Zahrada

Jak a kdy řezat dřeviny: Tyto dvě techniky řezu byste měli znát!

Na optimální době řezu keřů se neshodnou ani odborníci. V zásadě se keře mohou řezat po celý rok.

stříhání stromů
Zdroj: Shutterstock

Výhodou zimního řezu je však to, že rostliny při řezu neztrácejí tolik zelené hmoty, protože v zimě nemají listy. Navíc jsou tehdy všechny větve pěkně přehledné. Letní řez má zase tu výhodu, že se rány na dřevě hojí o dost rychleji.

Pokud chcete keře seříznout, neměli byste s tímto úkonem příliš dlouho otálet. I když je třeba začít, až pominou trvalejší mrazy, určitě nečekejte až do tří zmrzlých.Při pohledu na samotnou rostlinu zjistíte, kdy je správný čas na její řez. Pozorujte všechny její vegetační fáze! Ty keře, které v zimě tvoří nové pupeny a kvetou v prvních měsících roku, jako například zlatice, řežte až po odkvetení.

Ranějším řezem byste odřízli dlouho očekávanou násadu květních pupenů. Dřeviny, které kvetou v létě, jako například hortenzie či komule, vytvářejí květy jen na čerstvých letošních výhoncích. Tyto keře můžete tedy na jaře před novým růstem nebo až po posledním mrazu výrazně seříznout na délku 5 až 10 cm nad zemí.

Stručný přehled technik řezu

V závislosti na tom, jak je keř starý či jaký růst vykazuje, se používají různé techniky řezu:

Čisticí a prosvětlovací řez

Mírným prosvětlením koruny udržovacím řezem zajistíte na jaře a v létě kvetoucím keřům bohaté kvetení. Každé dva až tři roky byste měli po odkvetení odstranit nejstarší výhonky těsně nad zemí. Zajistíte tím, že keře vydrží dlouho krásné, ve formě a bohatě kvetou. Pokud se na starém výhonku objevil dlouhý silný mladý výhonek, můžete zkrátit i ten. Všechna energie potom půjde do dalšího rozvětvování. U dlouhých, nerozvětvených výhonků se doporučuje zkrácení o jednu až dvě třetiny jejich délky. Ty se potom v průběhu sezóny rozvětvují, koruna houstne a přináší víc květních výhonků.

Zmlazovací řez

Pokud vaše keříky nebyly řezané vůbec nebo byly roky řezané nesprávně, můžete je vrátit do formy silným zmlazovacím řezem. Celá koruna se odstraní do výšky 20 až 40 centimetrů nad zemí a obnoví se z nejsilnějších dorůstajících výhonků.

stříhání rostlin
S řezem levandule byste měli začít tehdy, když na ní začnou vyrůstat nové výhonky. | Zdroj: David Hurrion

Raný jarní řez: v létě kvetoucí keře

Okrasné keře kvetoucí v létě budou v nejlepší formě, pokud jim dopřejete každoroční zpětný (hluboký) řez brzy na jaře. Termín řezu si naplánujte co nejdříve po zimě za mírného počasí. Čím dříve keře seříznete, tím dřív se keře přizpůsobí novým podmínkám. Co nevidět na zbylých výhoncích vyženou nové pupeny, ze kterých se vyvinou výhonky nesoucí květní pupeny na novou sezonu. Silný zpětný řez keřů sice vytváří nerovnováhu mezi kořeny a korunou, ale nemusíte se bát, keř opět doroste s novou energií. To znamená, že nové výhonky budou obzvlášť dlouhé a silné, a květy přiměřeně velké a početné.

Vyšší v létě kvetoucí keře

Například komuli Davidovu (Buddleja Davidii) nebo modře kvetoucí perovskii (Perovskia abrotanoides) nejlépe zkrátíte ostrými zahradními nůžkami. Dbejte na to, aby z každého výhonku z předcházejícího roku zůstal jen krátký pahýl s maximálně dvěma pupeny. Pokud se keř lety příliš zahustí, jednotlivé výhonky – nejlépe ty slabší – úplně odstraňte. Takto řezejte i ořechokřídlec (Caryopteris clandonensis), latnatec (Ceanothus x delilianus), hortenzii latnatou (Hydrangea paniculata), hortenzii stromkovitou (Hydrangea arborescens), slézovec durynský (Lavatera thuringiaca).

Trpasličí keře

Nízké v létě kvetoucí keře, jako například tavolník japonský, potřebují na začátku jara taktéž silný zpětný řez, aby mohly v létě bohatě kvést. Trpasličí keře mají velmi tenké výhonky a vzdálenost mezi pupeny je velmi malá. Přesný řez zde tedy není důležitý. Na seřezávání těchto dřevin můžete klidně použít ostré ruční nůžky na živý plot. Čím více zkrátíte staré výhonky, tím krásněji budou keříky v nové sezóně kvést. Orientačně doporučujeme zastřihnout rostliny asi na šířku ruky nad zemí. Takový typ řezu se vztahuje i na vřes obecný (Calluna vulgaris), mochnovec (Potentilla fruticosa) a levanduli (Lavandula angustifolia).

Řez po odkvetení: na jaře kvetoucí keře

Všechny na jaře kvetoucí keře vytvářejí květní puky v předcházejícím roce a kvetou na jednoletých nebo víceletých výhoncích. Řežou se přibližně každé tři roky po odkvetení, aby se zbytečně nezmenšil jejich nádherný vzrůst. Cílem řezu je odstranit nejstarší a poškozené větve, aby se uvolnilo místo pro vitální mladé výhonky, které ponesou bohatou násadu květů. Tento zásah se vykonává odstraněním celých výhonků.Do této skupiny keřů patří: sazaník (Calycanthus), trojpuk (Deutzia), zlatice (Forsythia), zákula (Kerria), kolkvície (Kokwitzia), zimolez (Lonicera), pustoryl (Philadelphus), růžovec (Rhodotypos), okrasný rybíz neboli meruzalka (Ribes), bez (Sambucus), tavolník (Spiraea, jen na jaře kvetoucí), pámelník (Symphoricarpos), šeřík (Syringa), kalina (Viburnum opulus ‚Roseum‘) a vajgélie (Weigela).

stříhání rostlin
Výhonky starších rostlin, můžete zkrátit až o jednu třetinu jejich délky. | Zdroj: David Hurrion

Tyto keře nevyžadují řez

Řez keřů dokáže zázraky, ale ne všem druhům skutečně prospívá, respektive některé keře pravidelný řez nevyžadují vůbec. Všechny cennější druhy nasazují krásné květy i bez tohoto opatření. Takové keře poznáte podle toho, že kvetou na jednoletém nebo víceletém dřevě a vyrůstají jen na koncových pupenech větví. Stejně tak nevyžadují řez ani všechny vždyzelené druhy keříků. I když ho snášejí celkem dobře, při řezu intenzivněji nekvetou. Druhy příbuzné ovocným dřevinám, jako jsou jeřabiny, byste měli prosvětlit, když je jejich koruna příliš zahuštěná.

Pravidelný řez nevyžadují tyto druhy: okrasný javor (Acer), muchovník (Amelanchier), dřín (Cornus, okrem C. alba), lískovníček (Corylopsis), lýkovec (Daphne), brslen (Euonymus), fortegila (Fothergilla), halézie (Halesia), vilín (Hamamelis), štedřenec (Laburnum), magnolie (Magnolia), blýskalka (Photinia), sturač (Styrax).

Časté otázky

Které keře můžete řezat?

Nejlepší čas na silný zpětný řez v létě kvetoucích keřů je právě teď. Tyto keře sice můžete řezat už na podzim, ale dřeviny tak budou o dost víc vystavené poškození mrazem, a následně nebudou tak bohatě kvést. V závislosti na podnebí a počasí je správný čas na řez keřů mezi lednem a březnem.

Jak správně řezat?

Dobrý růst a bohaté kvetení určuje nejen správný termín řezu, ale i způsob. Silné větve je lepší zkracovat pilou, aby se větev neroztřepila, ale čistě odřízla. Velké rány byste měli zatřít štěpařským voskem. Pokud jsou malé hladké rány co nejblíže ke kmeni, rostlina ránu sama uzavře. Při řezu odstraňte i všechny odnože, které snadno vysychají a poskytují ideální vstupní brány pro škůdce a choroby.Rozhodne byste měli odstranit i větve, které jsou už napadené škůdci, a odřezky v žádném případě nedávat do kompostu. Je lepší je vyhodit do koše na bioodpad nebo je ihned spálit, aby se škůdci nešířili dále v zahradě. 

stříhání keřů
Stálezelené keře řez nevyžadují, i když ho snášejí velmi dobře. | Zdroj: David Hurrion

Jaké nářadí je na řez nejvhodnější

Abyste při řezu zbytečně netrápili svoje okrasné keříky, růže a ovocné dřeviny, je třeba mít přichystané ostré a čisté nářadí. Zahradní nůžky musí výhonky stříhat čistě bez toho, aniž by je roztřepily.

GALERIE

Text: Jana Komadelová
Foto: Isifa/shutterstock, David Hurrion
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů