Odpověděla: Lucie Peukertová, zahradní architektka
Důvodů, proč trvalky na zahradě neprospívají, může být hned několik.
1 Stanoviště
V první řadě si ověřte, zda na daném stanovišti pěstujete vhodné druhy. Rostliny vždy podřizujeme stanovišti, naopak to nefunguje.
2 Nevhodná půda
Mnohdy bývá častým problémem těžká jílovitá půda, a to zvláště tehdy, když je zamokřená. Studená půda je pro většinu běžných trvalek nevhodná.
3 Mulčování borkou nahraďte štěrkem
Může vás zajímat: Listí není odpad. Co tedy s ním?
Dalším, často opomíjeným problémem bývá mulčování borkou. Ta je sice nejsnáze jako mulč dostupná, její cena je příznivá a je všeobecně k mulčování okrasných zahrad doporučována, trvalkám ale její kyselé pH mnohdy nesvědčí. Samozřejmě i zde najdeme celou řadu výjimek, mezi které patří trvalky lesního charakteru, ty totiž i na svém přírodním stanovišti rostou v podrostu stromů, kde je půda přirozeně kyselá, ovšem ani zde není půdní reakce tolik nízká, jako je tomu ve výsadbách uměle mulčovaných borkou z jehličnatých dřevin. Pokud jste tedy trvalky vybrali s ohledem na podmínky na stanovišti, pak zkuste odstranit z povrchu zeminy mulč a případně s ohledem na nároky trvalek přidejte dobře zetlený kompost, který zapracujte do povrchové vrstvy půdy. Mnohem vhodnějším materiálem pro mulčování trvalkových záhonů je štěrk, kačírek nebo kamenná drť. Tyto materiály totiž půdu neokyselují a trvalky v nich mnohem více prospívají.
Náš tip: Zahrádky v květináčích
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Zahrada prima nápadů
Zeptejte se
Máte nějakou otázku ze zahrady? Nevíte jaké nemoci nebo škůdci napadli Vaše rostliny? Potřebujete poradit s pěstováním, množením, řezem stromů a jinými zahrádkářskými pracemi? Zeptejte se našich odborníků. Na otázky odpovídají odborníci s mnohaletou praxí v oboru zelinářství, ovocnářství, okrasné zahrady či bioochrany. Otázky pište na e-mail poradnarpn@jagamedia.cz.