Zahrada

Zbavte se v létě nepříjemného hmyzu. Tyto přírodní odpuzovače byste měli vyzkoušet

Nejspíš také znáte ty chvíle, kdy si chcete v parném létu užít pohodu na zahradě, nebo v noci spát s otevřeným oknem, ale kolem ucha vám začnou bzučet komáři, mouchy a jiný hmyz? Tak právě v tomto článku vám poradíme, jak se dotěrného hmyzu ekologicky zbavit, aniž byste museli sahat k chemickým prostředkům.

Komár na kůži
Zdroj: Pixabay

Prevence je základ

Největším úspěchem je, když se k vaší blízkosti nebo do vašeho bytu žádný hmyz nedostane. V domácnosti je nejjednodušší možností instalace sítí proti hmyzu do oken, nebo dveří. I tak se ale snadno stane, že takový komár dokáže nějakou škvírou proletět a bezesná noc je na světě.

Pokud chcete mít větší jistotu, že vás hmyz v noci nebude obtěžovat, neotevírejte okno při rozsvíceném světle. Větrejte tedy potmě a nejlépe přes zmíněnou síť, nebo záclonu. To stejné platí i pro případ, kdy se díváte v televizi nebo na počítači na svůj oblíbený film. Svit obrazovky také hmyz přitahuje.

Žena hledí do notebooku v noci
Zdroj: Pixabay

Máte balkon, ale pořád kolem vás něco prolétá a vy si nemůžete užít chvíle pro relax? Nejdříve zkontrolujte, jestli v prostoru není něco, co by hmyz přitahovalo:

  • zbytky jídla,
  • sladké pití a víno nebo pivo,
  • vlhká hlína v květináčích,
  • otevřený odpadkový koš.

Přírodní odpuzovače

Existuje velké množství přírodních cest, jak odpuzovat hmyz. Jistotou je například levandule, která má široké využití. Trsy této velmi aromatické byliny se dají svázat do snopu a zavěsit k oknům nebo dveřím, případně je můžete vložit do vázy nebo voňavé květiny zabalit do plátěného pytlíku. Také si z levandule můžete vytvořit sprej. Stačí smíchat vodu a levandulový olej a opět jej použít v blízkosti oken a dveří. Levandule odpuzuje především mouchy.

Pokud si do vaší domácnosti našli cestu mravenci, nejdříve je nutné odstranit důvod. Tím jsou určitě zbytky jídla. Přírodním odpuzovačem na tento hmyz je skořice. Jakmile ji mravencům nasypete do cesty, budou se jí vyhýbat.

Asi nejdotěrnější jsou komáři. Ti nám doslova pijí krev. A co takhle přírodní repelent? Smíchejte citronelový a eukalyptový olej a nebudete se muset stříkat ne příliš voňavým, agresivním repelentem z drogerie. Přírodní repelent sice účinkuje kratší dobu, ale při jeho aplikaci na kůži se vám vůbec nic nestane, i když ho použijete častěji.

Levandulový olej ve dvou lahvičkách
Zdroj: Pixabay

Jak si vyrobit citronelovou svíčku?

Citronelové svíčky se před letní sezónou prodávají v supermarketech a drogeriích. Můžete si ji ale klidně vyrobit kdykoliv sami.

Co k tomu budete potřebovat: 

  • přírodní včelí vosk
  • knot 
  • nádobu (skleněnou, keramickou, aj.)
  • citronelový esenciální olej
  • kousky citronely (citronová tráva), nebo i citronové kůry

Zahrada jako přírodní repelent

Celá vaše zahrada, ale i balkon nebo dvorek mohou působit jako jeden velký repelent. Stačí nasadit ty správné rostliny. Jde o druhy, které vydávají pro nás intenzivní a mnohdy příjemnou vůni, ale hmyz je nesnáší. Často jsou to pro nás užitečné bylinky, které můžeme běžně využít v kuchyni.

O levanduli jsme se už zmínili, ale stejně účinné jsou i pelargonie, meduňka lékařská, máta peprná, rozmarýn, oregáno, tymián, bazalka a citronová tráva. Naši předci na dvory, hlavně v okolí hnojiště, vysázeli ořech. Nejen, že tento krásný strom brzy vytváří příjemný stín, ale je také ideálním odpuzovačem hmyzu.

Lidé sedící v noci u ohniště
Zdroj: Pixabay

Ať už zvolíte jakýkoliv přístup, věříme, že si díky našim tipům užijete příjemné letní chvíle doma i venku.

Autor: Bára Kocmánková
Foto: Pixabay
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů