Poradna

Zahrada na střeše? Přispějete k lepšímu životnímu prostředí a budete trendy

Budování střešních zahrad je aktuálně trendovou záležitostí. Nejde však jen o estetické či módní hledisko, tyto výsadby jsou důležitým příspěvkem ke kvalitnějšímu životnímu prostředí. Jestliže před pár lety jsme mohli zeleň na střechách obdivovat zejména v severských zemích, v současnosti se dá najít množství ukázkových řešení už i v našich končinách. Přibylo dokonce vícero firem, které se realizací zelených střech profesionálně věnují.

Velká zelená střecha
Zdroj: Shutterstock

Zelená střecha – otázky a odpovědi

S rozchodníky nešlápnete vedle

Uvažujeme nad vytvořením střešní výsadby na našem novém domě. Na tuto plochu nechceme vstupovat, důležité však pro nás je, aby se rostliny pěkně rozrostly a byly co nejméně náročné na údržbu. Které druhy se využívají a jaké jsou možnosti?

V tomto případě by mělo jít o extenzivní výsadbu. Doporučuji využít nízké rozchodníky, přičemž nejjednodušší je, po nezbytné přípravě střechy, sáhnout po hotových rozchodníkových kobercích. Rozchodníky jsou nenáročné trvalky, běžně pěstované skalničky, které vynikají svojí výbornou regenerační schopností a odolností vůči extrémním podmínkám – slunci, žáru, dešti, větru i mrazům. Pěkně kvetou a vlivem slunečních paprsků se dokonce listy některých druhů pěkně zbarvují.

V současnosti však už seženete i koberce vytvořené na podkladu z kokosového vlákna, které díky důmyslné skladbě rostlin podporují užitečný hmyz, sestávají z mixu nízkých trvalek a trav, rozchodníků a drobných cibulovin. Dostupné jsou též koberce, díky kterým si na střeše založíte nižší květinovou louku. Ty obsahují odolné nižší luční trvalky, bylinky, například voňavou mateřídoušku a trávy schopné existovat v extrémnějších podmínkách.

Okrasná zelená střecha
Zdroj: Shutterstock

Kdy je vhodné pustit se do zakládání střešní výsadby?

Nejpříhodnější jsou k tomu jarní měsíce, ale vhodný je i brzký podzim. Důležité v tomto případě je to, aby rostliny stihly do zimy dobře zakořenit.

DOBRÁ RADA: Realizaci střešní zahrady je lepší sladit se stavbou domu.

Důležité předpoklady

Na jakém typu střechy si můžeme nechat vytvořit extenzivní výsadbu? K čemu přihlédnout? Jaké péče bude v dalších letech potřeba?

Důležitým předpokladem jsou samozřejmě kvalitní základy budovy a dobrá statika, a též perfektní stav střechy. Je dobré, když se s tímto prvkem počítá hned od začátku, i když střecha se pro tento účel dá přizpůsobit i dodatečně. Vhodná je rovná střecha, i ta s mírným sklonem. U sklonu víc než patnáct stupňů se instaluje proti sesuvu substrátu. Počítejte s tím, že střecha musí unést hmotnost osmdesát až sto padesát kilogramů na metr čtvereční, a k tomu případně i hmotnost sněhu. Před samotnou výsadbou rostlin musí být odborně a kvalitně položeny jednotlivé vrstvy.

Nezbytná je zejména vysoce kvalitní hydroizolační vrstva, na tu se pokládají další vrstvy (geotextilie, ochranná filtrační vrstva, vrstva proti prorůstání kořenů, filtrační vrstva, pěstitelský substrát apod.). Pokud jde o péči, ta je klíčová hlavně v prvních letech po vysazení. Důležité totiž je, aby se rostliny rychle spojily a vytvořily souvislý porost bez nároků na údržbu. Potom už jen stačí rostliny jednou za rok přihnojit, zlikvidovat plevel, případně dosadit místa, kde uhynulo více rostlin.

Jaký substrát můžeme použít k založení menší extenzivní střešní výsadby na zahradním domku?

Nejlépe takový, který je určen pro střešní zahrady a který bude vyhovovat pěstovaným rostlinám. Substráty pro střešní zahrady jsou lehčí, obvykle obsahují kompostovou zeminu, zásobní hnojivo, zeolit, vulkanické horniny, drcené cihly apod. Je nutno pokládat je v tloušťce pěti až dvaceti centimetrů.

Více řešení zelených střech

Výběr z možností

Zelená střecha může být součástí domu, garáže, nářaďovny, zahradních domků a přístřešků, altánu, domku s domácí kanceláří. Výsadbu rostlin si však můžete vytvořit i na střeše nad úložištěm odpadových nádob či nad studnou, na střeše ptačí budky nebo hmyzího hotelu.

Střešní okno na zelené střeše
Zdroj: Shutterstock

Extenzivní výsadby

Takové zelené střechy sestávají například ze suchomilných sukulentních trvalek – zejména různých druhů nenáročných rozchodníků. Zakomponovat sem je možné i nízké okrasné trávy, například kostřavy a suchomilné bylinky.

Intenzivní výsadby

Součástí takové zelené střechy může být například porost odolných kvetoucích trvalek, středně vysokých a vyšších okrasných trav, dokonce dřevin či stromů. Založit se zde dá i trávník nebo záhon se zeleninou či bylinkami.

Fotogalerie

Text: Daniel Košťál
Foto: Shutterstock
Zdroj: Zahrada prima nápadů