Zahrada

Jak rychlit cibuloviny aneb Načasujte si jejich kvetení

Abychom se květy cibulovin mohli potěšit už na Vánoce nebo v předjaří, je začátek podzimu ideálním obdobím na přípravu.

Klíčení cibulovin
Zdroj: Shutterstock

Rozkvetlé cibuloviny v květináči vnesou do zimního interiéru osvěžující závan jara. Jejich kvetení přitom dokážeme načasovat. Například, přibližně 7 týdnů trvá, aby rozkvetly narcisy, voňavé hyacinty a oblíbené tulipány. S jejich „sázením“ začínáme už v tomto období. Když kromě těch nejznámějších použijeme i méně známé druhy či odrůdy cibulovin, zabezpečíme si postupné kvetení prakticky během celé zimy, od nejranějších krokusů až po česneky.

Některé cibule, například narcis a zornice, potřebují jistý čas strávit na tmavém místě, aby byly schopné začít růst, druhy pocházející z chladnějších klimatických oblastí, jako jsou hyacinty, krokusy a modřence, musí jistý čas strávit v chladu, a to při teplotě maximálně 7 °C. Umisťujeme je na tmavé a chladné místo, například do ledničky, sklepa nebo nevytopené garáže. Po 8 až 12 týdnech v chladu a tmě se začnou pomalu rozvíjet jejich kořeny. Jejich následné přemístění na světlé a teplejší místo na 3 až 4 týdny v nich probudí „pocit“ opravdového jara, který potřebují ke startu.

Výsledné stanoviště květináčů s cibulovinami má být teplé, nepřetopené, světlé, ale ne na přímém slunci. Raději dále od okna, radiátorů a jiných topných těles, jinak odkvetou příliš rychle. Cibule mají všechny živiny, které v dané sezóně potřebují, vlastně ukryté v sobě, proto jsou nenáročné na péči. Dáváme pozor, aby substrát příliš nepřeschnul nebo aby nebyl přelitý. Přelití je zvlášť nebezpečné, pokud nádoba, ve které jsou, nemá odtokový otvor. Hrozí jim uhnití.

Hyacinty (11–18 týdnů do kvetení)

Obyčejné a preparované (chladem předupravené na rychlení) cibule hyacintů pěstujeme v zásadě stejně, rozdíl je v tom, že preparované cibule vyžadují méně času, pokud zakvetou, protože už částečně prošly přípravou na rychlení. Cibule vysázíme do substrátu určeného pro cibuloviny tak, aby v něm byly napůl ponořené. Při výsadbě více kusů do jedné nádoby je sázíme blízko sebe, ale tak, aby se nedotýkaly. Povrch půdy zasypeme štěrkem a zalejeme.

Hyacinty ve skle s vodou
Zdroj: Shutterstock

Alternativou je vložit cibule do skleněných váziček s vodou, přičemž do ní nesmí být ponořené ani se jí dotýkat, mají být těsně nad hladinou. Po období stráveném na tmavém a chladném místě (viz dále) je prohlédneme. Pokud se cibule probouzejí a začínají pučet, přeneseme je do teplejší a světlé místnosti. Substrát nenecháváme přeschnout a doléváme i vodu v nádobě. Aby hyacinty vykvetly na Vánoce, s přípravou začínáme v září, nejpozději začátkem října. Některé odrůdy rozkvetou rychleji, jiné pomaleji, proto do jednoho květináče sázíme stejnou odrůdu.

Nepreparované odrůdy

  • Delft Blue (modrá)
  • Snow Crystal (bílá)
  • Pink Surprise (růžová)
  • Woodstock (fialová)

tma/chlad: 11–14 týdnů
světlo/teplo: 3–4 týdny

Preparované odrůdy

  • Fondant (růžová)
  • Carnegie (bílá)
  • Scarlet Pearl (tmavě růžová)
  • Peter Stuyvesant (tmavě modrá)

tma/chlad: 8–10 týdnů
světlo/teplo: 3–4 týdny

Období chladu a tmy

Cibule, které pro kvetení potřebují projít obdobím chladu, můžeme uložit například do ledničky a nastavit v ní teplotu od 5 do 7 °C. Toto období trvá několik týdnů. Když se blíží ke konci, zkontrolujeme, zda se vyvinuly kořeny. Výhonky mohou mít i 5 cm. Nejlepšího výsledku dosáhneme, když cibule z ledničky přeneseme na několik dní do chladné a mírné světlé místnosti, aby se listy vybarvily dozelena, a až potom do tepla a na světlo. Když zjistíme, že se listy vyvíjejí rychleji něž květní pupeny, nádobu opět zakryjeme a na několik dní ji vrátíme zpět do tmy.

Před uložením na tmavé a chladné místo cibule označíme názvem odrůdy.

Tulipány (17–24 týdnů do kvetení)

Pokud chceme rychlit něco méně tradičního, můžeme to zkusit s tulipány, u kterých se na kvetení čeká o něco déle než u hyacintů a narcisů. Při nedostatku místa v ledničce cibule vysazené v nádobách vyložíme ven na stínem chráněné místo, kde není příliš vlhko, a zasypeme je hrubou vrstvou kompostu. Takto venku přežijí důležité období chladu a tmy. Dříve, než začnou kvést, přisadíme k nim prvosenky, povrch půdy přikryjeme mechem, a tak vytvoříme atraktivní jarní dekoraci. Abychom podepřeli květové hlávky, můžeme do aranžmá zastrčit pokroucené větvičky vrby nebo lísky.

Tulipány a hyacint na okně
Zdroj: Shutterstock

Odrůdy tulipánů s krátkou stopkou jsou na rychlení nejvhodnější.

Odrůdy na vyzkoušení

Vybíráme odrůdy se silnými a krátkými stonky, například

  • Formosa, Calgary (bílá)
  • Attila (růžovo-fialová)
  • nebo Apricot Beauty (růžová).

tma/chlad: 14–20 týdnů
světlo/teplo: 3–4 týdny

Cibule vysadíme buď hned do nádoby, ve které je plánujeme pěstovat, nebo je do ní umístíme až před kvetením.

Preparované narcisy (9–11 týdnů do kvetení)

Preparované narcisy se prodávají na rychlení a pěstování v interiéru. Například voňavá odrůda Ziva (Narcissu papyraceus) vykvete 9 až 11 týdnů od vysazení. Cibule sázíme do zahradnického substrátu obohaceného hlínou ze zahrady tak, že jim trochu nad půdu trčí vršky. Umístíme je do chladné, a ne příliš prosvětlené místnosti na 3 až 4 týdny, následně je přeneseme do světlé teplé místnosti. Raně kvetoucí odrůda Arial má krátké stonky a dobře se hodí na rychlení. Vyzkoušet můžeme i oblíbené Tete-á-tete, které jsou velmi odolné, po odkvetení je můžeme na podzim vysadit přímo do zahrady.

Narcis v květináči
Zdroj: Shutterstock

Rychlit můžeme i obyčejné, nepreparované, cibule, které nejdříve umístíme na 9 týdnů na tmavé místo s teplotou 5–7 °C a potom pokračujeme stejně, jako je popsáno výše v souvislosti s preparovanými cibulemi.

Aby se květy na vyšších stoncích neohýbaly, do nádoby zastrčíme rozdvojené nebo pokroucené větvičky, které je podepřou.

Odrůdy na vyzkoušení

  • Baby Boomer, Avalanche
  • Minnow
  • February Gold
  • Peeping Tom
  • Tete-á-tete
  • odrůdy druhu N. papyraceus Inbal a Ziva

Cibule odrůdy Tete-a-Tete necháme po odkvetení zatáhnout, odložíme na suché a tmavé místo, na podzim je vysadíme do volné půdy.

chlad: 3–4 týdny
světlo a teplo: 6–7 týdnů

Text: redakce
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Zahrada prima nápadů