Zahrada

Jak na zahradě omezit spotřebu plastů?

Spotřebu plastů se určitě vyplatí co nejvíc snížit. I tak si ale určitě můžete ponechat několik kusů svého oblíbeného nářadí nebo pomůcek, o které se budete pečlivě starat.

Recyklovatelné nádoby na rostliny
Zdroj: Shutterstock

O své plasty se pečlivě starejte

Většina plastových pomůcek používaných na zahradě se mnohdy nedá ani recyklovat, proto se o ně vyplatí důkladně starat, aby se spotřeba plastů snížila. Snažte se je skladovat ideálně pod přístřeškem mimo dosah slunečních paprsků, které by způsobovaly jejich křehnutí. Během zimy je nenechávejte v mokru. Poškození pak zabráníte skladováním na policích.

Plastové zahradní náčiní
Zdroj: Shutterstock

TOP TIP: Plasty, u kterých je to vůbec možné, recyklujte ještě předtím, než se začnou lámat a drolit. Právě v tu chvíli se totiž jejich mikročástice dostávají nenávratně do životního prostředí, kde kontaminují vodu i půdu.

Vyrobte si vlastní květináče

Plastové květináče se dají nahradit například sadbovači z rašeliny nebo tabletami Jiffy. Pokud ale eticky nesouhlasíte s těžbou rašeliny, pak sáhněte i po papírových alternativách. Například hrách nebo okrasný hrachor můžete vysévat do roliček od toaletního papíru, které naplníte výsevním substrátem.

Sazeničky pak můžete vysadit i spolu s tímto papírovým „květináčkem“. Vysévat se ale dá také do kartonů primárně sloužících pro uskladnění vajec.

TOP TIP: Ekologicky šetrné květináče vyrobíte z krabicového kartonu. Stačí si vystřihnout potřebný rozměr a boční stěny slepit papírovou páskou.

Nakupujte s rozmyslem a sniží se spotřeba plastů

Celosvětová spotřeba plastů je otázkou vědomé volby. Je na každém z nás, jaké výrobky koupíme a v čem budou zabaleny. Dejte přednost nářadí ze dřeva či kovu, které se dají opakovaně opravovat. Plastové cedulky k rostlinám vyměňte za ty dřevěné a balené v papírovém obalu. Místo plastových provázků volte přírodní nebarvené lýko nebo provázek z přírodních vláken.

Plastové konve
Zdroj: Shutterstock

TOP TIP: Dejte „zelenou“ nákupu z druhé ruky. Mnohdy tak získáte kvalitní nářadí nebo pomůcky za nízkou cenu, všechno navíc s nižší uhlíkovou stopou.

Praktické zásobníky na vodu

Plastové konve na zalévání mají hned dvě velké výhody. Jsou lehké a vydrží dlouho v dobré kvalitě. Ale i ony se časem rozbijí, což bude ta nejlepší doba pro jejich nahrazení konvemi z kovu. Vodu na zalévání zachytávejte pokud možno ve velkém objemu. I tak se může snížit spotřeba plastů.

TOP TIP: Ačkoliv k tomu v dnešní době slouží hlavně velkokapacitní jímky z plastu zabudované pod povrch půdy, i tak můžete vodu zadržovat třeba i do nepoužívaných plechových van nebo žulových koryt.

Vyrobte si vlastní kompost i substrát

Při výrobě kompostu se nemusíte nutně spoléhat jen na plastové kompostéry. Dobrou volbou jsou i kompostéry ze starého nebo čerstvého dřeva. Kompostovat se ovšem dá i na velkých hromadách, na které postupně ukládáte biologicky rozložitelné materiály z domácnosti i zahrady.

Vlastní kompost
Zdroj: Shutterstock

TOP TIP: Z dílu dobře rozloženého kompostu, dílu zeminy a polovičního dílu písku si namícháte výsevní substrát. Výrobou vlastního kompostu i substrátů výrazně snížíte spotřebu plastových obalů, do kterých se tyto produkty balí.

Nakupujte prostokořenné rostliny

Další možností, jak snížit potřebu plastových výrobků, je nákup prostokořenných rostlin. Ty jsou k dostání brzy na jaře a potom na podzim. U nás se takto nejčastěji prodávají ovocné stromky nebo okrasné keře určené pro založení živých plotů.

Jako prostokořenné ale seženete také sazenice jahodníku nebo některých vodních rostlin. Na jaře a na podzim můžete pořídit také balové stromy. Jejich kořenový systém je zajištěný jen pletivem a jutou, i tady se tedy bez plastu obejdete.

TOP TIP: Po převozu domů namočte kořenový systém prostokořenné sazenice na hodinu do vody. Poté ji co nejdřív vysaďte a opět důkladně zalijte.

Využijte zdroje z vlastní zahrady, aby se snížila spotřeba plastů

Na zahradě si často poradíte sami s ryze přírodními zdroji. Tekutá hnojiva pro náročnou zeleninu si snadno vyrobíte například ze slepičinců nebo z planě rostoucích bylin. Bylinný zákvas tak může vzniknout například z všudypřítomné kopřivy, vratiče nebo kostivalu.

Kopřivy
Zdroj: Shutterstock

TOP TIP: Plastové tyčky k zelenině nahradíte například bambusem nebo pruty z lísky obecné. Náhradou za kupovaný provázek jsou pak dlouhá vlákna z listů lnu novozélandského (Phormium tenax).

Vypěstujte si vlastní zeleninu

K ochraně životního prostředí přispívá každý pěstitel ovoce a zeleniny. Nejen že při péči o zahradu nemusí používat žádné komerční substráty, hnojiva ani postřiky balené v plastu, ale zároveň se obejde i bez plastových obalů, do kterých se kvůli hygienickým předpisům balí spousta prodávaných plodin.

TOP TIP: Bez plastových obalů se neobejdou ani některé bylinky, salátové okurky nebo „baby leaf“. I tyto produkty si můžete vyškrtnout z nákupního seznamu.

Eko fakta – spotřeba plastů

  • Plastovému odpadu může trvat až tisíc let, než se úplně rozloží na mikročástice.
  • Plastové mikročástice se z vody nedají odstranit běžnou úpravou. Je to ale možné například uhlíkovým filtrem nebo nanofiltrací.

Fotogalerie

Text: Ing. Lucie Peukertová
Foto: Shutterstock
Zdroj: časopis Zahrada prima nápadů