Jahodová sezona je typická v tom, že je poměrně krátká a plodů najednou dozrává velké množství. Jahůdky jsou velmi měkké ovoce a skladování nebo jejich delší transport naprosto nepřicházejí v úvahu. Jednou za rok si tedy jahod užijeme do sytosti a plody, které nemůžeme zpracovat, vhodným způsobem zakonzervujeme. Bohatá úroda a dobrý zdravotní stav jahod jsou výsledkem kvalitní péče. Nezapomínejme na ni ani po sběru úrody.
Co je nejdůležitější po sběru?
- Porost jahod nejprve důkladně vyčistíme od suchých a poškozených listů, shnilých plodů, odrozených stonků, plevele a též mulče ze slámy.
- Následně půdu v okolí rostlin důkladně prokypříme, avšak ne příliš hluboko, protože jahody koření plytce a mohli bychom jim poškodit kořeny.
- Z porostu současně odstraníme většinu výhonů, které ho zbytečně zahušťují. Ponecháme jich jen několik v případě, že plánujeme výsadbu rozšířit nebo zcela obnovit (nové jahodiště se zakládá během srpna). Nejkvalitnější jsou přitom rostliny, které jsou nejblíže k mateřské jahodě.
- Jahodiště po ošetření přihnojíme. Existují i hnojiva určená přímo pro jahody. Použijeme hnojivo ve formě granulí, které zapravíme do vrchní vrstvy půdy, nebo hnojivou zálivku. Příliv živin podpoří tvorbu nových listů a základů květních pupenů v příštím roce.
- Během suchého léta nezapomínáme alespoň na občasnou vydatnější zálivku, aby sucho rostliny nepoškodilo a nevysílilo.
Jahodiště plodí velmi dobře přibližně tři roky. Starší rostliny přinášejí stále menší úrodu. Proto po třech letech během srpna založíme nový porost jahod.
Tip pro sklízení čistých jahod
Sklizeň i zpracování jahod může komplikovat bahno na záhonech, které se lepí na boty i na plody. Jahody pak musíme před použitím pracně mýt. Sazenice se vyplatí pěstovat na černé netkané textilii, která brání prorůstání plevelů a plody udrží báječně čisté. Další možností je podmulčování sazenic suchou slámou.
Náš tip: Jak využít svou zahradu na maximum
Text a realizace: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Zahrada prima nápadů