Vaření

Zavařování má smysl i v 21. století. Je ale nutné držet se správného postupu

Nikdy jste nerozuměli tomu, proč naše babičky měly tolik v oblibě zavařování? Kdysi byla tato praxe opravdu nutná. Nebyly obchody přetékající po celý rok čerstvým ovocem. Jahody byly k dostání pouze v létě, nemohli jste před Vánocemi koupit krabičku jahod importovaných z Maroka nebo Španělska. Proto dávalo smysl si ovoce uskladnit na chladnější období.

Zavařené ovoce chutná mnohem lépe než ovoce, které v zimě koupíte v supermarketu
Zdroj: iStock

A proč tedy zavařovat dnes, kdy máme možnost koupit ovoce, kdy si vzpomeneme? Protože si tím zajistíte kvalitnější zdroj vitamínů. Určitě víte, jak vypadá ovoce v supermarketech v zimě. Pokud je ze vzdálenějších zemí, pak tyto plody vypadají dost potlučeně dlouhé transportování a skladování ve špatných podmínkách se zákonitě musí projevit.

A pokud jde o plody z bližších zemí, pak byly pěstovány ve skleníku pod umělým osvětlením. Nedostávaly přísun slunečních paprsků, a proto jsou chudší o různé vitamíny a minerály. A také chutnají hůře. Na ovoci ze zavařovačky si naopak skvěle pochutnáte!

Potraviny můžete uchovat v mrazáku

Nemusíte nutně skladovat ovoce v zavařovacích skleničkách. Je tady ještě jiný efektivní způsob, o kterém si vaše babičky mohly nechat jen zdát. Totiž mrazák. V něm ovoce vydrží 8 měsíců ve výborné kvalitě.

A jak postupovat? Hlavně ovoce zbytečně nekrájejte. Malé plody, jako jsou jahody, rybíz nebo angrešt, ty můžete nechat celé. Jablka nebo broskve nakrájejte jen na půlky, maximálně na čtvrtky. Vložte je do igelitových sáčků, z nichž pečlivě vymačkejte vzduch. Sáček potom označte a vložte do mrazáku.

Klasické zavařování

Když v mrazáku není místo, přichází na řadu klasické zavařovací skleničky. Ale pozor, není to tak jednoduché. U zavařování je nutné se držet správného postupu.

Meruňky musí být vypeckované.
Meruňky musí být vypeckované. | Zdroj: iStock

Co budete potřebovat:

  • Ovoce (čerstvé a zralé, podle výběru)
  • Cukr. Množství závisí na druhu ovoce a osobní chuti
  • Voda nebo sirup na zalití ovoce ve sklenicích.
  • Zavařovací sklenice s víčky, která pevně těsní.
  • Zavařovací hrnec s roštem nebo mřížkou na dně.
  • A ještě běžné kuchyňské náčiní: naběračku, čisté utěrky či vařečku.

Postup

1. Příprava ovoce

Omyjte ovoce pod tekoucí vodou. Oloupejte jej, a pokud jsou to meruňky či broskve, také je vypeckujte.

Pokud chcete ovoce zavařovat v sirupu, připravte si sirup smícháním vody a cukru (např. 500 g cukru na 1 litr vody) a krátce jej povařte.

2. Příprava sklenic

Sklenice a víčka dobře umyjte v horké vodě nebo v myčce. Můžete je také sterilizovat v troubě na 140°C po dobu 10 minut. Do sterilizovaných sklenic naskládejte připravené ovoce (nikoli rukou, ale vidličkou). Zalijte ovocem vlastní šťávou, vodou, nebo sirupem, přičemž nechte asi 1 cm vzduchovou mezeru pod víčkem. Pozor na vzduchové bubliny, pokud se ve sklenice objevily, promáčkněte je vidličkou.

Sklenice důkladně sterilizujte
Sklenice důkladně sterilizujte. | Zdroj: iStock

3. Uzavření sklenic

Na plné sklenice položte víčka a pevně je zavřete. Ujistěte se, že jsou okraje sklenic čisté, aby víčka dobře těsnila.

4. Zavařování

Na dno hrnce vložte rošt nebo mřížku, aby sklenice nestály přímo na dně hrnce. Postavte sklenice do hrnce tak, aby se nedotýkaly. Obalte je do utěrky, aby o sebe nemohly narážet. Zalijte je vodou tak, aby byly zcela ponořeny (asi 2-3 cm nad sklenice).

Hrnec přiveďte k varu a ovoce zavařujte po dobu 20-30 minut. Nakonec sklenice vyjměte, třeba velkými kuchyňskými kleštěmi. Nechte je zchladnout na utěrce nebo na roštu.

Po vychladnutí zkontrolujte, zda jsou víčka dobře uzavřená při stisknutí by se neměla prohýbat. Skladujte je na chladném, tmavém místě.

GALERIE

Text: Lukáš Karas
Foto: Shutterstock
Zdroj: Recepty prima nápadů, https://extension.umn.edu/preserving-and-preparing/how-freeze-fruit-best-flavor