Zahrada

V září máte jěšte čas na výsadbu jahodiště ze šlahounů (video)

Přibližně od poloviny srpna do poloviny září je ideální doba pro výsadbu nových jahod.

sázení jahod

Vysadit si můžeme zakoupené sazenice, nebo použít nové rostliny ze šlahounů našich vlastních starších sazenic. Pokud se jahodám na záhonu daří, vytvoří brzy šlahouny, které se průběžně odstraňují. Jahody jsou sice trvalky, ale časem postupně rodí méně, plody i listová plocha jsou menší a mohou být náchylné na nemoci a škůdce. V třetím roce pěstování jahod, pokud se nám odrůda osvědčila, ponecháme na rostlinách zmíněné šlahouny. Z nich se vyvíjejí mladé rostliny, které můžeme použít na založení nového jahodiště. Podmínkou je zdravý porost jahod.

Založení jahodového záhonu není složité a hravě se dá zvládnout v rámci některého z víkendů. Důležité však je dodržet doporučené časové období. Při pozdější výsadbě hrozí, že jahody nestihnou dobře zakořenit ani vytvořit kvalitní listovou hmotu, což může mít vliv na jejich špatné přezimování. Nový jahodový záhon nikdy nezakládáme na místě toho původního, ale najdeme pro něj nové místo. Starý porost následně zlikvidujeme.

Chcete-li jahody sbírat průběžně během sezony, vyskládejte si záhon tak, abyste v něm měli rané, polorané i pozdní odrůdy, případně víckrát rodící.

Slunce a teplo

Takovéto podmínky bychom měli poskytnout jahodám na novém záhonu. Nesnesou ale příliš horká místa s vysychavou půdou. Daří se jim sice i v polostínu, ale ne tak dobře jako na slunném místě. Jahody pěstujeme na samostatném záhonu. Bojujeme-li s místem, můžeme je vysadit i pod ovocné keříky (především rybíz) nebo vedle chodníku. Měsíční jahody se dají zakomponovat i do okrasných záhonů a na okraje záhonků s užitkovými rostlinami.
Vyhovuje jim hlinitopísčitá půda s vyšším obsahem humusu. Při výsadbě můžeme použít speciální substrát na jahody nebo jen půdu vylepšit kvalitním prosetým kompostem či dobře vyzrálým a rozloženým chlévským hnojem.

Výsadba

Rostliny vysazujeme ideálně do řádků, což usnadňuje následnou údržbu, nebo do trojsponu, jehož ošetřování je o něco složitější. Pro výsadbu si vybereme den, kdy je mírně zamračeno. Následující dny by měly být deštivé, jinak je nutná zálivka. Půdu kolem jahod udržujeme v prvních dnech po výsadbě stále vlhkou, ale ne promáčenou. Vysazujeme-li sazenice s kořenovým balem, jejich adaptace na nové prostředí je o něco lepší.

Zakládáme jahodiště

  • Jahodiště nikdy nezakládáme na místě, kde jsme předtím měli jahody nebo brambory. Ideální je plocha, kde jsme v minulém roce pěstovali luštěniny.
  • Kvalitní sazenice má mít dostatek listů, minimálně čtyři až pět. Listové srdíčko nesmí být porušené.
  • Ideální je jahody vysazovat do řádků vzdálených od sebe asi 40 cm. Jednotlivé rostliny vysazujeme na vzdálenost alespoň 30 cm od sebe.
  • Vysazovat můžeme pomocí lopatky nebo ručně. Sazenici po výsadbě dobře upěchujeme a zavlažíme.
  • Přísun vody v následujících dnech musí být pravidelný, jinak rostlina nezakoření.
  • Přihnojování není po výsadbě nutné.
  • Jahody vysazujeme buď do natažené černé fólie, nebo do půdy a navrstvíme kolem nich vrstvu slámy.


Text: Daniel Koštál
Foto: Daniel Košťál, iStock.com
Zdroj: časopis Zahrada prima nápadů