Jarní péče
V dubnu je třeba zkontrolovat elektrickou instalaci – její bezchybné fungování. Pokud jste v zimě používali ohřívač, po skončení mrazů ho vyjměte z vody a namísto něj instalujte ponorné čerpadlo. Můžete začít s krmením ryb – prospěje jim rozmanitá strava. Pokud chcete doplnit vodní rostliny, v květnu je ideální čas na jejich vysazování. Každé čtyři roky by se měly přerostlé lekníny rozdělit a přesadit. Rostliny přihnojte speciálními hnojivy na vodní rostliny (tablety, sáčky).
Letní péče
Pro udržení stálé výšky hladiny, která během letních horkých dnů klesá odpařováním, je nezbytné zabezpečit přítok vody do nádrže. Je důležité, aby přitékající voda nebyla příliš chladná a chlorovaná. Zabezpečit to může přítok přes přípravnou nádrž, kde se voda přirozeně ohřeje a odstátím zbaví chlóru, pokud se na doplňování použije pitná voda. Můžete pokračovat i s výsadbou rostlin.
Podzimní péče
Ořežte a odstraňte odumírající a přerostlé rostliny, ne však stonky vodních rostlin pod hladinou. Pravidelně odstraňujte napadané listí ze stromů – zde pomůže síť nad jezírkem. Před příchodem prvních mrazů přemístěte choulostivé rostliny, jako je například kotvice či vodní hyacint, do kbelíků s vodou a umístěte je na chladné místo. Vyjměte a zazimujte i ponorné čerpadlo.
Zimní péče
V tomto období budete mít s jezírkem nejméně práce. Ryby nepřikrmujte. Při chovu volte hloubku jezírka od 80 do 130 cm, aby mohli živočichové u dna přezimovat (z mělčího jezírka je nutné je na zimu vyjmout). Na zamrzlé vodní hladině je nutné udělat otvor, aby mohly ryby dýchat. Výborným pomocníkem během chladných měsíců je ohřívač vody nebo plovák z polystyrenu proti zamrznutí hladiny jezírka.
12 problémů jezírka a jejich řešení
1 Nadměrná tvorba řas
Řasy jsou neoddělitelnou součástí biologické rovnováhy zahradního jezírka. Příčiny jejich nekontrolovatelného růstu spočívají většinou v nadměrně vysoké koncentraci živin ve vodě a vysoké hodnotě pH.
Řešení: Snižte přísun živin pravidelným odstraňováním odumřelých částí rostlin a listů z jezírka. Měli byste zamezit nadměrnému krmení ryb a jejich zbytečnému rozmnožování. Osvědčeným a zároveň dobrým lékem na řasy je větší výsadba pobřežních a vodních rostlin. Ty těží z vody výživné látky a zastiňují jezírko, čímž inhibují metabolismus škůdců. Proti plovoucím řasám, které mění barvu vody na zelenou, pomáhá i filtrační systém. Z krátkodobého hlediska mohou pomoci i speciální přípravky proti řasám.
2 Okřehek v hojnosti
Rostlina lentikulárních plovoucích listů kolonizuje místní vody a obvykle se do zahrady dostává neúmyslně. V jezírkách bohatých na živiny se okřehek (Lemna) šíří po celé oblasti v krátkém čase. Výsledkem je, že se do jezírka dostane příliš málo světla, což zabraňuje výměně plynů a brání rozvoji živočichů a vodních rostlin.
Řešení: Odstraňte okřehek v raném stádiu.
3 Nesprávné pH hodnoty vody
Ideální pH je mezi 6,8 a 7,5. Pokud je hodnota příliš vysoká, může se korigovat dolů pomocí kapalných činidel, jako je „pH mínus“. V opačném případě se používá „pH plus“. Abyste věděli, který přípravek na úpravu vody potřebujete, otestujte ji pomocí pH testeru. Takto zjistíte i tvrdost vody.
Řešení: Pokud jsou hodnoty příliš vysoké, pomáhá nahradit část vody z vodovodního kohoutku nebo filtrovanou dešťovou vodou. Po výměně vody můžete očekávat, že se rybník na chvíli zakalí. Po několika dnech se však voda opět vyčistí. Příliš nízké hodnoty je možné zvýšit pomocí speciálních přípravků.
4 Díry na listech leknínů
Dávejte pozor na mšice a brouky na leknínech. Brouci se objevují ve dvou formách. Jako hnědí dospělí jedinci dlouzí 1 cm a jako černé housenky, které zanechávají na listech nevzhledné stopy. Objevují se většinou v květnu.
Řešení: Napadené listy odstraňte a pravidelně sbírejte vajíčka na listech, abyste zabránili líhnutí nových larev.
5 Bujné lekníny
Aby se lekníny mohly dobře vyvíjet, měli byste při nákupu zohlednit velikost a hloubku svého jezírka. Pokud jsou v mělkých zónách vysazené silné odrůdy, listy se hustě hromadí na sebe a zakrývají květy. Pokud jsou naopak odrůdy na mělkou vodu příliš nízké, jejich růst je inhibovaný, a rostliny mohou dokonce časem odumřít.
Řešení: Lekníny přesaďte do správné hloubkové zóny jezírka. Nejlepší doba na přesazování je od dubna do srpna.
6 Klesající hladina vody
Rostliny rostoucí v okolí jezírka, hlavně ty v mělké bahenní zóně, mohou časem svým růstem poškodit jezírkovou fólii. Za ztrátu vody v jezírku mohou být odpovědné dlouhodobé horké dny, během nichž se voda z jezírka velmi rychle vypařuje. V takovémto případě chybějící vodu v malých dávkách doplňujte.
Řešení: Ořežte rostliny a kořeny, které vyčnívají do vody, zkontrolujte fólii a opravte trhlinu. Opravit ji můžete pomocí fóliové zátky, kterou připevníte teplovzdušnou pistolí nebo speciálním lepidlem.
Tip na článek: Přírodní jezírka jako náhrada za bazén
7 Pěna plovoucí na vodě
Příčinou může být nedostatek kyslíku, mnoho organických látek ve vodě (například pylu) nebo i jiná kontaminace vody.
Řešení: Pokud je pěny příliš mnoho, vyměňte část vody (ne více než 20 %) nebo použijte enzymatické protipěnivé činidlo. Zkontrolujte také tvrdost vody a obecně se vyhněte nadměrnému přísunu živin z krmiva pro ryby nebo hnojiva.
8 Jezírko se stále více zanáší
Bez pravidelné údržby by každé jezírko dříve či později zaniklo. Proto pamatujte na jeho pravidelnou každoroční podzimní údržbu.
Řešení: Koncem podzimu důkladně prosvětlete celý okraj jezírka. Během řezu můžete vyhodnotit, které rostliny ponechat a které odstranit, případně nahradit novými. Velkoryse vyčistěte a zřeďte rostliny, které jsou už přerostlé. Odstraňte z nich část kořenů a všechny boční odnože. Všímejte si růstového chování jednotlivých druhů a do výsadbových košů umístěte všechny velmi se rozrůstající rostliny. Ke znečištění jezírka přispívá kromě nekontrolovaného růstu rostlin i bahno usazené na dně jezírka. Proto nezapomínejte pravidelně čistit hladinu vody od opadaných listů, pylu a odumřelých částí rostlin.
9 Žluté listy
Pokud listí vodních rostlin během vegetačního období žloutne, může to mít několik příčin.
Nesprávná hloubka vody: Umístěte rostlinu do určené zóny jezírka.
Nemoc nebo škůdce: Odstraňte postižené části rostliny nebo celou rostlinu, pokud je silně infikovaná.
Nedostatek živin: Přesaďte rostliny do vhodného substrátu nebo ke kořenům vložte kužel hnojiva.
10 Kalná voda
K zabarvení obvykle dochází v důsledku explozivního nárůstu plovoucích řas a mikroorganismů, jakož i v důsledku vstupu nečistot a plovoucích částic. Problém se může zhoršovat i výměšky domácích zvířat. Pokud jste jezírko nedávno založili, zakalená voda je prvních několik dní úplně normální.
Řešení: Používejte filtrační systémy a sběrače, které odpovídají velikosti jezírka a množství ryb. Preventivní opatření má zabránit nadměrnému vstupu živin a regulovat příliš vysokou hodnotu pH.
Náš tip: Nejdůležitější částí jezírka je vhodně zvolená filtrace a technika, pomocí níž dokážete z vody odstranit dostatek nežádoucích látek. Velmi efektivně je odbourávají užitečné bakterie, které mají ideální podmínky na život ve filtračních materiálech. Specializované firmy vám dokážou poradit s výběrem vhodné techniky, případně vybudovat celý systém.
11 Ryby lapající po dechu
V letních měsících se mělká jezírka rychle zahřívají a obsah kyslíku klesá. Pokud prudce klesne, ryby se dostanou na povrch jezírka a začnou absorbovat kyslík ze vzduchu u hladiny.
Řešení: Vypusťte z jezírka trochu vody a přimíchejte k ní studenou vodu z kohoutku. Z krátkodobého hlediska pomáhají i kyslíkové aktivátory rozptýlené do vody. Z dlouhodobého hlediska byste měli zajistit přiměřené zastínění a zabránit zbytečnému vstupu živin. Pozitivní vliv na obsah kyslíku mají i vodní útvary a provzdušňovače jezírek.
Aby ryby v létě netrpěly, je vhodné do jezírka umístit vhodný provzdušňovací systém nebo vodu v jezírku mírně ochlazovat.
12 Příliš mnoho šneků
Vodní šneci žijí zpravidla na odumřelých rostlinných materiálech a pomáhají tak udržovat rybník čistý. Zdravé rostliny jedí pouze tehdy, když se vyskytují ve velkém počtu. V takovém případě nadbytečné šneky vylovte.
Text: redakce, Ľubica Lešinská
Foto: isifa/Shutterstock, iStock
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů