Domácí bylinný čaj
Výroba domácího čaje je velmi jednoduchá. Stačí nasbírat bylinky, které usušíte na místě, které je zastíněné, má dostatek vzduchu a pokojovou teplotu. Do čaje můžete použít každou bylinku zvlášť, ale lze připravit i směs s několika druhy, například také s ovocem. Skvěle se tímto způsobem doplňuje máta s meduňkou, nebo heřmánkem. Oblíbený je také šalvějový čaj, který zabraňuje pocení, naopak při teplotě je ideální černý bez.
Bylinný čaj lze osladit medem, nebo přidat lyofilizované ovoce. Tímto způsobem je zpracované mrazem, aby si zachovalo výraznou chuť. Nicméně například šípek lze usušit v domácí sušičce ovoce a před zalitím rozmělnit v hmoždíři.
Při míchání celých směsí do dóz je nutné myslet na aromatičnost bylinek a jejich spojení mezi sebou (měly by být podobné aromatičností i účinky), stejně jako s lístky samotného čaje (černého, zeleného). Je také možné přidat různé koření – anýz, hřebíček, skořiči, tymián atd.
Účinky některých bylin
- Bazalka stimuluje nervový systém, účinná na zažívací potíže.
- Hřebíček uklidňuje žaludek a bolest zubů a dásní.
- Máta podporuje trávení, v létě ochlazuje.
- Šalvěj také v létě ochlazuje a má antibakteriální účinky.
- Kmín podporuje trávení a zmírňuje křeče při bolesti břicha nebo při menstruaci.
- Zázvor v zimě zahřívá, účinný proti chřipce, ale i žaludečním nevolnostem.
- Rozmarýn je antioxidant a zlepšuje imunitní systém.
- Levandule zmírňuje stres a úzkost, pomáhá při poruše spánku.
Bylinné tinktury krok za krokem
Tinktura je tekutý extrakt čerstvých nebo sušených bylin, ovoce a květů, který se vyrábí pomocí alkoholu. Koncentrace vůně, chuti a účinku závisí na množství bylin a jejich skladbě. Tinktury se používají pouze jako doplněk v podobě několika málo kapek do limonád, vody, čajů, ale i koktejlů. Existuje několik způsobů, jak si bylinnou tinkturu vyrobit. Nejjednodušší je macerace.
Rozdíl v přípravě je dán tím, jestli používáte čerstvé či sušené bylinky. V obou variantách je potřeba bylinky nasekat na menší kousky. Zároveň v případě čerstvých bylin naplňte nádobu (například zavařovací sklenici) pouze ze ⅔ až ¾. Naopak u sušených bylinek to může být až polovina nádoby. Zbytek až po okraj zalijte alkoholem. Nejvhodnější vodka či nepříliš aromatizovaný likér.
Jak dlouho čekat na tinkturu z bylinek?
Doba macerace tinktury se pohybuje v řádu týdnů až měsíců. Nikdy nepoužívejte plastová víčka, protože alkohol je může zničit a tím i znehodnotit tinkturu. Aby nedocházelo ke korozi kovových víček, doporučuje se vložení pergamenového papíru. Nádobu je nutné skladovat na suchém, tmavém a chladném místě. Po celý čas je nutné pravidelně tinkturu protřepávat a hlídat hladinu alkoholu. Příliš nízká hladina může vytvořit plísně, takže se nezdráhejte alkohol dolít.
Jakmile macerace skončí, přichystejte si trychtýř a gázu. Pomocí toho pak tinkturu vymačkáte do skleněných lahviček v jantarové nebo kobaltové barvě s pipetou (kapátkem). Díky tmavému sklu tinktura vydrží dlouhou dobu.
Domácí mastičky z bylinek
Základem domácí masti je vedle bylinek také tuk. Ideální je smíchání kokosového a olivového oleje s včelím voskem. Oleje rozehřejte v hrnci a vložte do nich potřebné bylinky. Po zhruba půlhodinovém vaření olej přeceďte do mísy, aby v ní nezůstaly žádné kousky. Takto připravenou směs dovařte se včelím voskem ve vodní lázni. Po sundání z plotny by směs měla začít velmi pomalu tuhnout, a proto je dobré do ní přidat další vonné oleje, tinkturu nebo med. Směs následně vlejte do uzavíratelných nádob a nechte zchladnout. Pak už si jen užíveje voňavé promazání pokožky.
Fotogalerie
Text: Martin Sítek
Foto: Shutterstock
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů