Poradna

Nejčastější chyby při používání sušičky na prádlo. Nesprávná teplota, špatný program nebo nevhodný materiál

V dnešní době má sušičku většina domácností. Není divu – šetří čas a zbavuje prádlo alergenů, vlasů a chlupů. Shodneme se tedy, že je to skvělý pomocník. Existuje však několik věcí, na které je potřeba dbát, jinak může dojít k problémům. Máte zmuchlané nebo poškozené prádlo? Je po skončení programu stále vlhké? Vydává sušička zvláštní zvuky? Tyto problémy mohou být způsobeny chybami, kterých si nemusíte být vědomi. Pojďme se podívat na nejčastější chyby, kterým je dobré se vyhnout, aby sušička fungovala, jak má.

chyby při používání sušiček
Zdroj: Shutterstock

1. Základem je správně vyprané prádlo

Nepoužívejte zbytečně moc pracího prášku. Nadbytek zůstává v tkaninách a zanáší sušičku. Aby bylo prádlo správně vysušené, je potřeba ho při praní odstředit a zbavit co největšího množství vody. Zvolte tedy maximální otáčky vhodné pro daný materiál.

Před sušením ochráním prádlo naruby – tím potiskíte, flitry a jiné ozdoby a uchováte barvy. Knoflíky a zipy zapněte, abyste chránili buben sušičky před poškozením.

Aby bylo prádlo jemnější a méně pokrčené, můžete přidat speciální ubrousky nebo vlněné koule. Tyto doplňky prádla také zbaví statické elektřiny a provoní ho. Pozor však na aviváže určené na praní – můžete zanést filtr a vnitřek sušičky. Vhodné jsou jen aviváže s označením, že jsou pro sušičky.

Než prádlo vložíte do sušičky, zbavte ho co největšího množství vody.
Než prádlo vložíte do sušičky, zbavte ho co největšího množství vody. | Zdroj: Shutterstock

2. Příliš velké množství prádla

Snažíte se ušetřit čas a vložit do sušičky co nejvíce prádla? Ve skutečnosti je to spíše na škodu. Sušičku vyplnit s rozvahou, aby prádlo mohlo být dostatečně dostatečně, zajištěno. Přeplněná sušička totiž nefunguje správně – prádlo zůstává vlhké a pomuchlané. Nepřekračujte maximální kapacitu bubnu, jinak riskujete poškození spotřebiče.

Slyšíte během sušení bzučivý zvuk? Může to být známka přetížení bubnu nebo zaseknutého motoru. V takovém případě odeberte část prádla. Pokud problém přetrvává, kontaktujte servis.

TIP: Nadýchanějšího prádla dosáhnete použitím speciálních míčků, které prádlo v bubnu oddělují a načechrají.

3. Nesprávná teplota, špatný program nebo nevhodný materiál

Prádlo třiďte podle barev a druhu materiálu. Jemné oblečení sušte s jinými jemnými kousky, jako jsou světry. Vyberte vhodný program sušení, aby nedošlo k poškození.

Pokud se váš oblíbený svetřík poškodil, může být příčinou špatný program nebo nevhodný materiál. Ne vše patří do sušičky – vždy si přečtěte štítek na oblečení. Do sušičky se nehodí například vlna nebo hedvábí. Ideální je sušit pohromadě oblečení ze stejných materiálů, které potřebují podobnou dobu sušení. Není také vhodné kombinovat malé a velké kusy prádla.

Prádlo třiďte podle barev a druhu materiálu.
Prádlo třiďte podle barev a druhu materiálu. | Zdroj: Shutterstock

4. Necháváte prádlo v sušičce příliš dlouho

Pokud necháte po skončení programu ležet v sušičce, bude více zmuchlané. Nejlepších výsledků dosáhnete, když prádlo vyndáte ještě teplejší. Stačí ho pak jen lehce protřepat a můžete ho rovnou uložit do skříně.

5. Nezapomínejte na čištění filtru

Filtr je třeba čistit po každém cyklu. Zachycená vlákna totiž brání správné cirkulaci vzduchu, což snižuje účinnost sušičky. Čistit můžete ručně nebo pomocí vysavače. Nezapomínejte ani na spodní filtr.

Pokud sušička není připojená na odpad, vylévejte nádobku na kondenzát po každém sušení. Stojatá voda je ideálním prostředím pro mikroorganismy a může způsobit nepříjemný zápach. Dle typu spotřebiče je potřeba čas od času propláchnout kondenzátor (pokud nemá samočinnou funkci).

Filtr by se měl čistit po každém cyklu.
Filtr by se měl čistit po každém cyklu. | Zdroj: Shutterstock

Další tipy:

  • Při instalaci, čištění nebo opravách vždy sušičku od sítě.
  • Nepoužívejte prodlužovací kabel.
  • Sušička nemusí fungovat správně, pokud je špatně zapojená.
  • Po sušení nechte dvířka chvíli otevřená.
  • V místnosti, kde je sušička, dobře větrejte, abyste měli dostatek vzduchu.
  • Sušička nejde zapnout? Nejčastějším důvodem jsou špatně zavřená dvířka.

Text: Veronika Poláčková
Foto: Shutterstock
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů