopřát i prostřednictvím vlastnoručně vypěstovaných zeleninových klíčků, mikrobylinek či čerstvých zeleninových natí.

Mikrobylinky
Zdroj: Miro Pochyba

Zahradu ani skleník na to potřebovat nebudete, stačit vám bude světlý okenní parapet. Na výsledek nebudete muset čekat nekonečně dlouho. Naklíčené výhonky budete mít k dispozici za 4–5 dnů od výsevu, mikrobylinky o něco později.

Pokud tedy mladé rostlinky zkonzumujete ještě v klíčicím stavu, půjde o klíčky. Jestli je však necháte poporůst až do prvních lístků a několika centimetrů, říká se jim už mikrobylinky.

Tímto způsobem můžete vypěstovat vícero druhů běžně dostupných rostlin, kromě tradiční řeřichy i roketu, ředkvičku, len, pohanku, chia semínka, hořčici, brokolici, čočku, hrách, lichořeřišnici, senovku, salát, řepu, mibunu, mizunu, fenykl, listový salát a další druhy.

Je několik možností, jak rostliny naklíčit. Jednou z nich je pěstování v uzavíratelné sklenici s vodou. Semena ve sklenici opláchnete, zalejete vodou a necháte 8 hodin nabobtnat. Potom vodu vylejete.

Semena budete následně opakovaně (po 10–12 hodinách) proplachovat vodou přes sítko a vracet do sklenice. Postupně se začnou objevovat klíčky. Zprvu ale musíte mít sklenici na tmavším místě.

Až když klíčky povyrostou, přemístíte ji na světlo (ne však na přímé slunce), kde zezelenají. Když dosáhnou délky 7–10 cm, jsou připraveny ke konzumaci.

Potom je už jen přes sítko propláchnete vodou a zkonzumujete. Vyzkoušejte si též vypěstovat svěží zeleninové natě. Poslouží vám na to odřezky různé kořenové zeleniny, které obvykle putují na kompost nebo do odpadkových košů.

Co je na mikrobylinky potřeba

  • osivo zelenin k naklíčení (řeřicha, ředkvička, rukola)
  • kořeny petržele a mrkve
  • celerovou bulvu
  • nakličovací misky
  • malý talířek
  • buničitou vatu
  • rozprašovač s vodou
  • ostrý nůž

DOBRÁ RADA: K naklíčení používejte vždy jen osiva, která jsou na tento účel určena. Běžná osiva totiž bývají chemicky ošetřená.

Postup

  1. Do speciální nakličovací misky nalejte nejdříve čerstvou a čistou vodu, a to pod její okraj. Do misky potom položte sítko, které je součástí celého setu.
Lití vody
Zdroj: Miro Pochyba
  1. Na vlhké sítko potom už jen nasypte připravená semena, nejlépe jeden druh, vždy tak, aby byly v kontaktu s vodou, ale ne ponořená. Semena vysejte hustěji.
Sypání semen
Zdroj: Miro Pochyba
  1. Misky umístěte na světlý okenní parapet, ideálně do teplejší místnosti, a průběžně doplňujte vodu. Přibližně za 4–5 dní budete moct vyklíčené rostliny konzumovat.
Mikrobylinky
Zdroj: Miro Pochyba
  1. Kdykoliv během zimy si též můžete vypěstovat chutnou a velmi zdravou řeřichu. Poslouží vám k tomu nakličovací misky nebo se rozhodněte pro výsev na vlhkou vatu.4
Růst mikrobylinek
Zdroj: Miro Pochyba
  1. Během zimního vaření oceníte i čerstvou zeleninovou nať, například celerovou. Stačí, když odříznete vrchní část menší bulvy se zdravým listovým srdíčkem a položíte ji na talířek s vodou. Na světlém a teplém místě začnou zakrátko vyrůstat mladé lístky.
Odřezání natě
Zdroj: Miro Pochyba
  1. Svěží petrželovou nať můžete mít také kdykoliv po ruce. I v tomto případě stačí odříznout vrchní část kořene s listovým srdíčkem a položit na talířek s vodou, případně zasadit do hlubšího květináče.
Petrželová nať
Zdroj: Miro Pochyba

Text a realizace: Daniel Košťál
Foto: Miro Pochyba
Zdroj: časopis V zahradě