Poradna Zahrada

Hálky na rostlinách: Co jsou zač a jak proti nim bojovat?

Dotaz: Jaká houba napadla naše rostliny. Na listech stromů i keřů se objevily puchýřky, jsou jich snad stovky. Někde jsem ale slyšel i o jakýchsi hálkách od brouků, je to nakonec ono? Pavel B., Prčice

hálky roztočů na lípě

Co jsou hálky a jak vznikají

Na mnohých rostlinách se často objevuje místní zduření na výhonech, listech či řapících. Tyto útvary se nazývají hálky (Cecidie) a jsou živočišného původu. Podnět k tvorbě vzniká vpichem při kladení, působením enzymů vajíčka i jiných látek při sání a žíru hmyzu, roztočů a háďátek. Schopnost reagovat na uvedené vlivy tvorbou hálek mají pouze mladá vyvíjející se pletiva rostlin. Tvar bývá velice rozdílný od bradavičnatých, kapsovitých, komůrkovitých tvarů až po abnormální zduřelé části pletiv, řapíků, kroucení řapíků a zbytnění pupenů nebo poupat. Některé hálky mohou být nápadné, ale naprosto neškodné. Jsou to zvláště hálky mšic na řapících listů, kulovité hálky bejlomorek a žlabatěnka listech lípy, buku, dubu a měchýřkovité hálky pilatek na listech vrb. Larvy krytonosce zelného tvoří kulovité, komůrkovité hálky na kořenech brukvovité zeleniny. Vznikají zmnožením nebo zvětšením buněk před čelem larvy, která proniká do pletiv.


Kdy jsou hálky škodlivé

Často jsou na první pohled zaměnitelné s houbovým onemocněním  – nádorovitostí košťálovin. Škodlivé jsou hromadné výskyty bradavicovitých hálek s plsťovitými chloupky, nebo puchýřovité hálky v listech hrušní, ořešáků, slivoní a vinné révy, které způsobují škodlivé druhy roztočů z čeledi Eryiophiidae. Pupenové hálky vlnovníka rybízového vznikají vlivem sání roztočů uvnitř pupenů.

Jak zamezit jejich tvorbě

Zamezení v tvorbě hálek spočívá v likvidaci primárního škůdce. U ovocných stromů a révy vinné je velice účinné použití biologické ochrany pomocí dravého roztoče Typhlodromus pyri, který je dodáván v zimním období v klidovém stádiu v plstěných pásech. Z chemické ochrany je možná aplikace přípravku Vertimec. Aplikace však musí být provedena včas, případně opakovaně, neboť v okamžiku ukrytí škůdců v hálkách je účinnost nulová z důvodu neproniknutí do vnitřního prostoru.

Text a foto: Ing. Ludmila Dušková, Jan Kopřiva

Zeptejte se

Máte nějakou otázku ze zahrady? Nevíte jaké nemoci nebo škůdci napadli Vaše rostliny? Potřebujete poradit s pěstováním, množením, řezem stromů a jinými zahrádkářskými pracemi? Zeptejte se našich odborníků. Na otázky odpovídají odborníci s mnohaletou praxí v oboru zelinářství, ovocnářství, okrasné zahrady či bioochrany. Otázky pište na e-mail poradnarpn@jagamedia.cz.