Poradna

Nebezpečí na zahradě: Jak se chránit před klíšťaty

U mnoha lidí už jen slovo „klíště“ vyvolává nepohodlí a husí kůži. Krev sající osminozí tvorové stále častěji žijí v dobře udržovaných zahradách. Kousnutí malých pavoukovců je však v některých regionech mnohem nebezpečnější než v jiných. Hlavními důvody nebezpečí jsou klíšťová encefalitida a borelióza.

Klíšťata se ze zahrady opravdu nedají odstranit. Milují vlhko, teplo a podrost.
Zdroj: iStock

Klíšťová encefalitida (TBE), která je způsobena viry, se může přenést krátce po přisátí klíštěte. Často se zpočátku nevyskytují žádné nebo jen mírné příznaky podobné chřipce. Virus TBE patří do skupiny flavivirů, kam patří i patogeny horečky dengue a žluté zimnice. Pokud nemoc není správně diagnostikována a léčena, může se rozšířit do centrálního nervového systému, mozku a mozkových blan. Ve většině případů se nemoc zcela vyléčí, ale poškození může zůstat a u přibližně jednoho procenta postižených je dokonce smrtelná.

Proč jsou v zahradě?

Kromě vlastního šíření jsou pravděpodobně hlavním důvodem divoká a domácí zvířata. Některé druhy klíšťat šíří zejména ptáci, jiná cestují na velké vzdálenosti přichycená k divokým zvířatům. Právě lišky či kuny se stále častěji dostávají i do urbanizovaných oblastí a spolu s našimi domácími mazlíčky přinášejí i nepříjemné nové obyvatele zahrad. Klíšťata se ze zahrady opravdu nedají odstranit. Milují vlhko, teplo a podrost. Zejména podhoubí a listí jim v létě poskytují dobrou ochranu před nadměrným teplem a v zimě bezpečné místo na přezimování.

Pokud je to možné, noste při práci na zahradě uzavřené oblečení.
Pokud je to možné, noste při práci na zahradě uzavřené oblečení. | Zdroj: iStock

Jak se chránit před klíšťaty?

Účinně bojovat proti klíšťatům, která žijí v zahradě, opravdu není možné. Pokud však budete dodržovat několik pravidel chování v ohrožených oblastech, můžete výrazně minimalizovat riziko kousnutí klíštětem:

  • Pokud je to možné, noste při práci na zahradě uzavřené oblečení. Zejména nohy jsou často prvním kontaktním místem pro klíšťata. Dlouhé kalhoty a elastické pásky nebo ponožky přetažené přes lem kalhot zabraňují klíšťatům dostat se pod oblečení.
  • Vyhýbejte se vysoké trávě a plochám s podrostem. Klíšťata se v takovém prostředí zdržují nejraději.
  • Světlé nebo jednobarevné oblečení pomáhá klíšťata snadno identifikovat a sebrat.
  • Po návratu ze zahrady nebo z výletu v přírodě si nezapomeňte zkontrolovat celé tělo. Ideálně dejte oblečení rovnou prát.
  • V rizikových oblastech doporučujeme očkování, protože viry TBE se přenášejí okamžitě. Lymeská borelióza se přenáší z klíštěte do krve člověka až po přibližně 12 hodinách sání. Zde nejste nutně infikováni patogenem ani hodiny po přisátí klíštěte.

Text: Jana Komadelová, Michaela Horbanová
Foto: iStock 
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů