Možná to bude znít poněkud jednoduše, ale konec konců to jednoduché skutečně je. Rýmovník je pokojová rostlina, která osvěží vzduch přírodní vůní podobnou mátě, meduňce nebo eukalyptu – a chcete-li, tak všemi třemi vůněmi najednou. Stačí jeden letmý dotyk.
Znáte rýmovník?
Tuto léčivku můžete najít pod základním latinským názvem plectranthus. Tak jako u jiných rostlin i v tomto případě se můžete setkat s několika druhy. Podle některých studií má rýmovník téměř 350 různých odrůd. Zdravotní účinky jsou však u všech druhů stejné.
V místnosti, kde se rýmovník nachází, se lépe spí, protože silice, které tato rostlinka obsahuje, postupně osvěžují vzduch. Její aroma nejvíce pocítíte tak, že si list pomnete mezi prsty. Pronikavá mátová vůně vás překvapí svojí intenzitou. Rýmovník umístěný během letních dní na terase by měl odhánět komáry a jiný hmyz.
Jak na pěstování rýmovníku
Pokud toužíte mít doma rýmovník, můžete si koupit už vzrostlou rostlinu na objednávku v květinářství. Ale je možné si ji vypěstovat jednoduše i pomocí odřezků. Stačí zjistit, kdo z vašeho okolí ji vlastní, a poprosit ho o malý výhonek. Ten si necháte zakořenit ve vodě a následně zasadíte do květináče s propustnou, jemně písčitou hlínou.
Tato bylinka roste celkem rychle, takže dokáže narůst vysoko. Postupným střiháním horní části si z ní můžete vytvarovat krásně bohatý keřík. Stačí, když rostlině dopřejete prostor k růstu nových listů, které vyrůstají vždy oproti sobě nad staršími listy. Rýmovník je nenáročná, rychle rostoucí pokojová rostlina, které stačí zálivka jednou za týden nebo dva. Před poléváním se ujistěte, zda je vrchní část zeminy v květináči suchá, a až poté ji zalejte. Rýmovník můžete od jarních měsíců až do pozdního podzimu pěstovat i venku. V zimě ho určitě přesuňte nazpět do interiéru, protože mráz by ho zcela jistě zničil.
Využít se dá skutečně různorodě
S rýmovníkem je to jednoduché v každém slova smyslu. Pokud už doma máte rozvětvenou rostlinu, natrhejte si pár lístků na čaj. Ten sice chuťově není ničím výjimečný, ale s kapkou medu je podobný mátovému nebo meduňkovému čaji. Čaj z této byliny uvaříte pouze z čerstvých lístků – usušit se vám je nepodaří, protože struktura listů je dužinatá a vodnatá, na povrchu s drobnými jemnými chloupky.
Léčivý sirup z rýmovníku
Když vás překvapí rýma, užívejte přírodní sirup z rýmovníku, jehož příprava je stejná jako například výroba sirupu ze smrkových výhonků. Základem jsou listy rostliny, cukr a plátky citronu. Aromatickou silici můžete podpořit, pokud listy mírně rozemnete mezi prsty nebo v hmoždíři. Všechny ingredience se vrství do čisté sklenice na zavařování, která se uzavře a nechá stát na slunečném místě i dva týdny. Vyluhovaný sirup se potom sleje přes sítko.
Pokud vám rýmovník chutná, můžete si připravit i vařenou verzi sirupu – podobně jako ostatní bylinkové sirupy; a to tak, že 25 až 30 lístků vložíte do hrnce, přidáte oloupaný a na kolečka pokrájený pomeranč a citron a zalejete litrem horké převařené vody. Necháte sirup odstát do druhého dne. Potom nálev přecedíte, přidáte jeden kilogram cukru a vaříte na mírném ohni do požadované hustoty (hodinu až dvě). Ještě horký nalejete do připravených čistých lahví.
Tinktura z rýmovníku
Podobně jako sirup se dá vyrobit i tinktura, kterou je vhodné (kromě jiného) potírat oblast nosu – zlepšíte si tak průchodnost dýchacích cest při nachlazení. V tomto případě použijete listy rýmovníku, které vtlačíte do skleněné lahve a zalejete bílým alkoholem. Necháte vyluhovat několik týdnů a nakonec přecedíte přes sítko.
Sprej do nosu
Pokud vás rýma trápí usilovně a osvědčily se vám spreje do nosu, i v těchto případech poslouží rýmovník. Můžete si z něho jednoduchým postupem připravit i nosní kapky nebo sprej. Deset lístků rostlinky rozdrtíte v hmoždíři se lžičkou mořské soli a zalejete půl litrem horké převařené vody. Přikryjete a necháte asi deset minut vyluhovat. Směs přecedíte přes husté plátno, necháte zcela vychladnout a přelejete do lahviček s rozprašovačem (běžně se tyto lahvičky s nosním aplikátorem dají koupit na internetu).
V případě, že vám více vyhovují kapky, přidejte do vychladlé směsi lžíci glycerinu – ten má zvlhčující účinek a kapky tak budou pocitově příjemnější. Hotový sprej/kapky uskladňujte v chladu, před každým použitím lahvičkou zatřepte.
Na drobná poranění i do aromalampy
Rýmovník je dokonale všestranný a pomůže i při ošetření drobných ran a při ekzému. Několik lístků zalejeme převařenou, trošku vychlazenou vodou. Výluhem potom omýváme rány a ekzematickou pokožku. Zbytek výluhu můžeme použít do aromalampy.
Přírodní repelent
Vůně, která je nám příjemná, nemusí vonět například hmyzu. Z rýmovníku si můžete jednoduchým způsobem vyrobit i účinný repelent. Dvě hrsti lístků zalejete půl litrem vařící vody a necháte vyluhovat do druhého dne. Směs přecedíte, přidáte lžíci vinného octa, promícháte a nalejete do rozprašovače. Uchováváte v chladničce.
Text: Mgr. Zuzana Mišotová, redakce
Foto: isifa/Shutterstock, iStock
Zdroj: zahrada.sk