Vaření

Připravte si domácí gumové bonbóny za pár korun a bez umělých přísad!

Jsou gumové bonbóny vaše oblíbené? Dnes se podíváme na jejich výrobu. Doma si je můžete snadno připravit a máte přehled o tom, co do nich dáváte. Průmyslově vyráběné želatinové bonbóny totiž často obsahují velké množství cukru a také jsou plné konzervantů, umělých sladidel a barviv. Ať už jsou pro vás, nebo pro děti, není lepší si je vyrobit z opravdové ovocné šťávy?

Výroba gumových medvídků
Zdroj: Shutterstock

Smoothie gumíci

Budete potřebovat:

  • 150 g čerstvých nebo mražených malin
  • 150 g čerstvých nebo mražených lesních borůvek
  • Šťáva z jedné limetky nebo citronu
  • ½ hrnku vody
  • 4 lžíce hovězí želatiny
  • 2 lžičky medu (nemusí být)

Zmrazené ovoce nechte povolit. Pokud máte čerstvé, máte o krok méně. Poté ovoce rozmixujte s limetkovou šťávou a ¼ hrnkem vody. Získané smoothie přepasírujte, abyste ho zbavili zrníček. Zbytek vody zahřejte na mírném plameni a postupně v ní rozpusťte 4 lžíce želatiny. Do rozpuštěné želatiny postupně vlijte smoothie směs a důkladně promíchejte. Pomocí lžičky nebo pipety rozlijte do silikonových formiček na čokoládové bonbóny, tvořítka na led, formičky na medvídky apod. Formičky dejte alespoň na 30 minut do lednice a poté bonbóny vyndejte.

Skladujte v uzavíratelné nádobě

Nemáte formičky? Gumové bonbóny lze připravit i bez nich. Stačí připravenou směs na želé nalít do skleněné hranaté nádoby a nechat v lednici ztuhnout. Pak to jen nakrájíte na kostky, nebo můžete použít různá vykrajovátka.

Gumíci pro dospělé

Pokud je vám více než 18 let, mám tu pro vás něco opravdu zajímavého gumové bonbóny s alkoholem.

Budete potřebovat:

  • 4 lžíce hovězí želatiny
  • ½ hrnku vody
  • Šťáva ze 2 grepů
  • Šťáva z 1 limetky
  • 1 lžička medu
  • ½ hrnku perlivé vody
  • ½ hrnku vodku

Rozpusťte 4 lžíce želatiny v horké vodě. Jakmile se rozpustí, přidejte šťávu z grepu a limetky, perlivou vodu a vodku a dobře promíchejte. Nalijte do formiček a nechte alespoň půl hodiny v lednici.

Tipy:

Do směsi přidejte prášek Acerola, který je silným zdrojem vitaminu C.
Použijte ideálně filtrovanou vodu. Místo vody můžete použít i vodu z mladého kokosu, která dodá tělu elektrolyty. Experimentovat můžete také s různými fermentovanými limonádami místo vody nebo kombuchou, získáte tak probiotické želé gumídky.

Jakou želatinu použít? Základní surovinou pro výrobu těchto bonbónů je želatina. Místo sáčku ze supermarketu raději sáhněte po želatině od zvířat, která se během svého života volně pasou na trávě. Najdete ji pod označením Pasture-raised and Grass-fed. Seženete ji ale jen ve specializovaných obchodech nebo na e-shopech.

Bonbóny s rostlinnou želatinou

Bonbony vyrobené s pektinem se nechladí jako ty se želatinou. Místo toho se nechají při pokojové teplotě sušit nejlépe jeden den.
Bonbony vyrobené s pektinem se nechladí jako ty se želatinou. Místo toho se nechají při pokojové teplotě sušit nejlépe jeden den. | Zdroj: Shutterstock

Budete potřebovat:

  • 250 g čerstvého ovoce, například rybízu, malin, manga nebo kiwi
  • 250 g třtinového cukru
  • Šťáva z 1/3 citronu
  • 10 g pektinu (rostlinná želatina)
  • Na dochucení: cukr krystal a kyselina citronová

Ovoce zbavte lístků a stopek, omyjte ho a odšťavněte (nebo rozmixujte). Poté přepasírujte, abyste se zbavili malých jadérek nebo zrníček. Šťávu nalijte do rendlíku a vmíchejte stejné množství cukru, jaké máte objem šťávy (1:1). Méně cukru znamená nižší stupeň želírování. Pro dokyselení přidejte šťávu z citronu, která také přispívá k lepší funkci pektinu. Do směsi metličkou přimíchejte pektin v poměru 4 gramy práškového pektinu na 100 ml směsi.

Neustále míchejte, dokud směs nepřijde k varu, a pak ještě pár minut povařte. Směs postupně začne houstnout. Ideálně by měla dosáhnout teploty 110 °C, kdy u pektinu dochází k procesu želírování. Odstavte a nalijte do připravené formy. Nechte vychladnout při pokojové teplotě nebo pro urychlení dejte do lednice. Hotové želé obalte ve směsi krystalového cukru s kyselinou citronovou. Bonbóny vyrobené s pektinem se nechladí jako ty se želatinou. Místo toho se nechají při pokojové teplotě sušit nejlépe jeden den.

Tip: Pokud formu jemně vymažete slunečnicovým olejem, budou bonbóny krásně lesklé.

Co použít na výrobu gumových bonbónů

Živočišná želatina (vepřová nebo hovězí): Nesmí projít varem, jinak ztratí želírovací schopnost. U potravin, jako je kyselejší ovoce (ananas, rybíz, kiwi) nebo po přidání kyseliny citronové nemusí ztuhnout, protože obsahují specifické enzymy, které brání ztuhnutí. Želatina v plátcích se nejdříve musí namočit do studené vody, aby nabobtnala. Poté se vyždímá, přidá do směsi a jemně zahřeje do jejího roztavení. Bonbóny vyrobené se želatinou nikdy nemrazte.

Poměr: 2 gramy želatiny v prášku na 100 ml tekutiny.

Pektin: Jedná se o rostlinnou želatinu vyrobenou z citrusových plodů. V kombinaci s vysokým podílem cukru vytváří gel. Podíl cukru by měl tvořit 50–80 % z celkového objemu (tedy kolik ovoce, tolik cukru). Pro želírování je třeba pektin v ovocné šťávě zahřát na minimálně 110 °C. Aby ztuhnul, je třeba přidat kyselinu citronovou nebo šťávu z citronu, která zahájí tuhnutí.

Poměr: 4 gramy pektinu na 100 ml tekutiny.

Agar-agar: Jedná se o želatinu z mořských řas, často používanou v asijských pokrmech. Želíruje lépe než želatina a je pevnější. Tuhne velmi rychle při pokojové teplotě. Při některých surovinách, které obsahují bromelain, ztrácí želírovací schopnost. Ovoce se proto doporučuje převařit, čímž se tyto enzymy odstraní. Před použitím nechte agar nabobtnat ve studené vodě a poté se zbytkem směsi přiveďte k varu a vařte 2–3 minuty.

Poměr: 1 gram agaru v prášku na 100 ml tekutiny.

Probiotické želatinové bonbóny

Rozdělte do silikonových formiček nebo do skleněného pekáče či formy vymazané olejem.
Rozdělte do silikonových formiček nebo do skleněného pekáče či formy vymazané olejem. | Zdroj: Shutterstock

Budete potřebovat:

  • 300 g mražených višní nebo jiného ovoce
  • ¼ hrnku vodního kefíru
  • 4 lžíce želatiny
  • 3 lžíce medu nebo javorového sirupu
  • 1–2 lžičky prášku Acerola (pokud nemáte, vynechte)

Želatinu nechte nabobtnat ve 4 lžících studené vody. Višně rozmrazte, rozmixujte a dejte do rendlíku. Zahřejte a poté vmíchejte želatinu. Míchejte, dokud se zcela nerozpustí. Po vychladnutí směs přidejte med, acerolu a vodní kefír. Rozdělte do silikonových formiček nebo do skleněného pekáče či formy vymazané olejem.

Z ovocné šťávy

Budete potřebovat:

  • 1 a ½ hrnku ovocné či zeleninové šťávy (čerstvé/lisované/kupované… záleží na vás)
  • 4 lžíce želatiny v prášku
  • 2–4 lžíce medu či stévie (pokud je šťáva sladká, nemusíte přidávat vůbec)
  • ½ lžičky vanilkového extraktu
  • 1 lžíce dalších zdravých složek v prášku, jako je například vitamin C, hořčík apod. (volitelné)

Tipy na kombinace šťáv

Červená: jahody, mrkev, červená řepa a trochu citronové šťávy.
Oranžová: mrkev, pomeranč, zázvor a mango džus.
Žlutá: žlutá hruška, žluté jablko, žlutá paprika a řepa (ananas nepoužívejte, želatina by neztuhla).
Zelená: kapusta, kiwi, okurka, zelené jablko a hroznové víno.
Fialová: ostružiny, borůvky, jablko, trocha červené řepy a zelí.

Šťávu nalijte do kastrůlku a zasypte želatinou. Nechte želatinu vsáknout a teprve poté promíchejte. Nyní zahřejte na středním plameni, ale nikdy nevařte, jinak by šťáva ztratila vitaminy. Snižte teplotu a vmíchejte ostatní složky. Směs rozlijte do forem a nechte 2–3 hodiny vychladnout. Poté vyklopte nebo nakrájejte na menší kostičky. Trvanlivost je 23 týdny.

Text: Veronika Poláčková
Foto: Shutterstock
Zdroj: https://www.zijemehomemade.cz/gumovy-medvidci-s-matchouvideorecept/