Vaření

I běžné potraviny mohou být prudce jedovaté: Šafrán nebo fazole – buďte s jejich konzumací opatrní

To, že některé běžně konzumované potraviny mohou teoreticky ublížit, není žádná novinka. Pro alergiky může být smrtící mléko nebo oříšky. Mnohé potraviny působí vážné problémy, když je sníte po záruce. To jsou obecně známá fakta, kvůli nimž jsme ale tento článek nepřipravovali. My jsme se rozhodli podívat na určité konkrétní potraviny, které v čerstvém stavu působí velkou bolest, když to trochu přeženete s jejich konzumací.

Teprve tepelnou úpravou se lektiny obsažené ve fazolích inaktivují
Zdroj: iStock

Muškátový oříšek

Toto voňavé koření máme doma snad všichni. Možná nevíte, že nevinně se tvářící muškátový oříšek je jako ďábelská postava z filmů, která žije několik životů najednou. V kuchyni vám okoření maso, bramborovou kaši nebo omáčky a dokonce má pro tělo prospěšné účinky – stimuluje produkci trávicích šťáv a působí proti křečím v břiše a nadýmání.

Ale má i další účinky. Někteří lidé tvrdí, že je to výborné afrodiziakum. Jiní jej používají jako drogu, která může způsobit halucinace. Muškátový oříšek však dokáže také zabíjet. Jako smrtící se uvádí množství 20-25 gramů, což odpovídá 5 čajovým lžičkám. Dostaví se nevolnost, zvracení a halucinace.

Fatální otrava je ale vzácná. 5 čajových lžiček se nezdá být moc, ale abyste je pozřeli, to už musíte mít silnou vůli. Muškátový oříšek vás varuje silně kořenitou hořkou chutí.

Mandle prodávané v obchodech jsou obvykle sladké, tudíž neškodné
Mandle prodávané v obchodech jsou obvykle sladké, tudíž neškodné. | Zdroj: iStock

Šafrán

Je to jedno z nejdražších koření na světě. A není divu – abyste získali 1 g koření, musíte vytrhat pestíky ze 150 květů. Toxická dávka se pohybuje kolem 5 gramů, smrtelná dávka odpovídá 20 gramů. Tolik šafránu ale má doma málokdo. Obvykle se totiž prodává v balení 0,5 gramů nebo 1 gram. Aby vám z šafránu bylo nevolno, museli byste sníst takové množství, které běžně stojí až 1000 Kč.

Rebarbora

Rebarbora alias reveň lékařská je zdravá a můžete z ní upéct třeba vynikající koláč. Ovšem měli byste ji sbírat jen v sezóně – to u této rostliny znamená v květnu nebo v červnu. To v rebarboře převažuje obsah kyseliny jablečné. Po letním slunovratu se prudce zvyšuje obsah jiné kyseliny, šťavelové. Ta vyvolává nevolnost. Může teoreticky i zabíjet, ale to byste rebarbory museli spořádat skoro 5 kg.

V sezóně je rebarbora vynikající zdravé jídlo, po letním slunovratu doporučujeme, abyste se této zelenině vyhýbali
V sezóně je rebarbora vynikající zdravé jídlo, po letním slunovratu doporučujeme, abyste se této zelenině vyhýbali. | Zdroj: iStock

Syrové fazole

Většinu lidí asi nenapadne jíst syrové fazole. Ale mohly by se o to pokusit děti, zaměňujíc je za bonbony. Raději tedy fazole uchovávejte mimo jejich dosah. Obsahují totiž fasin, bílkovinnou látku patřící mezi lektin, která se váže na střevní epitel a usnadňuje průnik bakterie E. colli ze střeva do organismu. Jsou známy případy dětí, které se takto intoxikovaly. Ve Velké Británii dokonce v 80. letech probíhala informační kampaň v médiích varující před tímto efektem syrových fazolí.

Mandle

Hořké mandle obsahují amygdalin, který když se rozloží, stává se z něj kyanovodík. Látka dobře známá čtenářům detektivek. Mandle jsou jinak skvělé, dodávají tělu vlákninu, vitamín B, vitamín E a kyselinu listovou. Už 50gramová porce ale může být toxická. Ovšem můžete být klidní – v obchodech se většinou setkáte se sladkými mandlemi. Ty hořké se používají pro výrobu oleje.

GALERIE

Text: Lukáš Karas
Foto: iStock
Zdroj: https://www.pediatriepropraxi.cz/pdfs/ped/2021/05/01.pdf, https://www.webmd.com/food-recipes/ss/slideshow-toxic-foods, https://mojespanelsko.wordpress.com/2014/10/27/je-ho-jako-safranu/