Jeden stonek
Vhodné pro: větší plody
Metoda: Jedná se o běžný způsob pěstování kolíkových odrůd. Hlavní stonek přivazujeme k opoře a odstraňujeme zálistky, díky čemuž stonek sílí.
Výsledky: Ve srovnání s ostatními metodami lze očekávat nižší úrodu, zato jsou jednotlivé plody větší. Rostliny trpí v příliš horkém a suchém létě.
Jak rostlina roste, přivazujeme ji postupně k opoře, čímž podpoříme zpevnění hlavního stonku.
Dva stonky
Vhodné pro: vysoké výnosy
Metoda: Rostlinu vysadíme mezi dvě opory. Nejdříve přivážeme hlavní výhon, poté k druhému kolíku přivážeme první rostoucí zálistek. Ostatní zálistky, které se vytvářejí, průběžně odstraňujeme.
Výsledky: Lze očekávat vysokou úrodu, výrazně více plodů, než když pěstujeme pouze jeden stonek. Jednotlivé plody jsou však menší. Rostliny trpí v příliš horkém a suchém létě.
Při tomto způsobu pěstování zvětšíme doporučené rozestupy.
S větší dávkou půdy
Vhodné pro: silný růst
Metoda: Když osázené rostliny dosáhnou přibližně 40 cm, odstraníme nejníže položené listy. Kolem stonku obtočíme alespoň ve dvou vrstvách mírně navlhčený pás kartonu a upevníme například drátem. Vyplníme kompostem.
Výsledky: Rostliny rychleji rostou a ve srovnání s ostatními metodami pěstování jsou již v červnu největší. Netrápí se až tak suchem a jako první produkují plody.
Dodatečná dávka kvalitní půdy znamená pro rostliny více živin.
Ponořování sazenic
Vhodné pro: odolnost proti suchu
Metoda: Při výsadbě sazenicím odstraníme spodní listy, připravíme v půdě rýhu a sazenici položíme. Zahrneme půdou. Vršek rostliny opatrně ohneme a přivážeme ke kolíku. Asi 15 cm stonku by mělo být ponořené v půdě.
Výsledky: Ze stonku v půdě porostou kořeny, čímž dosáhneme většího kořenového systému. Díky tomu jsou listy krásně vybarvené a i úroda je velmi dobrá. Rostliny si umí lépe poradit i s vysokými teplotami.
Text: redakce
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Zahrada prima nápadů