Před několika lety jsem si koupila sazenici rakytníku řešetlákového. Přestože keřík dobře rostl i kvetl, nikdy nenasadil plody. Až později jsem zjistila, že musí být sazenice dvě – samčí a samičí. Ale ani já, ani v zahradnictví mi nedokázali poradit, jakou rostlinu mám, a kterého jedince dokoupit.
Petra M., Mokrá Lhota u Benešova
Stejný problém, jako má naše čtenářka, má mnohem více pěstitelů. Rakytník je rostlina dvoudomá, která se opyluje větrem. Musíme však vysadit samčí i samičí rostlinu abychom se dočkali úrody. Rozpoznat oba jedince je poměrně složité, především pak v době výsadby, kdy rostliny mají ještě malé pupeny. Mnohdy je problém správného určení neřešitelný ani pro prodávající personál.
Snadnější rozpoznání je možné až od tříletých semenáčů. Samičí květy jsou velmi drobné a vyrůstají z úžlabí listů. Samčí, prašníkové květy jsou nahlučeny kolem krátkých trnovitých postranních větévek. Pupeny mají větší a hustěji rozmístěné na větvích. Kvete v dubnu a květnu. Rakytník se vyplatí vysazovat na slunné místo pohromadě a to v poměru asi 1 samčí rostlina : 6 samičím. Plodí třetím rokem po výsadbě.
Rostliny bohatě odnožují a je možné je množit odkopky. Je to dřevina nenáročná. Snáší i zamořené ovzduší, proto se často vysazuje kolem silnic a dálnic. Je mrazuvzdorný. Plody jsou cenné pro vysoký obsah vitamínu C a to až 1200 mg ve 100 g.
Odpověděli: Ing. Ludmila Dušková, Jan Kopřiva
Foto: autori
Zeptejte se
Na otázky odpovídají odborníci s mnohaletou praxí v oboru zelinářství, ovocnářství, okrasné zahrady či bioochrany. Otázky pište na poradnarpn@jagamedia.cz