Zahrada

Chcete pěstovat fazol keříkový? Zasaďte ho včas a mějte úrodu celé léto

Pěstování fazolu pomáhá v půdě zvýšit obsah dusíku. Je proto výbornou předplodinou pro jiné zeleninové druhy. Z fazolu keříčkového, který má krátkou vegetační dobu, zužitkujeme mladé lusky i suchá semena. V zahradě nám nezabere moc místa, snadno se pěstuje a dařit se mu bude i ve větších květináčích.

fazol keříčkový
Zdroj: Shutterstock

Výsev

Osivo fazolu keříčkového (Phaseolus vulgaris, var. nanus) vyséváme v teplejších lokalitách už koncem dubna, jinak běžně od začátku května. Ideální je, když je v době výsevu přibližně 20–22 °C a zahřátá je i půda. Do studené půdy nevyséváme.

Vyséváme do řádků nebo hnízd, do každého dáváme alespoň čtyři semena, 5 cm hluboko. Před výsevem je můžeme i namočit.V době výsevu by měla být půda dostatečně vlhká. Na pěstování vybíráme slunná nebo polostinná místa se středně těžkou, kyprou a humózní půdou. V rámci přípravy půdy nepoužíváme chlévský hnůj.

Fazol nepěstujeme v příliš kyselých ani velmi zásaditých půdách, ideální jsou neutrální půdy. Vhodnou předplodinou jsou různé druhy zeleniny kromě luštěnin.

Výsev: duben – červenec
Sběr: červen – září
Výška a šířka: 35 × 30 cm
Vzdálenost výsadby: v řádcích vyséváme 15–20 cm od sebe, mezi řádky necháme odstup 30 cm

pěstování fazole
Zdroj: Shutterstock

Pěstování

Půdu udržujeme vlhkou. Když je dlouho deštivo, můžeme porost preventivně postříkat proti houbovým chorobám. Půdu okolo rostlin kypříme, ale jen než začnou kvést. Na začátku kvetení rostliny přihnojíme.

Sběr a skladování

Sbíráme mladé a dužnaté lusky, dlouhé 15 cm, pravidelně, asi jednou za týden. Mladý lusk se dá snadno zlomit. Lusky skladujeme nejdéle týden v ledničce. Pokud chceme sbírat semena na sušení, sbíráme později, když lusky schnou, semena jsou už vybarvená, vyzrálá a pevná. Lusky dosušíme, semena vyloupeme a uskladníme v zavřených sklenicích.

Využití

Z mladých lusků můžeme připravit polévky, zahuštěné omáčky, opékat je nebo dusit, podávat jako přílohu k jídlům. Ze suchých semen po namočení a povaření můžeme připravit mnoho druhů jídel.

fazol keříčkový v kuchyni
Zdroj: Shutterstock

Choroby a škůdci

Fazol napadají mšice. Objevit se může i padlí nebo antraknóza. Na rostlinách se vyskytuje i bakteriová skvrnitost nebo virové onemocnění. Často je přenášejí mšice, proto je důležité zaměřit se na jejich likvidaci.

TIP: Vysévat můžeme postupně až do konce června nebo začátkem července, čímž si prodloužíme sběr.

Odrůdy

BLANCHE

Jde o středně ranou až ranou odrůdu. Hodí se na sběr mladých lusků (na zeleno) i na sběr suchých semen. Má žluté lusky.

SIGMA

Jde o poloranou výnosnou odrůdu, která je určena pro sběr celých mladých lusků. Lusky jsou zelené.

BLAUHILDE

Velmi zajímavá a atraktivní fialová odrůda, která bohatě rodí. Lusky jsou masité a dlouhé do 30 cm.

BERGGOLD

Tato odrůda má žluté lusky, je velmi úrodná. Lusky se hodí na okamžité zpracování i konzervování mražením.

Text: redakce, Monika Šestinová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Zahrada prima nápadů