Vaření

Jásáte z úrody švestek? Vyzkoušejte recept na ta nejlepší povidla

Povidla jsou velmi oblíbenou pochoutkou, která se v českých domácnostech připravuje už po staletí. Jde o tradiční doplněk stravy hlavně v zimě, ale také součást některých pečených a smažených pokrmů. Podíváme se, jak si doma připravit vlastní povidla krok za krokem, aniž byste u nich stáli celou noc.

Povidla
Zdroj: Shutterstock

Proč vařit švestková povidla

Švestková povidla milují děti i dospělí. Nejčastěji se využívají jako náplň do buchet nebo kynutých knedlíků. Na Slovácku povidla používají také na smažené béleše a po celé republice jen tak lžíci jako chuťovku. Povidla se dříve využívala nejvíce v zimě, kdy nebylo možné získat čerstvé ovoce.

Povidla v misce
Švestková povidla jsou zdravou dobrotou pro celou rodinu.  | Zdroj: Shutterstock

Mají vysoký obsah cukru, ale i vitamínu C, vápníku a železa. Najdeme v nich také draslík a hořčík, kombinaci snižující krevní tlak. Pokud bychom hledali opravdu tradiční českou surovinu v domácí kuchyni, jsou to právě švestková povidla.

Věděli jste, že

…sušené ovoce, zejména švestky jsou u nás také známy po mnoho generací? Dříve se sušily v tzv. sušárnách mimo obec, kdyby náhodou došlo k požáru. Sušené švestky jsou díky vysokému obsahu železa ideální například po odběru krve. 

Připravte si suroviny

Hlavní surovinou jsou samozřejmě švestky. Nejlepší jsou velmi zralé přímo utržené ze stromu, ale mohou být i spadlé na zem. Nesmí být však plesnivé, nahnilé nebo červivé.

Sbírání švestek
Mnoho lidí si základní ingredienci na povidla nasbírá na zahradě. | Zdroj: Shutterstock

Dále je potřeba cukr krupice, ocet (vinný nebo kvasný), skořice, hřebíček, badyán a alkohol, nejlépe rum nebo slivovice.  

Základem jsou švestky

Švestky je nutné přebrat, aby zůstaly jen ty zralé a nenapadené plísní nebo červy. Poté se musí propláchnout pod studenou vodou a vypeckovat. 

Následuje odležení v cukru a octu. Na 2 kg švestek budete potřebovat asi 500 g cukru, ale záleží na tom, jak jsou švestky sladké a jak sladké chcete mít povidla. Ocet dolejte v množství zhruba 3 polévkových lžic. Odležení se doporučuje minimálně přes noc, ale může to být i 24 hodin. 

Péct nebo vařit povidla?

Pečení je v domácích podmínkách nejjednodušší varianta přípravy povidel. Připravené a odležené švestky můžete rozmixovat nebo pomačkat jako brambory a následně vařit i s alkoholem a kořením. Vše je možné po zhruba 3 hodinách opět rozmixovat, abyste nekousli do hřebíčku či badyánu. Je také možné přidat další ingredience. Například čokoládu nebo chilli. 

Švestky
Vypeckované švestky je možné při přípravě povidel péct. | Zdroj: Shutterstock

Můžete ale použít i jiný postup: vypeckované švestky vložte na pečící papír a na 200 °C vložte zapéct do trouby. Takto pečte 20 až 30 minut a teprve poté švestky postupně po 15 minutách posypte cukrem a přidejte koření a rum. Upečená směs se následně jednoduše rozmixuje ponorným mixérem. Péct lze i již rozmixované švestky, pak je postup stejný jako v případě vaření.

Míchat či nemíchat?

Zpravidla doporučujeme pravidelně a pořádně zamíchat. Nemusíte to dělat celé 3 hodiny, ale dávejte pozor, aby se povidla k hrnci nepřipalovala. 

Buchty
Povidla se v českých kuchyních nejčastěji využívají při přípravě buchet. | Zdroj: Shutterstock

Povidla do sklenice

Nakonec nalijte povidla do dobře umytých a usušených zavařovacích sklenic. Pokud chcete zvýraznit aroma a chuť, zalijte povidla kapkou rumu nebo slivovice (alkohol pomáhá produkt lépe zakonzervovat) a klidně přidejte další koření (například skořici). Na závěr sklenice zavíčkujte a víčkem položte na utěrku. 

Ať domácí povidla chutnají!

Fotogalerie

Text: Martin Sítek
Foto: Shutterstock