Avšak jen tehdy, nebudeme-li při uklízení příliš precizní. O obdiv stojí ponechaná odkvetlá soukvětí trvalek, poslední plody okrasných dřevin a hnědavá stébla trav, která kontrastují s listy stálezelených dřevin. V tomto období začínají být více poutavé i jehličnany. Jejich rozmanitost a především barevnost je obdivuhodná.
Pokvete i do Vánoc
Vilín virginský (Hamamelis virginiana)
Vilín virginský je nejdříve kvetoucí druh a má více kultivarů. První květy se objevují už začátkem podzimu, během příznivého počasí přetrvají do vánočního období. Ačkoliv samotné květy jsou spíše nenápadné, barevné okvětní lístky jsou nepřehlédnutelné. Nejčastěji jsou žluté, oranžové nebo bordó. Jde o dřevinu rozložitějšího vzrůstu, spíše menší strom. Vynikne jen tehdy, bude-li mít vyhrazený dostatečný prostor, nejlépe před pozadím ze stálezelených listnáčů. Vilíny nesnášejí řez, proto je důležité velmi dobře zvážit místo výsadby. Dařit se jim bude na slunném nebo polostinném místě, s mírně vlhkou a kyselejší půdou.
v. × š.: 5 × 3 m
Vyniknou v mraze
Nižší teplota a mráz zintenzivní půvab i barvu některých rostlin. Díky zmrzlé rose působí listy jako pocukrované, vypadají křehce a kouzelně. Tato krása však většinou netrvá dlouho, proto musíme toto unikátní dílo přírody vychutnat naplno.
Dlužicha (Heuchera ,Lime marmalade‘)
Poutavý žlutolistý kultivar dlužichy, vytváří hustě olistěné trsy. Hodí se na okraje záhonů nebo k chodníkům.
v. × š.: 40 × 30 cm
Může se hodit: Zahrada krásna i v mrazu a závějích
Bika (Luzula pilosa ,Igel‘)
Stálezelená okrasná tráva bika tvoří husté, sytě zelené polokulovité trsy. Vynikne jednotlivě i ve skupinách.
v. × š.: 20 × 20 cm
Hortenzie uchvátí i po odkvětu
Hortenzie upoutají v čase kvetení, ale i po něm. Suchá soukvětí zdobí keříky i během zimy a jsou přirozenou dekorací zahrady. Někdy se stane, že se na keřích objeví i nedávno odkvetlá, ještě barevná soukvětí. Nádhernou ozdobou jim bude už jen jemná jinovatka. Též v těchto detailech spočívá kouzlo zahrady v tomto období.
Hydrangea macrophylla
Hortenzie je v létě bohatě kvetoucí keř. Má v oblibě polostinná místa s mírně vlhkou a kyselejší půdou. Uplatní se v záhonech, ale i ve větších vegetačních nádobách. Mají-li hortenzie ideální podmínky, jsou dlouholetými zahradními rostlinami.
v. × š.: 1,5 × 1,5 m
Barevná zahrada i v zimě
Zahrada může být barevná a přitažlivá i v nejchladnějších měsících v roce. Je však třeba vybrat a vysadit si do ní ty „správné“ rostliny a dobře je zkombinovat. Vyplatí se proto všechno si důkladně promyslet, případně se inspirovat na správných místech. I na tomto příkladu vidíme, že zimou zahrada nemusí ztrácet na své atraktivitě, právě naopak.
Svída (Cornus alba ,Sibirica‘)
Svída bílá, keř, který poutá v zimních měsících červenou kůrou nejmladších výhonů. Předpokladem je pravidelný řez v předjarním období, čímž se podpoří tvorba mladých vitálních větví. Je pěstitelsky nenáročná, potřebuje však slunné místo.
v. × š.: 2 × 1,5 m
Ostřice (Carex ,Evergold‘)
Překrásná zlatožlutá a stálezelená ostřice. Tvoří husté a pravidelné trsy. Potřebuje polostinné místo s mírně vlhkou humózní půdou. Vytváří pěkné porosty, hodí se do zahrad v asijském stylu.
v. × š.: 30 × 35 cm
Bříza (Betula papyrifera)
Bříza papírovitá je středně velký strom, který poutá charakteristickou bílou kůrou. Má v oblibě slunná a teplejší místa.
v. × š.: 30 × 4 m
Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock, iStock.com
Zdroj: časopis Zahrada prima nápadů