Mrkvová polévka s červenou čočkou
Budete potřebovat
- 2 nakrájené cibule
- 2 nakrájené kousky řapíkatého celeru
- 2 větší nakrájené mrkve
- 2 rozmačkané stroužky česneku
- 30 g najemno nakrájeného zázvoru
- 15 g čerstvé koriandrové natě
- 200 g červené čočky
- 1 lžička kurkumy, kmínu a mletého kardamomu
V hlubším hrnci rozehřejeme dvě lžíce olivového oleje. Přidáme cibuli, celer, mrkev, česnek a zázvor. Osolíme a smažíme asi 15 minut, dokud nebude zelenina sklovitá. Přidáme všechno koření a zahříváme asi 1 minutu. Potom přidáme i červenou čočku, zalejeme asi 1,5 l vody a přivedeme k varu. Na mírném ohni vaříme asi 10 minut, čočka by měla být měkká. Dochutíme solí, kořením a šťávou z limetky nebo citronu.
Tart s řepou a sýrem
Budete potřebovat
Na těsto:
- 200 g polohrubé mouky
- 100 g studeného másla
- lžičku sušeného tymiánu
- špetku soli
Na náplň:
- 400 g uvařené červené řepy
- 2 červené cibule
- 30 g másla
- 1 lžíce olivového oleje
- 60 ml balzamikového octa
- 1 lžíce cukru krystal
- 150 g kozího sýra
- 2 vajíčka
- 150 ml sladké smetany
- tymián, muškátový oříšek, sůl
Ingredience na těsto smícháme a postupně přidáme cca 60 ml vody. Těsto by mělo jen sotva držet pohromadě. Zabalíme ho a odložíme do chladu na 30 minut. Vychlazené těsto rozválíme na pomoučeném válu. Necháme ho odpočinout 15 minut a potom opatrně přeneseme na plech nebo do formy vystlané papírem na pečení. Druhý papír na pečení položíme na těsto, zatížime ho napr. suchými fazolemi a pečeme 10 minut v troubě předehřáté na 180 °C. Pak odstraníme závaží a dopečeme 5 minut.
Na pánvi rozehřejeme máslo s olejem. Přidáme nakrájenou cibuli a opékame do změknutí. Řepu nahrubo nastrouháme (pár koleček si odložíme na ozdobu), přidáme do pánve spolu s balzamikovým octem, tymiánem, cukrem a špetkou soli. Vaříme asi 5 minut do zhoustnutí. Směs nalejeme na mírně vychlazené těsto. Na ni nadrobíme sýr. Ve smetaně rozšleháme dvě vajíčka, ochutíme muškátovým oříškem, solí a pepřem. Nalejeme na tart, ozdobíme plátky řepy a pečeme 35 minut na 180 °C.
Podzimní noky s bylinkami
Budete potřebovat
- 1 menší máslovou dýni
- 1/2 hrnku parmezánu
- 2 vejce
- 1 lžičku skořice
- 2 hrnky hladké mouky
- 100 g prorostlé slaniny
- 3 stroužky česneku
- čerstvé bylinky (šalvěj, máta, petržel)
- máslo
- sůl a pepř
Troubu předehřejeme na 200 °C. Dýni rozřízneme, vyndáme semínka, pokapeme olivovým olejem, uložíme na papírem na pečení vystlaný plech a pečeme přibližně 30 minut. Potom dýně oloupeme (hokkaido loupat nemusíme) a rozmixujeme na pyré. Přidáme postupně všechny ingredience na noky a vypracujeme vláčné, poměrně husté těsto (abychom později měli co nejméně lepivé noky). Vál vysypeme moukou, těsto rozdělíme na 6 částí, ze kterých uválíme dlouhé válečky, jež nakrájíme na delší kousky. Ve velkém hrnci necháme uvařit vodu. Noky v ní postupně vaříme, dokud nevyplavou – asi 5 minut.
Po vyndání je promícháme s kouskem másla, aby se nelepily. Mezitím nakrájíme slaninu na plátky, česnek nadrobno. Když jsou všechny noky uvařené, rozehřejeme pánev a opečeme na ní slaninu, ke které přidáme česnek. Po chvíli přidáme noky a dohromady opékáme asi 5 minut. Podáváme s bohatým množstvím čerstvých nasekaných bylinek.
Dýně s cizrnou a dresinkem
Budete potřebovat
- 1 dýně hokkaido
- 400 g uvařené cizrny
- 4–5 sušených rajčat
- 200 g měkkého sýra (například kozí sýr nebo feta)
- olivový olej, citronová šťáva
- sušené oregano, sůl
- několik lístků rukoly
Na dresink
- 4 lžíce olivového oleje
- 2 lžíce javorového sirupu
- šťáva z 1/2 citronu
Dýni nakrájíme na plátky, uložíme na plech, osolíme a polijeme olivovým olejem. Pečeme je asi 30 minut při 200 °C. Podobně i cizrnu dochutíme olivovým olejem, solí a na posledních 10 minut přidáme k dýni.
Upečenou dýni a cizrnu smícháme s nakrájenými sušenými rajčaty a měkkým sýrem. Polejeme je dresinkem, posypeme lístky máty a podáváme. Salát chutná teplý i za studena.
Text: redakce
Foto: iStock
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů